تمهيدات جديد گمرك براي تسهيل در تردد كاميون ها در مرز دوغارون

تهران - ايرنا - ناظر گمركات خراسان رضوي از تمهيدات جديد گمرك ايران با هماهنگي گمرك افغانستان براي تسهيل در تردد كاميون ها در مرز دوغارون - اسلام قلعه خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا از گمرك ايران،اميد جهانخواه گفت: افزايش ساعت كاري گمركات و مرز از ساعت 6 صبح تا 6 بعد از ظهر، كاهش تعطيلات عيد فطر در گمرك افغانستان، حضور شركت هاي حمل و نقل يا بارچلاني و بانك در گمرك اسلام قلعه در روزهاي تعطيل و ايام تعطيلات عيد فطر از جمله تمهيدات در نظر گرفته شده است.
وي اظهار داشت: در تماس فوري رييس كل گمرك ايران علاوه بر پيگيري ها و هماهنگي هاي به عمل آمده، با پيشنهاد وي در خصوص حل مشكلات پيش آمده به گمرك اسلام قلعه افغانستان براي تامين باسكول اعلام آمادگي كرديم و قرار شد از طريق وزارت امور خارجه هم اين پيشنهاد به طور رسمي به كشور افغانستان اعلام شود.
ناظر گمركات استان خراسان رضوي در خصوص دلايل ايجاد صف كاميون ها در مرز دوغارون - اسلام قلعه تشريح كرد: افزايش حدود 70 درصدي ترانزيت به مقصد افغانستان از طريق گمرك دوغارون در روزهاي اخير، ضعيف بودن امكانات و زير ساخت هاي موجود در گمرك اسلام قلعه افغانستان از جمله كمبود امكانات رفاهي براي رانندگان و كمبود باسكول جهت توزين باعث شده روند پذيرش كاميون ها توسط گمرك اسلام قلعه با مشكلاتي مواجه شود و اين موضوع موجب تاخير در روند پذيرش كاميون ها در مرز دوغارون شده است.
جهانخواه گفت: با توجه به تمهيداتي كه در نظر گرفته شد، اكنون حجم خروج و پذيرش كاميون ها از سوي گمرك اسلام قلعه افغانستان افزايش پيدا كرده كه اميدواريم اين روند با سرعت بهتري ادامه يابد.
ناظر گمركات خراسان رضوي تاكيد كرد: مشكل پيش آمده از سوي گمرك اسلام قلعه افغانستان تنها مربوط به محموله هاي ترانزيتي بوده و محمولات صادراتي به روز از اين گمرك خارج مي شود.
وي همچنين از بهره گيري از ظرفيت منطقه ويژه اقتصادي دوغارون براي كاهش توقف ها، تخليه و بارگيري كاميون ها و ترانشيپمنت كالاها خبر داد.
به گزارش ايرنا، مرز دوغارون در شرق ايران، گذرگاه رسمي بين ايران و افغانستان به حساب مي آيد.
براي آگاهي از آخرين اخبار اقتصادي ايران و جهان با كانال اقتصادي ايرنا در تلگرام همراه شويد:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2025**خبرنگار: ليلا جودي**انتشار:مرضيه فاتحي