۳۰ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۵۱
کد خبر: 82571501
۰ نفر
هرسين پايتخت جهاني گليم مي شود

كرمانشاه- ايرنا- فرماندار هرسين گفت: گليم هرسين به ثبت ملي رسيده و بصورت مستمر پيگير امور مربوط به ثبت شهرستان هرسين بعنوان پايتخت و شهر گليم جهان هستيم.

به گزارش ايرنا، امير شاه آبادي روز سه شنبه در جلسه راههاي تقويت و توسعه بخش صنايع دستي شهرستان هرسين كه با حضور معاون صنايع دستي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمانشاه در فرمانداري هرسين برگزار شد، بر ضرورت معرفي شهرستان هرسين بعنوان پايتخت و شهر جهاني گليم تأكيد كرد.
وي اظهار داشت: حوزه صنايع دستي و هنرهاي سنتي شهرستان هرسين بسيار متنوع و گوناگون است و مي توان در اين راستا به گليم كه حاصل ذوق، هنر، ابتكار و خلاقيت بافندگان آن است اشاره كرد.
شاه آبادي ادامه داد: سه هزار و 600 نفر در شهرستان هرسين موفق به دريافت كارت شناسايي صنايع دستي شده اند و از اين تعداد سه هزار و 300 نفر در رشته گليم بافي، 200 نفر در رشته سرمه دوزي و 100 نفر در رشته گيوه بافي فعاليت مي كنند.
فرماندار هرسين بيان داشت: در كميته برنامه ريزي مبلغ 650 ميليون ريال به منظور آموزش و ترويج صنايع دستي و تعمير و تجهيز ساختمان اداره ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري اختصاص يافته و همچنين با جانمايي زمين پيگير ساخت و ايجاد نمايشگاه دائمي محصولات صنايع دستي به منظور معرفي آثار هنرمندان هرسيني مي باشيم.
شاه آبادي از صنعت گليم بعنوان يكي از بخش هاي مهم اقتصادي و فرهنگي شهرستان هرسين ياد كرد و خاطرنشان ساخت: ايجاد نمايشگاه دائمي محصولات صنايع دستي، ثبت جهاني گليم و معرفي شهرستان هرسين بعنوان پايتخت و شهر جهاني گليم گامي مهم در جهت صادرات اين محصول، اشتغالزايي و جذب توريسم در منطقه به شمار مي رود.
به گفته وي، گليم هرسين با برنامه ريزي منسجم و نگاهي جامع و فراگير معرف فرهنگ و هنر ايرانيان در عرصه جهاني خواهد بود.
در اين نشست در باره موضوعات ايجاد نمايشگاه دائمي محصولات صنايع دستي، بررسي وضعيت اعتبارات آموزشي حوزه صنايع دستي و ثبت و معرفي شهرستان هرسين بعنوان پايتخت و شهر جهاني گليم بحث و گفتگو شد.
شهرستان كنگاور با جمعيتي افزون بر 78 هزار نفر در 44 كيلومتري جنوب شرق كرمانشاه واقع شده است.
8066/7447 خبرنگار: مجيد رحمتي ** انتشار دهنده: علي مولوي