هند31 ماهواره را با یك موشك در مدارقرار داد

دهلی نو-ایرنا- سازمان تحقیقات هوا و فضای هند(ایسرو) روز جمعه 31 ماهواره از 14 كشور را با یك موشك از 'سریهاریكوتا' در سواحل خلیج بنگال در مدار زمین قرار داد.

به گزارش ایرنا،مدیر عملیاتی سازمان ایسرو روز جمعه در گفت وگو با خبرنگاران اعلام كرد این ماهواره ها با موشك 'پی اس ال وی ' از نوع 'ایكس ال'با موفقیت پرتاب شده است.
'بی جایا كومار' افزود:این ماهواره ها متعلق به كشورهای اتریش،بلژیك، بریتانیا، شیلی، جمهوری چك، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، لتونی، لیتوانی، اسلواكی و ایالات متحده و یك ماهواره هند می باشد.
به گفته مقامات سازمان ایسرو، وزن این ماهواره ها 955 كیلوگرم است.
این هفدهمین پرتاب موشك 'پی اس ال وی' از نوع 'ایكس ال' می باشد.
سازمان ایسرو در ماه جاری نیز سنگین ترین موشك (جی اس ال وی نسل 3) ساخت خود را برای اولین بار با موفقیت به فضا پرتاب كرد.
این موشك كه دارای 640 تن وزن و طول 43.43 متر بود توانست با موفقیت ماهواره ارتباطی(جی ست 19) به وزن 3 تن را در مدار زمین قرار دهد.
پیش از این هند برای پرتاب ماهواره های خود با وزن بیش از 2 تن به كشور های خارجی وابسته بود.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند(ایسرو) در سال جاری با ثبت ركود بی سابقه پرتاب 104 ماهواره با یك موشك به فضا از جزیره كوچك 'سریهاریكوتا' در جنوب هند با پشت سرگذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریكا،تاریخ ساز شد.
جزیره كوچك 'سریهاریكوتا' درصنعت فضایی هند ،حكم دماغه 'كاناورال' در ایالت فلوریدای امریكا را دارد كه تاكنون موشك های فضایی وماهواره های بسیاری از این جزیره به فضا پرتاب شده است.
سكوی پرتاب موشك جزیره 'سریهاریكوتا' تاكنون با پرتاب بیش از 200 ماهواره از كشورهای مختلف ،میزبان برنامه های جاه طلبانه فضایی هند است.
هزینه های پرتاب از این سكو به حدی پایین است كه حتی رقیبان قدر هند هم قادر به رقابت با این هزینه ها نیستند؛ برای مثال این كشور قادر است كاوشگر مریخ خود را با هزینه ای به مراتب پایین تر از بودجه ای كه هالیوود به ساخت فیلم های فضایی تخصیص می دهد، به سیاره سرخ ارسال كند.
در بیشتر سفرهای فضایی و پرتاب فضاپیماها از مبدا هند از راكت خوش سابقه پی اس ال وی ( Polar Satellite Launch Vehicle) استفاده می شود.
یكی از مهمترین دستاوردهای فضایی هند در سال 2013 میلادی پرتاب كاوشگر مدارگرد به مریخ با موشك 'پی اس.ال.وی' ازسكوی پرتاب 'سریهاریكوتا' با نام 'مانگالیان'كه به زبان سانسكریت به معنای 'مسافر مریخ ' بود . به این ترتیب این كشور در ردیف چهارمین كشوری كه توانست به منظومه شمسی راه یابد ، قرار گرفت.
ماموریت ماهواره مانگالیان شامل اكتشاف گاز متان و دی اكسید كربن در جو مریخ می شد تا وجود حیات در سیاره همسایه زمین بررسی شود.
آساق**267*انتشار دهنده:احمدعلی خلیل نژاد