مساحت مناطق تحت مديريت محيط زيست بوشهر افزايش يافت

بوشهر- ايرنا- مديركل حفاظت محيط زيست استان بوشهر گفت: با تصويب 2 منطقه حفاظت شده 'بيرمي' و 'كوه مند' توسط شوراي عالي محيط زيست در سال 95، مساحت تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست در اين استان به 170 هزار هكتار معادل 7.5 درصد كل مساحت استان افزايش يافت.

به گزارش ايرنا، حسين دلشب روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود:هم اكنون 9 منطقه در اين استان تحت مديريت سازمان محيط زيست است كه از اين مناطق 9 گانه 2 اثر طبيعي ملي شامل خارگو به عنوان بزرگترين كلوني مرجاني خليج فارس و كوه نمك به عنوان اثري زمين شناختي است.
وي با اشاره به وجود 2 پارك ملي دريايي در استان بوشهر اضافه كرد: پارك ملي دريايي نايبند در خليج نايبند واقع شده و زيستگاه موجودات و آبزيان بسيار مهم خليج فارس و مكاني براي زادآوري اين موجودات محسوب مي شود.
و پارك دريايي دير - نخيلو نيز به عنوان يكي از جزاير بسيار مهم براي تخم گذاري و زادآوري لاك پشتان و مرغان دريايي ( زمستان و تابستان گذران) است.
دلشب ادامه داد: همچنين چهار منطقه حفاظت شده و يك منطقه پناهگاه حيات وحش نيز در استان بوشهر تحت مديريت اين سازمان است كه منطقه حفاظت شده مند به عنوان يكي از مهمترين زيستگاه هاي آهو در استان بوشهر است، منطقه حفاظت شده حله نيز كه بزرگترين تالاب اين استان را در خود جاي داده است.
وي گفت: مناطق حفاظت شده بيرمي و كوه مند نيز كه در سال 95 در شوراي عالي محيط زيست كشور به تصويب رسيد به دليل چشمه ها و وجود زيستگاه هاي متعدد حيواني، براي حفظ محيط زيست بسيار غني است و به همين دليل در تلاش هستيم از اين ميراث طبيعي به شكل مطلوبي حمايت كنيم.
دلشب بيان كرد: منطقه شكار ممنوع كوه مند در سال گذشته به منطقه حفاظت شده ارتقا يافت و پاسگاه محيط باني در آنجا مستقر شد كه با استفاده از موتور برق و انرژي هاي نو منابع انرژي اين پاسگاه تامين مي شود.
وي گفت: اين منطقه حفاظت شده از گذشته هاي دور به عنوان يكي از زيستگاه هاي مهم كل و بز در استان بوشهر شهرت دارد.
دلشب اظهار داشت: به دلايل مختلف با تخريب هايي كه در سالهاي گذشته در اين منطقه رخ داده از جمعيت اين گونه هاي حيات وحش كاسته شده اما با توجه به تلاش هايي كه در يك سال اخير انجام شد و وجود جوانان دغدغه مند نسبت به محيط زيست پس از سرشماري هاي متعدد مشخص شد جمعيت اين گونه ها در حال افزايش است.
مديركل حفاظت محيط زيست استان بوشهر يادآور شد: جزيره خارگ به عنوان پناهگاه حيات وحش دومين زيستگاه مهم آهو در استان بوشهر است.
وي گفت: 2 منطقه شكار ممنوع مصوب نشده 'كوه سياه' در بخش هاي بوشكان و ارم و 'شاهزاده ابراهيم' در شهرستان دشتستان اين استان وجود دارد كه ايجاد آبشخورگاه هاي متعدد براي گونه هاي جانوري اين مناطق با همكاري مردم باعث افزايش تعداد گونه ها و رضايت مردم منطقه شده است.
دلشب گفت: پيش از افزوده شدن منطقه بيرمي به مناطق حفاظت شده در استان بوشهر 6 درصد از مساحت استان را مناطق تحت مديريت محيط زيست تشكيل مي داد كه با اضافه شدن منطقه بيرمي به حدود 7.5 درصد افزايش يافت.
وي افزود: چنانچه در سال جاري يا سال آينده بتوانيم مناطق 'هاله' و 'كوه سياه' و تعدادي ديگر از مناطق پناهگاه حيات وحش استان را به عنوان مناطق حفاظت شده به تصويب برسانيم، مناطق تحت مديريت سازمان محيط زيست در استان بوشهر به حدود 12 درصد خواهد رسيد.
7212/6043**
خبرنگار: عبدالصمد شهرياري** انتشار دهنده: خدانظر خواجه

سرخط اخبار استان‌ها