۳۰ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۴۲
کد خبر: 82571467
۰ نفر
حضور پررنگ نظامی چین در هنگ كنگ

پكن - ایرنا - در پی ناآرامی های جنبش اشغال و حمایت از دمكراسی در هنگ كنگ در ماه های گذشته، چین حضور نظامی خود را در این منطقه پررنگ تر كرده است.

به گزارش ایرنا، چین همچنین از كشورهایی نظیر انگلیس و آمریكا خواسته است تا به دنبال دامن زدن به تنش ها در هنگ كنگ به بهانه حمایت از چنین جنبش هایی نباشند.
از هنگ كنگ اما خبرهای دریافتی حكایت از آن دارد كه مسوولان این منطقه از حضور نظامی فزاینده چین خرسند هستند و آن را عامل با ثباتی بیشتر هنگ كنگ دانسته اند.
«فونگ وی» معاون اداره امور هنگ كنگ و ماكائو در شورای دولتی چین در مصاحبه ای كه روزنامه «مینگ پائو» هنگ كنگ از وی نقل كرده است، گفت كه ما با حضور نظامی در این منطقه به تثبیت اوضاع پس از جنبش سال ۲۰۱۴ كمك كرده ایم.
این در شرایطی است كه هنگ كنگ برای برگزاری مراسم بیستمین سالگرد الحاق به چین آماده می شود و انتظار می رود «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین در این مراسم شركت كند.
مقام چینی گفت كه از زمانی كه ناآرامی هایی رخ داد، پكن نفوذ بیشتری در این منطقه پیدا كرده است تا به آرامش اجتماعی كمك كند.
«فونگ» گفت كه اگر قرار باشد ناآرامی هایی به شك ناگهانی در هنگ كنگ رخ دهد، چین طبیعتا باید آمادگی كامل برای مقابله با بحران های پیچیده را داشته باشد.
در جریان جنبش مذكور كه به جنبش اشغال در سال ۲۰۱۴ میلادی معروف شد معترضان نزدیك به ۷۹ روز در خیابان ها حضور یافته و بسیاری از معابر و مسیرهای تردد را اشغال كردند.
معترضان می گفتند كه چین درصدد اعمال نفوذ در دستگاه حاكمه هنگ كنگ و جلوگیری از انتخاب آزاد ریاست این منطقه است و پس از آن نیز در جریان اعتراضات برخی از مردم و نیروهای پلیس زخمی شدند.
نهایتا امسال كمیته ای متشكل از یكهزار و ۱۶۳ نفر كه بیشتر آنها روابط نزدیكی با چین دارندخانم «كری لام» را به عنوان رئیس جدید منطقه اجرایی ویژه اداری هنگ كنگ انتخاب كردند.
آساق**۲۳۱**انتشاردهنده:فرهاد راستی

سرخط اخبار جهان