كرمانشاه، مرزدار مقتدر و مظلوم

كرمانشاه- ایرنا- استان كردنشین كرمانشاه تاكنون حدود 35 هزار شهید، جانباز و آزاده تقدیم ایران اسلامی كرده اما هنوز سینه ستبر و خط مقدم نظام در حفظ امنیت و آرامش جامعه است و هم در مرزهای زمینی شهید می دهد هم در مرزهای عقیدتی در سوریه.

جنگ تحمیلی با موشك باران كرمانشاه آغاز شد و با شكستن كمر لشگر مزدوران صدام (منافقان) در این استان پایان یافت.
دشمنی ها با ایران اسلامی اما پایان نیافت و از گروهك های مزدور و تجزیه طلب كومله، پژاك و دموكرات گرفته تا تكفیری های داعش همه كوشیدند تا ناامنی را با عبور از دروازه كرمانشاه وارد ایران كنند.
كرمانشاه با وجود مشكلات بزرگ اقتصادی و اجتماعی، محكم و استوار ایستاده و توطئه ها را در همان نطفه خفه كرده، در این مسیر البته شهدا و جانبازان بسیاری هم تقدیم كرده است.
جانفشانی‌ها فقط محدود به نیروهای نظامی و ‌امنیتی نبوده و مرزنشین ها و عشایر استان هم سهم چشمگیری در ایجاد امنیت بالای كنونی دارند.
مرزنشینان كرمانشاه گرچه هم برای برچیدن مین های بجا مانده از جنگ تحمیلی شهید می دهند، هم در مقابله با گروهك های تجزیه طلب و هم برای كندن ریشه داعش، اما امنیت مرزها را با چنگ و دندان حفظ كرده اند.

**شهدای مظلوم
شاید اهمیت حفاظت ایثارگرانه از 371 كیلومتر مرز مشترك ایران و كرمانشاه با كشور ناامن و بحران ‌زده عراق بود كه سبب اشاره رهبر معظم انقلاب به مظلومیت شهدای مرزبان و تقدیر از مرزبانان این استان شده است.
رهبر انقلاب روز 28 خرداد در دیدار خانواده‌های شهدای مرزبان و مدافع حرم تاكید كردند: شما پسرتان را، دخترتان را می فرستید مدرسه، می‌آید، نگران نیستید؛ خودتان می روید محلّ كار و می‌آیید، نگران نیستید؛ می روید در پارك می‌نشینید،نگران نیستید؛ راه‌پیمایی می كنید، نگران نیستید؛ نگران ناامنی نیستید، دارید با امنیّت زندگی می كنید. چه خبر دارید كه آن ‌كه در مرز ایستاده و جلوی دشمن را گرفته كه وارد كشور نشود، او دارد چه می كشد؟ این را مردم خبر ندارند؛ او مظلوم است. شهدای مرزی ما مظلومند؛ چه در مرزهای جنوب شرقی یعنی منطقه‌ی بلوچستان و كرمان و مانند اینها، چه منطقه‌ی شمال غربی [یعنی] منطقه‌ی كردستان و كرمانشاه و بقیّه‌ی جاها.

** كردهای كرمانشاه همه هستی خود را فدای ایران می كنند
مدیركل امنیتی و انتظامی استانداری كرمانشاه در این باره گفت: اشاره رهبر معظم انقلاب در مورد شهدای مرزی از جمله در استان كرمانشاه موید تلاش و جانفشانی‌هایی است كه در این باره صورت می‌گیرد.
بهرام فاضلی در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: تمام نیروهای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی كاملاً پای كار هستند و هیچ مشكل ویژه ای امنیت استان و مرزهای آن را تهدید نمی‌كند، البته سنگ اندازی‌ عناصر ملحد و مزدور تروریستی همواره وجود داشته اما امروز با تلاش نیروهای ایثارگر به كمترین حد ممكن كاهش یافته است.
به گفته او 'نیروهای نظامی و امنیتی استان آمادگی لازم را برای مقابله با هر تهدیدی دارند و حاضرند از تمام داشته‌های خود برای حفظ امنیت و كیان نظام اسلامی بگذرند.'
فاضل، 'كرمانشاه كُردنشین' را همچنان سینه ستبر جمهوری اسلامی دانست و تاكید كرد: شك نكنید كه ما كردهایی هستیم كه با تمام توان و هستی خود از كیان نظام و امنیت ایران دفاع می كنیم؛ تعداد شهدا و جانبازان استان به ویژه در مناطق مرزی، اهل سنت و اهل حق موید این مطلب است.
او حمله موشكی سپاه پاسداران به تروریست های داعش را نمونه ای از تلاش های مقتدرانه برای حفظ امنیت كشور دانست و تاكید كرد: نیروهای مسلح كشور كمترین تحركی علیه ایران را به شدیدترین نحو ممكن پاسخ می دهند.

** تقدیم 1400 شهید اهل سنت در كرمانشاه
مدیركل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان كرمانشاه هم با اشاره به تقدیم 9 هزار و 800 شهید، 23 هزار جانباز و هزار و 800 آزاده كرمانشاهی به انقلاب اسلامی گفت: مرزداران استان همچنان پشتوانه ایران و حامیان ولایت هستند و در این مسیر تا پای جان ایستاده اند.
حجت الاسلام هادی عسگری در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: مرزداران به دور از توجه و هیاهوی روزمره به صورت شبانه ‌روزی و با عشق و علاقه از مرزهای كشور نگهبانی می كنند و كمترین چشمداشت را هم دارند.
او افزود: به فرموده رهبر انقلاب اهمیت كار حافظان مرزها كمتر به چشم می آید زیرا ارزش هر چیزی در نبود آن مشخص می شود اما حتما آرامش و امنیت فعلی جامعه مدیون ایثارگری مرزداران و شهدای مرزی است.
به اعتقاد عسگری، حفاظت از مرزها بویژه در كرمانشاه به دلیل موقعیت و حساسیت ویژه آن، آسیب زا بودن منطقه و درگیری های عراق بسیار مهم است و در این زمینه هر از چند گاهی جوانانی مومن، با اخلاص و شجاع به شهادت رسیده اند.
او تاكید كرد كه حداقل كار برای این شهدا زنده نگه داشتن یاد و ادامه مسیر آنهاست.
مدیركل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان كرمانشاه عنوان كرد: ساكنان مناطق مرزی و عشایر استان هم سهم مهمی در امنیت پایدار كشور دارند و همیشه در طول تاریخ انقلاب از جمله در حماسه پاوه و دفاع مقدس، پاسدارانی با غیرت، شجاع و مطمئن برای مرزها بوده اند.
آنچنان كه عسگری آمار داد، هزار و 400 نفر از از 12 هزار شهید اهل سنت كشور، كرمانشاهی هستند.
استان 2 میلیون نفری كرمانشاه یك موقعیت جغرافیایی راهبردی و مهم دارد و از دیرباز به 'دروازه كربلا' مشهور بوده و از زائران عتبات میهمانی كرده است.
دسترسی آسان و همزمان این استان به 2 بخش كردنشین و عرب عراق بر اهمیت موقعیت آن افزوده است طوری كه دست كم نیمی از صادرات ایران به عراق از مرزهای این استان است؛ مرزها و بازارچه ‌هایی كه اگر زیرساخت های آن تكمیل شوند می تواند دست كم یك جهش سه برابری در صادرات داشته باشد.
طبیعی است كه ایجاد یك اقتصاد پویا و امن در كشور در گرو تامین امنیت پایدار و قدر دانستن تلاش حافظان امنیت است.
7444/8066 خبرنگار:عبدالله الماسی ** انتشاردهنده:علی مولوی