مرگ بیش از3 هزار معتاد در سال 95

تهران -ایرنا-سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت : 3هزار و 190 معتاد به دلیل سوء مصرف مواد مخدر طی سال 95 فوت كردند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا پرویز افشار روزشنبه در نشست خبری به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر ( 5تیر برابر 26 ژوئن ) افزود: با توجه به آمار سال 94 با رشد 2 / 6 درصدی مرگ و میر ناشی از مصرف مواد در سال گذشته مواجه بودیم.
افشار اظهار كرد : از این شمار فوتی ،هزار و 882 تن به دلیل مسمومیت حاد با مواد فوت كردند كه این مساله نشان دهنده آن است كه باید در خصوص سوء مصرف مواد مصرف كنندگان بیش از پیش اطلاع رسانی كنیم.

**مصرف تریاك در صدر و مصرف شیشه دچار افت
وی درخصوص مواد مصرفی معتادان گفت: تریاك با 8 / 66 درصد، حشیش و مشتقات آن شامل ماری جوانا، گل، گراس و علف با 9 / 11 درصد، كراك افغانی و هروئین 6 / 10 و شیشه 1 / 8 درصد از مواد مورد مصرف معتادان كشور به شمار می آید كه با توجه به این آمار، مصرف تریاك همچنان در صدر مواد مخدر بوده و مصرف شیشه افت قابل توجه ای داشته است.

**رشد 8.6 درصدی مرگ های ناشی از روانگردان‌ها
افشار همچنین مرگ و میر ناشی از مصرف روانگردان‌ها را دارای رشد 6 / 8 درصدی بیان كرد و گفت: این رشد، زنگ خطر استفاده از این مواد را به صدا درآورده است و نیاز است در خصوص سوء مصرف روانگردان‌ها اطلاع رسانی‌های ویژه‌ای صورت بگیرد.
وی همچنین به برنامه‌های آموزشی و پیشگیرانه ستاد در مدارس و دانشگاه‌ها و سربازخانه‌ها و حتی مهدهای كودك اشاره كرد و گفت: افزایش 30 درصدی برنامه‌های پیشگیرانه ستاد و رویكرد ستاد برای اجتماعی كردن بحث مبارزه با مواد مخدر انجام شده است و سعی داریم با توجه به دستور رئیس جمهوری به فضای مجازی بیشتر وارد شویم و برنامه‌های پیشگیرانه و رصدهای اطلاعاتی را در فضای مجازی بیشتر لحاظ كنیم.

** شناسایی 3600 دانش آموز پر خطر و در معرض خطر اعتیاد
معاون كاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره آمار دانش آموزان معتاد در كشور گفت: سه هزار و 600 دانش آموز پر خطر و در معرض خطر اعتیاد در سطح كشور شناسایی شده‌اند كه بحث‌های مشاوره‌ای برای این دانش آموزان انجام شده است.
وی همچنین در خصوص ردیف بودجه برای بیمه معتادان افزود: امسال 79 میلیارد تومان برای بیمه معتادان در نظر گرفته شده و به معاون وزارت رفاه ابلاغ شده است و امیدواریم شاهد اتفاقات خوبی در زمینه بیمه معتادان باشیم.
افشار گفت: خط ملی اعتیاد در سال گذشته به 400 هزار پیام پاسخ داد كه 5 / 98 درصد تماس گیرندگان ، پاسخ سوال های خود را از این خط دریافت كردند.
افشار با اشاره به كشف 200 تن مواد مخدر طی سه ماه گذشته اظهار كرد: اخیرا توسط سربازان گمنام امام زمان یك فقره درگیری مسلحانه با قاچاقچیان در محدوده سراوان داشته‌ایم و در این درگیری قاچاقچیان مقدار قابل توجهی مهمات سبك و سنگین داشتند و علاوه بر اسلحه 500 كیلوگرم تریاك هم از آنها كشف و ضبط شده است.
این مقام مسئول در ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره آلوده بودن قلیان ها به مواد مخدر كه چندی پیش توسط وزارت بهداشت اعلام شده بود نیز چنین اظهار كرد: گزارش وزارت بهداشت را درباره وجود مواد مخدر در تنباكوها دیدیم و نسبت به آن حساسیت داریم اما تاكنون وجود مواد مخدر در تنباكوهای میوه‌ای برای ما محرز نشده اما خبر رسیده است كه در تنباكوهای میوه‌ای مواد مخدر گل و حشیش استفاده می‌شود كه ما گزارشات را مبنی بر استفاده از این مخدرها در تنباكوها به پلیس مبارزه با مواد مخدر ارائه دادیم .

** تخفیف در درمان به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر به این نكته نیز اشاره كرد كه در حوزه درمان با كانون درمانگران اعتیاد كشور هماهنگ شده است تا در طول هفته مبارزه با مواد مخدر، هزینه ویزیت اول از مراجعه كنندگان گرفته نشود و معتادان در طول درمان از 10 درصد تخفیف برخوردار باشند.
افشار ، دیدار با ائمه جمعه و جماعات، سخنرانی مسئولان كشور در پیش‌خطبه‌های نماز جمعه، ضبط و پخش 26 برنامه رادیویی و تلویزیونی با حضور مسئولان ستاد، برگزاری مسابقات ورزشی، برپایی نمایشگاه‌های پیشگیری از اعتیاد و نیزنمایشگاه های عكس وكاریكاتور را بخشی از برنامه های ستاد در هفته مبارزه با اعتیاد بیان كرد.

**همدستی قنبر زهی با تروریست ها در ترانزیت مواد
معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با هلاكت عبدالجلیل قنبرزهی كه به صورت سازمان یافته از پاكستان اقدام به ترانزیت مواد مخدر به ایران می‌كرد و با تاكید بر ارتباط جریانات تروریستی با قاچاق مواد مخدر در كشور گفت: مدارك و مستنداتی وجود دارد كه نشان می‌دهد این فرد با تروریست‌ها برای ترانزیت مواد مخدر همدستی داشته است.
افشار ادامه داد:این مدارك را به سازمان ملل ارائه خواهیم كرد. زیرا این ، پیام روشنی برای سازمان ملل دارد كه فعالیت‌های تروریستی با قاچاق مواد مخدر ارتباط دارند.

**160 تن مواد مخدر و محرك به آتش كشیده می شود
وی در خصوص اقدامات دیگر ستاد مبارزه با مواد مخدر در روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نیز این خبر را داد كه در تهران مراسم امحا برگزار نمی‌شود اما 160 تن موادمخدر و محرك و همچنین ادوات مصرف و قرص‌های روان‌گردان در هفته آتی در شماری از استان های كشور به آتش كشیده می شود.
افشار ، استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، سمنان، اصفهان و خراسان جنوبی را از استان های معرفی كرد كه مواد مخدر كشف شده در آنها به آتش كشیده می شود.

** 2 میلیون و 808 هزار معتاد در كشور
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص پیمایش های انجام شده برای كسب شمار معتادان كشور نیز سخنانی ارایه داد.
افشار اظهار كرد: چندین طرح برای شیوع شناسی در سال 90 انجام شد كه یكی از آنها پیمایش «خانه به خانه» بود كه در این طرح 30 هزار فرد 15 تا 65 سال به صورت تصادفی به عنوان نمونه پیمایش انتخاب شدند و تحت بررسی قرار گرفتند؛ اما با توجه به سیاست‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر و با توجه به تغییر الگوی مصرف و تغییر جنسیت مصرف كنندگان مواد، پیمایش جدیدی در این زمینه صورت گرفت.
افشار ادامه داد: این شیوع شناسی با حجم نمونه 60 هزار نفری در شهر و روستا و با همكاری سازمان بهزیستی كشور انجام شد و میزان شیوع مصرف در نتایج ، 3 / 5 درصد محاسبه شده است.
وی اضافه كرد: این شیوع شناسی در افراد 15 تا 65 ساله صورت گرفته است و نشان دهنده آمار 2میلیون و 802 هزار نفر معتاد در كشور است.
وی در عین حال به این نكته هم اشاره كرد كه البته این رقم نشان می‌دهد كه رشد چندانی در مصرف مواد مخدر نداشته‌ایم و با توجه به رشد جمعیت با كاهش مصرف هم روبرو هستیم.
معاون كاهش تقاضای ستاد در ادامه با اشاره به پیمایشی دیگر كه در یك مركز بهداشتی در استان كرمان صورت گرفته و عدد تقریبی سه میلیون معتاد در آن تحقیق، حاصل شده است گفت: بر اساس همین آمارها و پیمایش‌های صورت گرفته ستاد مبارزه با مواد مخدر با وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی كشور و همچنین سایر نهادهای ذیربط در امر اعتیاد جلساتی را برگزار كردند و با به بحث گذاشتن آمارها، مصرف مستمر مواد در طول سال گذشته 2 میلیون و 808 هزار معتاد محاسبه شد.
اجتمام **2181**1776
خبرنگار: ناهید حاجی خانی** انتشار: لیلا خطیب زاده
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej