توافق وزرای خارجه مالزی، اندونزی و فیلیپین برای اجرای 'طرح اقدام' مقابل تروریسم

كوالالامپور- ایرنا - مالزی، فیلیپین و اندونزی با انجام برخی اقدامات عملی و اجرای 'طرح اقدام' برای افزایش همكاری ها به منظور مقابله موثر با تهدیدات تروریستی و افراط گرایی در منطقه به توافق رسیدند.

به گزارش ایرنا، وزرای خارجه سه كشور عصر پنجشنبه در بیانیه ای در مانیل پایتخت فیلیپین توافق كردند كه از مقامات رسمی خود بخواهند با در نظر داشتن 'طرح اقدام'، اقداماتی از قبیل افزایش تلاش و همكاری در شناسایی ریشه ها و شرایط موثر در افزایش افراط گرایی از قبیل فقر، قاچاق اسلحه و مواد مخدر، جرم و جنایت و نابرابری اجتماعی را در دستور كار قرار دهند.
به نوشته روز جمعه تارنمای روزنامه 'نیو استریت تایمز'، 'عنیفه امان' وزیر امور خارجه مالزی كه نماینده این كشور در این نشست سه جانبه بود این نشست را به دلیل نیاز فوری برای یافتن رویكردی جدید در مقابله با چالش ها و تهدیدهای روبه افزایش در منطقه كه توسط تروریست ها ایجاد شده با اهمیت دانست.
وی گفت: تروریست ها همواره در تاریخ وجود داشته اند، اما چالش های ایجاد شده توسط تروریست ها در زمانه ما نسبت به گذشته سه تفاوت عمده دارند.
'نخست اینكه ایدئولوژی غلط محرك آنهاست، تروریست ها امروزه از مرگ خود و دیگران استقبال می كنند. در گذشته، تروریست ها بر خلاف امروز به حفظ خود می اندیشیدند. توقف كسانی كه خود خواستار مرگ هستند، بسیار مشكل است'.
'دوم، فناوری ها باعث شده تروریست ها پیام خود را به سرعت و در بین جمعیت زیادی منتشر كنند. آنها ثابت كرده اند كه در بكارگیری اعضا به وسیله شبكه های اجتماعی تبحر دارند.'
وزیر خارجه مالزی سومین تفاوت را 'حس نبود رضایت، تحقیر و از خودبیگانگی' دانست كه 'بسیار مشهود' است و گفت: اینها حاصل تغییرات بنیادی در ساختار فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جوامع هستند.
عنیفه امان در این نشست كه در 'مانیل' پایتخت فیلیپین برگزار شد با تاكید بر دستیابی به مكانیزمی موثر در مقابله با تروریسم در منطقه تصریح كرد با توجه به اتفافاتی كه در 'مراوی' و همچنین سایر نقاط جهان رخ داده، انجام اقدامات فوری ضروری است.
'رتنو مرسودی' وزیر امور خارجه اندونزی و ' آلن پیتر كیتانو' وزیر امور خارجه فیلیپین دیگر شركت كنندگان این نشست سه جانبه بودند.
سه طرف در بیانیه ای مشترك در مورد افزایش توسعه اقتصادی و اجتماعی به ویژه در مناطق ه ممرز سه كشور تاكید كردند.
افزایش همكاری در زمینه تبادل اطلاعات به ویژه در حوزه امنیتی، توقف جریان مالی تروریست ها و محدود كردن گسترش محتوای تروریسم در فضای مجازی به ویژه شبكه های اجتماعی از جمله دیگر بخش های بودند كه سه طرف در مورد آنها توافق كردند.
سه كشور قرار است ماه اكتبر نشست بعدی خود را در اندونزی برگزار كنند.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی