۳ تیر ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۴۱
کد خبر: 82575850
T T
۰ نفر
فناوری دوربین‌های دیجیتال كوچكتر شد

تهران - ایرنا - محققان انستیتوی فناوری كالیفرنیا یك دوربین دیجیتالی بدون لنز ساختند كه امكان تولید دوربین‌های بسیار نازك را فراهم می‌كند.

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این محققان به جای استفاده از ساختار متداول لنز و حسگر، از یك آرایه فاز نوری (Optical Phase Array) بسیار نازك بهره گرفتند كه قادر است نور ورودی را پردازش كرده و تصویر دریافتی را به صورت دیجیتالی بسازد. بنابر این به زودی یك لایه بسیار نازك سیلیكون جایگزین لنز و حسگر دوربین‌های دیجیتال كنونی خواهد شد.
گفته می‌شود این دوربین با استفاده از آرایه‌های فازی مورد استفاده در رادار كار می‌كند. به عبارت دیگر آرایه‌ای از فرستنده‌ها سیگنالی را به صورت موج ارسال می‌كنند؛ اما زمانبندی این سیگنال‌ها به گونه‌ای است كه امكان تداخل آن‌ها و تقویت سیگنال را در یك راستا فراهم می‌كند.
در این دوربین بدون لنز مجموعه ای از گیرنده‌های نور وجود دارند كه كنترل مستقل آن‌ها بر اساس بازه‌های زمانی یا فازهای بسیار كوتاه به اندازه یك كوادریلیوم ثانیه وجود دارد. این ویژگی امكان تمركز دوربین را بر اشیای مختلف فراهم می‌كند.
همچنین در این دوربین با ایجاد یك تغییر ساده در چگونگی دریافت نور می‌توان عملكرد لنزهای مختلف با فاصله كانونی متفاوت را شبیه‌سازی كرد.
نمونه اولیه این دوربین قادر است الگوهای اولیه را با استفاده از 64 گیرنده در یك جدول 8 در 8 پیكسلی تشخیص دهد. با وجود این كه انتظار نمی‌رود دوربین‌های بدون لنز به این زودی‌ها وارد بازار شوند، این فناوری منجر به تولید گوشی‌های هوشمند نازكتر و دوربین‌های كوچكتر خواهد شد و البته زمینه را برای ساخت تلسكوپ‌های كوچكتر و پرتوان تر برای مشاهده فضا فراهم خواهد كرد.
گزارش كامل این تحقیقات در جامعه فناوری‌های نوری كنفرانس لیزر و الكترونیك آمریكا (CLEO) ارائه شده و در وب‌سایت OSA Technical Digest نیز به صورت آنلاین منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440
مترجم: سپیده علی كاشانی** انتشار: گلشن