قلب هايي كه دوباره به تپش افتادند

تهران- ايرنا- 12 كودك كه در رنج بيماري قلبي به سر مي بردند و در فهرست انتظار پيوند قلب قرار داشتند، با رضايت خانواده هاي ايثارگر اهداكننده در يك ماه گذشته، بار ديگر به زندگي بازگشتند.

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا ازانجمن اهداي عضو ايرانيان، جراح قلب كودكان بيمارستان شهيد رجايي تهران با اظهار خرسندي از اين اتفاق گفت: اين 12 كودك با وضعيت اورژانسي در بيمارستان بستري بودند و هر لحظه ممكن بود ديگر در ميان ما نباشد، اما با اقدام انسان دوستانه خانواده هاي اهداكننده در اين ماه مبارك، خوشبختانه در حال حاضر كودكي با وضعيت اورژانسي براي پيوند قلب در بيمارستان نداريم.
دكتر سيد محمد مهدوي با اشاره به لزوم فرهنگ سازي براي اهداي عضو گفت: در چند ماهه گذشته، فرهنگ سازي بسيار خوبي از سوي وزارتخانه و انجمن اهداي عضو ايرانيان صورت گرفته است و شاهد بالا رفتن آمار پيوند اعضا در كشور هستيم.
وي اظهار كرد: مردم ما در طول تاريخ ثابت كرده اند كه با گذشت هستند و در مواقع حساس از خودگذشتگي هاي فراواني از خود نشان داده اند و شايد در مورد اين مساله آگاهي كافي را نداشته باشند كه اين امر قطعا با فرهنگ سازي مناسب حل مي شود.
مهدوي در خصوص كارت اهداي عضو خود گفت: خيلي وقت ها بيماران از من مي پرسند كه آيا خودم هم كارت اهداي عضو دارم و من در جواب عكس كارتم را كه هميشه در تلفن همراه دارم به آن ها نشان مي دهم، در واقع معتقدم اين اقدام ابتدا بايد از سوي ما شروع شود.

**9 ماه انتظار براي پيوند قلب
فرشته ابيض كه بيش از 9 ماه در ليست انتظار پيوند قلب بود يكي از اين كودكان است كه 29 خرداد در بيمارستان شهيد رجايي پيوند قلب شد و حياتي دوباره يافت.
مادر فرشته كه بيش از 6 ماه به علت وضعيت فرزندش در بيمارستان بود، ضمن قدرداني از خانواده اهداكننده قلب فرشته گفت: در روزهاي آخر آنقدر شرايط سخت بود كه ديگر فكر نمي كردم قلبي براي فرشته پيدا شود اما خانواده اهداكننده، فرشته را دوباره به ما بخشيدند.
وي افزود: خدا را هزاران مرتبه شكر مي كنم كه اين خانواده هاي از خودگذشته در كشور ما وجود دارند و دستشان را مي بوسم.
به گزارش انجمن اهداي عضو ايرانيان، در حال حاضر 26 هزار بيمار در ليست انتظار پيوند عضو قرار دارند و روزانه حدود 10 نفر به علت نرسيدن اين عضو جان خود را از دست مي دهند، اين در حالي است كه اگر تنها نيمي از افرادي كه دچار مرگ مغزي مي شوند اعضايشان اهدا و پيوند شود، هيچ بيماري در ليست انتظار پيوند عضو باقي نمي ماند.
متقاضيان دريافت كارت اهداي عضو براي اعلام رضايت خود به خانواده مبني برا اهداي عضو پس از مرگ مغزي، مي توانند از طريق سامانه جامع كشوري به آدرس www.ehda.center كارت خود را دريافت كنند.
اجتمام**3229**1440
تنظيم: حنانه شفيعي** انتشار: گلشن
*براي آگاهي از آخرين اخبار اجتماعي و حوادث ايران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعي ايرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

سرخط اخبار جامعه