جهانگیری: ایران در كنار دولت و ملت عراق است/ العبادی: در یك سنگر علیه تروریسم هستیم

تهران-ایرنا- معاون اول رییس جمهور با تاكید بر اینكه جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته در كنار دولت و ملت عراق خواهد بود، گفت: ایران در همه زمینه ها از جمله در مقابله با تهدیدات امنیتی و مبارزه با گروه های تروریستی و برقراری امنیت و ثبات در منطقه در كنار عراق خواهد بود.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر امروز - سه شنبه - در مذاكرات مشترك هیات های عالی رتبه ی ایران و عراق با تبریك پیروزی های اخیر دولت و ملت عراق در نبرد علیه داعش و به خصوص موفقیت های حاصل شده در موصل اظهار داشت: این پیروزی ها تاثیر فراوانی در امنیت عراق و منطقه خواهد داشت و امیدوارم در سایه ی پیروزی های اخیر شاهد وفاق و انسجام ملی و حضور همه ی گروه ها و جریانات سیاسی این كشور باشیم.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینكه منطقه ی خلیج فارس و خاورمیانه در شرایط خاصی قرار دارد، حضور هیات عراقی در ایران و گفت وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران را زمینه ای برای حل مسائل منطقه و پیشرفت كشورهای اسلامی دانست.
وی روابط دو جانبه میان تهران و بغداد در زمینه های سیاسی، اقتصادی،‌ فرهنگی، امنیتی و نظامی را بسیار خوب ارزیابی كرد و افزود: باید تلاش كنیم سطح روابط دوجانبه متناسب با ظرفیت های دو كشور ارتقاء پیدا كند.
جهانگیری همچنین با اشاره به برخی موانع پیش روی توسعه ی روابط اقتصادی میان دو كشور، تصریح كرد: مسائل بانكی از مهمترین موانع فراروی توسعه ی مناسبات تجاری و اقتصادی ایران و عراق است كه باید با جدیت برای حل این مسائل تلاش كنیم چرا كه روابط بانكی پیش نیاز همكاری های اقتصادی است.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: برای حل مسائل بانكی راهكارهای متعددی وجود دارد از جمله آنكه دو كشور می توانند مبادلات تجاری خود را با ارز ملی خود انجام دهند كه این امر نیازمند هماهنگی و توافق میان بانك های دو كشور است.
وی با تاكید بر ضرورت پرداخت مطالبات معوق شركت های پیمانكار ایرانی فعال در پروژه های كشور عراق، گفت: در خصوص خط لوله ی انتقال گاز به بغداد و همكاری های نفتی توافقات خوبی میان دو كشور صورت گرفته كه باید اجرایی شود.
جهانگیری احداث راه آهن شلمچه ـ بصره را گامی مهم در جهت تسهیل رفت و آمد مسافرین و جابه جایی كالا میان دو كشور دانست و با تاكید بر اینكه احداث این خط ریلی یك اقدام استراتژیك است، گفت: در این زمینه توافقاتی میان مسئولین حوزه ی حمل و نقل دو كشور انجام شده كه پیگیری و اجرای آن امری ضروری است.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با تاكید بر اینكه همكاری های اقتصادی، سیاسی و امنیتی ایران و عراق به نقطه ای رسیده كه برای توسعه ی آن نیازمند تهیه سند جامع همكاری های تجاری و اقتصادی دو كشور هستیم، گفت: در این سند باید همه ی مسائل و جوانب دیده شود و وظایف و تكالیف دستگاه های مختلف دو كشور مشخص گردد. لازم است كمیسیون مشترك همكاری های دو كشور در این زمینه ماموریت پیدا كند تا در یك دوره ی زمانی مشخص نسبت به تدوین این سند اقدام نماید.
وی همچنین با اشاره به گسترش رفت و آمد های مردم ایران و عراق به خصوص در مناسبت های مذهبی تصریح كرد: این موضوع به خصوص در ایام اربعین حسینی از اهمیت دو چندانی برخوردار است و تهران پیشنهاد می كند كه برای تسهیل در رفت و آمد مردم، توافق نامه ی لغو روادید میان ایران و عراق به امضا برسد.
جهانگیری به موضوع گرد و غبار و ریزگردها نیز پرداخت و خاطر نشان كرد: مردم استان های مرزی ایران با مشكلات جدی در این زمینه روبرو هستند كه لازم است با توسعه ی همكاری ها میان دو كشور معضل ریزگردها را برطرف كنیم و ایران در این زمینه از آمادگی لازم برخوردار است.

**عراق در مبارزه با تروریسم با جمهوری اسلامی ایران در سنگری واحد قرار دارد
نخست وزیر عراق نیز در این نشست ضمن محكوم كردن اقدامات تروریستی داعش در مجلس شورای اسلامی و حرم امام راحل گفت: این اقدامات نشان دهنده ی آن است كه تروریسم مرز نمی شناسد و اقدامات تروریستی در همه جا گسترده است؛ بنابراین باید با همكاری مشترك در برابر چنین پدیده ای بایستیم.
حیدر العبادی افزود: گروه های تكفیری و تروریست ها سالهاست كه جان مردم عراق را به مخاطره انداخته اند و خوشبختانه كار آنها به مرحله ی پایانی رسیده و در موصل و مرزهای سوریه و عراق اقداماتی انجام خواهیم داد كه راه آنها به طور كامل بسته شود.
وی با بیان اینكه عراق در مبارزه با تروریسم با جمهوری اسلامی ایران در سنگری واحد قرار دارد، گفت: باید تلاش كنیم در بخش همكاری های اقتصادی و در زمینه ی پیشرفت و آبادانی نیز در یك مسیر مشترك گام برداریم.
نخست وزیر عراق از آمادگی كشورش برای تقویت روابط با جمهوری اسلامی ایران در زمینه های تجاری، اقتصادی، عمرانی و فرهنگی و مذهبی خبر داد و افزود: باید برای احیاء اروند رود نیز تلاش كنیم و عراق در این زمینه آمادگی كامل دارد و اگر مشكلات آن برطرف شود خدمات شایانی به مردم خرمشهر، آبادان و بصره خواهد رسید.
حیدر العبادی با یادآوری اینكه میزان مبادلات تجاری میان دو كشور به 13 میلیارد دلار رسیده است، گفت: حجم این مبادلات در 5 سال اخیر اندكی كاهش یافته بود كه خوشبختانه اكنون جبران شده و باید تلاش كنیم از رقم فعلی نیز بالاتر رود.
وی با تاكید بر اینكه هیچ زمینه ای وجود ندارد كه ایران و عراق نتوانند همكاری كنند، خاطر نشان كرد: بخش نفت، گاز، برق، بیابان زدایی، مقابله با ریزگردها از جمله زمینه های همكاری میان دو كشور است و در سایر زمینه ها نظیر مبارزه با قاچاق كالا و مواد مخدر و جرائم سازمان یافته نیز امكان همكاری وجود دارد.
حیدر العبادی از آمادگی كامل عراق برای مبادلات تجاری دو كشور از طریق ارز ملی خبر داد و افزود: احداث خط راه آهن شلمچه ـ بصره نیز نیازمند سرمایه گذاری است تا هرچه سریعتر اجرایی و تكمیل شود.
سیام**1058**1449**تنظیم كننده: محمد افضلی**انتشاردهنده: امیر كاردان راد