جوان ترين قاضي زن درشمال فارس:قبل از قاضي شدن، درباره اين شغل تحقيق كنيد

شيراز- ايرنا- هانيه پارساييان كه با 27 سال سن يكي از جوان ترين قاضي هاي زن است، درشهرستان آباده درشمال فارس فعاليت مي كند به همه متقاضيان شغل قضاوت توصيه كرد قبل از ورود به كار حتما درباره آن تحقيق كنند و اگر توانايي اداره اين مسئوليت خطير را در خود مي بينند وارد اين عرصه شوند.

اين قاضي خانم گفت:‌ پيشنهاد مي كنم هرشخص كه قرار است وارد اين حرفه شود ابتدا با شرايط و قواعد اين كار آشنا شود.
وي گفت:‌ شغل قضاوت، شغلي مهم و با منزلت است و قاضي خوب كسي است كه بيشتر مراقب عدالت باشد، قوانين و قواعد را رعايت كند و به استقلال و عزت خود اهميت دهد.
وي سه شنبه در گفت و گو با ايرنا اعلام كرد:‌ زماني كه به همراه شوهرم كه او هم قاضي است به آباده آمدم، مردم برايشان جالب بود كه چگونه زن هم مي تواند قاضي باشد و بعد از مدتي اين موضوع در بين مردم پذيرفته شد.
تنها قاضي زن در آباده اهل استان يزد است و در حال حاضر اجراي احكام قضايي را در دادگاه آباده بر عهده دارد و بيش از 2 سال و نيم است كه در دادسرا مشغول به كار است.
پارساييان ‌قاضي اجراي احكام در آباده گفت:‌ تاكنون پرونده هاي سنگيني همچون اختلاس، كلاه برداري و خيانت در امانت را به سرانجام رسانده ام.
از نظر او قضاوت شغلي است كه در همه جاي دنيا منزلت بالاي اجتماعي دارد و مردم براي قضات خود احترام قائل هستند.
اين خانم قاضي در پاسخ به اينكه آيا شغل قضاوت بر زندگي شخصي شما تاثير داشته يا خير؟ گفت: يك قاضي خانم اگر بخواهد به زندگي خانوادگي اش لطمه نخورد بايد توان بالايي داشته باشد چون هم حجم كار بالاست و هم تقريبا قضات همه روزه درگير كار هستند و استراحت فكري ندارند.علاوه بر حضور فعالانه در منصب قضاوت ، تمام تلاش خود را در انجام ساير وظايفي كه دارم همچون وظيفه مادري ، همسرداري و خانه داري مي كنم تا توقعات لازم در اين زمينه ها نيز برآورده شود.
پارساييان با بيان اينكه قضات زن در دستگاه قضايي اغلب در دادسرا، معاونت دادستاني و برخي در دادگاه هاي خانواده بعنوان مشاور قضايي مشغول به كار هستند، اظهار كرد: در نظام قضايي ايران بانوان قاضي اغلب در دادسرا با سمت بازپرس ، داديار ، جانشين دادستان، معاون دادستان و در دادگاه با عنوان مشاوره قضايي در امر خانواده و مستشار دادگاه هاي تجديد نظر حضور دارند.
وي افزود: در جامعه قضات، معمولا تبعيض بين قضات خانم و آقا كمتر به چشم مي خورد، خصوصا در دادگستري آباده كه هم رياست و دادستاني محترم و هم مابقي همكاران نه تنها تبعيضي قائل نيستند بلكه رفتارشان هميشه با احترام بوده است.
خبرنگار:‌سعادت ** انتشار:‌غلامرضا مالك زاده
1876