طرح رونق تولید از سر گرفته شد/سامانه بهین یاب دوباره فعال شد

تهران- ایرنا- معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن وتجارت با اعلام از سرگیری طرح رونق تولید ،اظهار داشت: سامانه بهین یاب تا روز گذشته مشغول پرونده های مربوط به سال گذشته بود، اما از امروز پذیرای ورودی های جدید است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «رضا رحمانی» افزود: پیرو فرموده رهبر معظم انقلاب كه «دولت برای واحدهای صنعتی كوچك و متوسط فكری كند»، چند پروژه در قالب پروژه های اقتصاد مقاومتی طراحی و اجرا شد كه یكی از آنها «طرح رونق تولید» نام گرفت تا بتواند سرمایه در گردش واحدهای كوچك ومتوسط را تامین كند.
رحمانی توضیح داد: طرح رونق تولید در قالب بسته ای با همكاری بانك مركزی طراحی شده كه در آن هر واحدی می تواند محصولات خود را تولید كرده و به فروش برساند.
وی ادامه داد: در این میان مشكلی به دلیل عدم تامین مالی و سرمایه در گردش برای تعدادی از واحدهای صنعتی كوچك و متوسط وجود داشت كه علاوه بر تامین مالی امتیازاتی برای فروش و صادرات قائل شد .
این مقام مسئول اضافه كرد: اگر واحدی بطور مثال چك برگشتی یا بدهی یا مشكلاتی نظیر بیمه، بدهی به سازمان امور مالیاتی و عدم نسبت های مالكانه داشته باشد كه همگی مانع دریافت تسهیلات به واحدهای كوچك و متوسط می شود، نادیده گرفته شده تا این واحدها مجدد فعال شود.
وی تصریح كرد: نتیجه اصلی طرح رونق تولید، تثبیت وضعیت اشتغال، افزایش اشتغال و راه اندازی چرخه تولید در واحدهای كوچك و متوسط ثبت نام كننده در سامانه بهین یاب خواهد بود.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه یادآوری كرد: پارسال 160 هزار میلیارد ریال برای هفت هزار و 500 واحد صنعتی و معدنی در نظر گرفته شده بود و امسال نیز 200 هزار میلیارد ریال برای 10 هزار واحد صنعتی كوچك و متوسط لحاظ شده است.
وی خاطرنشان كرد: در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ریاست معاون اول رئیس جمهوری، این موضوع تصویب شده و بانك مركزی ابلاغ لازم را انجام داده است.
رحمانی اظهار داشت: پارسال بانك های خصوصی عملكرد ضعیف تری نسبت به بانك هایی نظیر بانك ملی، كشاورزی، صنعت و معدن، سپه، صادرات، تجارت، ملت، رفاه و توسعه و تعاون داشتند.
وی گفت: در مرحله بعد، این معاونت همه واحدهای صنعتی نیمه تمامی كه بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیكی دارند و شمار آنها به 6 هزار واحد می رسد را به عنوان اقدام جدید شناسایی كرده و با هدف نوسازی و بازسازی آنها 100 هزار میلیارد ریال برای پنج هزار واحد كوچك و متوسط اختصاص خواهد داد.
این مقام مسئول وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: برای نوسازی صنوف تولیدی نظیر ریخته گری، نجاری و ... كه نیاز به نوسازی دارند، در اقدام جداگانه ای سیاست های این معاونت با همكاری معاونت امور اقتصادی و بازرگانی پیاده سازی خواهد شد.

** ورود بخش معدن به سامانه بهین یاب
رحمانی با بیان اینكه طرح رونق تولید و بازگشایی مجدد سامانه بهین یاب دو پروژه از 44 پروژه اقتصاد مقاومتی وزارتخانه است، افزود: در طرح رونق تولید سال 96 بخش معادن نیز اضافه شده كه در این صورت معدنكاران نیز می توانند با ورود به سامانه بهین یاب ثبت نام كنند.
به گفته این مقام مسئول، هدف كلی طرح رونق تولید افزایش 10 درصدی اشتغال و محصولات تولیدی در واحدهای صنعتی كوچك و متوسط ثبت نام كننده در سامانه ی بهین یاب است .
وی تصریح كرد: پیش بینی می شود با اجرای طرح رونق تولید 50 هزار شغل جدید ایجاد شود، همچنین با تكمیل پروژه های با پیشرفت بالای 60 درصد نیز ایجاد 120 هزار شغل جدید و برای صنوف بویژه صنوف تولیدی ایجاد 250 هزار شغل جدید دور از ذهن نخواهد بود.
به گزارش ایرنا، وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور بهبود محیط كسب و كار و افزایش كیفیت ارائه اطلاعات و خدمات، پنجره واحد اطلاعات و خدمات صنعت، معدن و تجارت را راه اندازی كرده است. درگاه بهین یاب صرفا نمای ارائه خدمات به متقاضیان برای ثبت اطلاعات و درخواست آنان است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام** 3065 *1579* تنظیم: محمد ملك دار ** انتشار: مرضیه فاتحی