۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۱
کد خبر 82571913
۰ نفر
قرارداد سوخت نیروگاه بوشهر در مسكو امضا شد

مسكو - ایرنا - قرارداد مرحله جدید تامین و انتقال سوخت نیروگاه هسته ای بوشهر بین رئیسان هیات های ایرانی و روسی در مسكو امضا شد.

به گزارش ایرنا، این قرارداد در حاشیه نهمین نمایشگاه اتم اكسپو 2017 توسط محمد احمدیان معاون سازمان انرژی اتمی و اولگ گریگوریف معاون شركت هسته ای «ته ول» روسیه زیر مجموعه شركت دولتی روس اتم امضا شد.
براساس اطلاعات این قرارداد كه امروز (سه شنبه) اعلام شد، شركت روسی اجرای این قرارداد را به زودی آغاز خواهد كرد و دسامبر سال جاری میلادی نیز ارسال آن را انجام خواهد داد.
محموله سوخت هسته ای YTBC تهیه شده با بالاترین سطح استاندارد و تضمین انتقال امن، به ایران امكان می دهد امنیت تداوم تولید انرژی را در نیروگاه بوشهر تضمین كند.
سایت ته ول شركت روسی مسئول اجرای قرارداد نیز ارزش توافق را 30 میلیون دلار اعلام كرده است.
احمدیان معاون سازمان انرژی اتمی نیز در حاشیه بازدید از این نمایشگاه گفت: همكاری های خوبی بین تهران و مسكو در صنعت هسته ای وجود دارد كه افزون بر تكمیل واحد نخست نیروگاه بوشهر، واحدهای دوم و سوم نیز با كمك روسیه در حال ساخت است.
وی همچنین با اشاره به اینكه در حوزه سوخت هسته ای نیز همكاری های بسیار خوبی بین ایران و روسیه وجود دارد به قرارداد تازه امضا شده بین دو كشور و همچنین همكاری مطالعاتی در باره بهره برداری از سوخت های جدیدتر اشاره كرد.
هیات ایرانی همچنین در جریان سفر به مسكو از نمایشگاه اتم اكسپو 2017 كه بزرگ ترین گردهمایی صنعت هسته ای جهان است، بازدید كرد.
در این نمایشگاه سه روزه كه فردا (چهارشنبه) پایان می یابد، 653 شركت اتمی پیشرو از 65 كشور با شعار «نیازهای اتمی، محیط زیست و ایمنی»، جدیدترین فناوری های مرتبط با صنعت هسته ای از جمله تولید انرژی، پزشكی، كشاورزی و امنیت بهره برداری را ارائه كرده اند و همچنین همزمان نشست های مختلف تخصصی و عمومی نیز برگزار می شود.
یكی از محورهای این نمایشگاه نیز بررسی راهكارهای دستیابی به افق سال 2050 است كه براساس آن باید سهم تولید انرژی بدون كربن از 30 درصد كنونی به 80 درصد برسد.
اروپام 391 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا