سرمايه گذاري ۴۰۰ ميليارد دلاري چين براي اينترنت نسل پنجم

پكن - ايرنا - چين در راستاي توسعه شبكه جهاني اينترنت و پر سرعت تر كردن ارتباطات با تلفن هاي همراه مي كوشد با يك سرمايه گذاري ۴۱۱ ميليارد دلاري به اين هدف نايل آيد.

به گزارش ايرنا، چين از بزرگترين سرمايه گذاران در صنعت فناوري اطلاع رساني است و بين سال هاي ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ ميلادي نيز براي توسعه فناوري نسل پنجم اينترنت سرمايه گذاري كلاني را در نظر گرفته است.
با اين حساب ايجاد سامانه نسل پنجم اينترنت و زيرساخت هاي آن بزرگترين و پرهزينه ترين شبكه اينترنتي از اين نسل در جهان محسوب مي شود و چين پيشرو ديگر كشورها در دو دهه آينده خواهد بود.
وزارت صنعت و فناوري اطلاع رساني و آكادمي صنايع اطلاع رساني و ارتباطات چين در گزارش هايي آورده اند كه اولين شبكه هاي نسل پنجم بتدريج از سال ۲۰۲۳ ميلادي شكل خواهد گرفت.
سرمايه گذاري چين تا سال ۲۰۲۵ ميلادي براي توسعه شبكه فناوري نسل پنجم پرسرعت اينترنت معادل 3.2 دهم درصد از رشد توليد ناخالص داخلي چين خواهد بود.
چين هم اكنون طبق آمار رسمي اين وزارتخانه كه در تارنماي آن منتشر شده است بزرگترين بازار تلفن هاي هوشمند دنيا به حساب مي آيد.
شمار مشتركان تلفن هاي همراه نسل چهارم كه از سرعت قابل توجهي برخوردار است، در حال حاضر در چين به بيش از ۸۴۳ ميليون و ۷۰۰ هزار نفر مي رسد.
اگر چين سرمايه گذاري كلان مذكور را به نسل پنجم اختصاص دهد تا يك دهه ديگر اين كشور بزرگترين بازار اينترنت پرسرعت از اين نسل در دنيا خواهد بود.
پيش بيني ها نشان مي دهد كه در سال ۲۰۱۹ ميلادي شبكه نسل پنجم به صورت ابتدايي شكل گيرد و شمار مشتركان آن در چين به ۳۱ ميليون نفر برسد.
اما با شكل گيري اين شبكه بتدريج از سال ۲۰۲۳ ميلادي شمار مشتركان نسل پنجم در چين به نزديك ۶۰۰ ميليون نفر خواهد رسيد.
آساق**۲۳۱**انتشاردهنده:فرهاد راستي