تصویربرداری از 3 پلنگ ایرانی در پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین

اصفهان-ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست نایین گفت: از سه قلاده پلنگ ایرانی در پناهگاه حیات وحش عباس آباد این شهرستان تصویربرداری شد.

حسین اكبری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این پلنگ ها در روزها و ماه های مختلف، تصویر برداری شده است.
وی اظهار كرد: ثبت تصاویر متعدد بویژه در روز كه مؤید احیای جمعیت پلنگ ایرانی در پناهگاه حیات وحش عباس آباد پس از سه دهه است، یك موفقیت علمی و حفاظتی بزرگ محسوب می شود.
وی افزود: بررسی دقیق خال بدن پلنگ های مشاهده شده نشان می دهد كه در بازه زمانی 9 ماهه، حداقل سه قلاده از آنها از جلوی دوربین های نصب شده عبور كرده اند كه نشانه ای بسیار مهم و امیدبخش دائر بر احیای جمعیت پلنگ ایرانی در این منطقه است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نایین، ثبت تصاویر در نقاط مختلف زیستگاهی و با فواصل چند 10 كیلومتری را دو عامل اساسی در تأیید پویایی جمعیت پلنگ در منطقه عباس آباد توصیف كرد.
وی این موفقت را ناشی از مشاركت مردم، حمایت مسئولان، تعامل دستگاه های دولتی، تلاش شبانه روزی محیط بانان نایین، سرمحیط بانی چوپانان و محیط بانی بیاضه در حفاظت بی وقفه از حیات وحش، احیاء و فراوانی طعمه ها بویژه كل، بز، قوچ و میش وحشی، مبارزه با شكار غیرمجاز، جلوگیری از تخریب زیستگاه، مدیریت بحران خشكسالی شدید و تأمین بموقع منابع آبی منطقه بعنوان نیازهای حیاتی برشمرد.
به گفته اكبری، دوربین های تله ای نصب شده در زیستگاه های حساس و كریدورهای اصلی پناهگاه عباس آباد كه بصورت دوره ای انجام می شود، تصاویر متعددی را از پلنگ ایرانی بعنوان یكی از نمادهای اصلی حیات وحش و بزرگترین گربه سان حال حاضر ایران، چندین بار در طول شبانه روز ثبت رسانده است.
به گزارش ایرنا، پلنگ ایرانی یكی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است كه بومی غرب آسیا محسوب می شود و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض «آی‌یوسی‌ان» قرار دارد.
اندازه‌ و رنگ پوشش بدن پلنگ ایرانی در مناطق مختلف و در گستره پراكنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یكدیگر دارد.
طول بدن پلنگ‌ها بطوركلی به 160 و گاهی هم به 180 سانتی‌متر می‌رسد و طول دُم آنها 110 سانتی‌ متر است.
وزن پلنگ ایرانی تا 90 كیلوگرم است و ارتفاع آن تا شانه به 75 سانتی‌متر می‌رسد.
شمار پلنگ‌های ایرانی در سراسر كشورهای محل زیست آنها بین 871 تا یكهزار و 290 قلاده برآورد می‌شود.
پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین با دارا بودن حداقل پنج گربه سان از هشت گربه سان فعلی در ایران، یكی از مهمترین زیست بوم های خانواده گربه سانان در ایران و جهان محسوب می شود.
پلنگ ایرانی، یوزپلنگ ایرانی، كاراكال، گربه شنی و گربه وحشی هم اینك در نقاط مختلف این پناهگاه وجود دارد.
احتمال حضور گربه پالاس نیز در پناهگاه عباس آباد وجود دارد.
منطقه حفاظت شده عباس آباد در 190 كیلومتری شهرستان نایین واقع است.
این شهرستان در 140 كیلومتری شرق اصفهان قرار دارد.
پ/8114/6027 خبرنگار: امیرحسین اكبری/ انتشار: شكراللهی