پیروزبخت: پویش «من كالای استاندارد ایرانی می خرم» راه اندازی می شود

تهران- ایرنا- رئیس سازمان ملی استاندارد ایران از برنامه ریزی برای راه اندازی پویش «من كالای استاندارد ایرانی می خرم» به منظور اشاعه و ترویج فرهنگ استفاده از كالای استاندارد ساخت كشورمان در این سازمان خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «نیره پیروزبخت» شامگاه دوشنبه در نشست صمیمی با طنزپردازان در محل سازمان ملی استاندارد ایران افزود: در مقوله توسعه یك جامعه، همه عوامل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در هم تنیده و با یكدیگر عجین اند و در بسیاری موارد دیده شده كه فرهنگ به كمك اقتصاد آمده است.
این مقام مسئول، استاندارد را یكی از زیرساخت های اساسی اقتصاد برشمرد و خاطرنشان كرد: زبان طنزپردازان و هنرمندان، زبانی گویا برای ترویج مقوله خطیر استاندارد است و سازمان ملی استاندارد ایران نیز در نظر دارد تا از این موضوع به نحو شایسته برای ترویج كالاهای استاندارد بهره جویی كند.
پیروزبخت با اشاره به كلامی از رهبر معظم انقلاب در جمع شاعران و طنزپردازان كه «سالیان درازی است تبلیغ می شود كه ایرانی ها توان تولید كالای مناسب ندارند و متاسفانه بقایای این فرهنگ كماكان در جامعه باقیست»، تاكید كرد: یكی از اهداف سازمان ملی استاندارد از بین بردن این فرهنگ است.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران از برنامه ریزی برای راه اندازی پویش «من كالای استاندارد ایرانی می خرم» در این سازمان خبر داد و ابراز امیدواری كرد هنرمندان و طنزپردازان در این مسیر به كمك سازمان ملی استاندارد آمده و در اصلاح شیوه ها و راهنمایی صحیح یاری رسانی كنند.
در ادامه این مراسم، «سعید بیابانكی» شاعر و طنزپرداز گفت: سال ها پیش هنرمندان و طنزپردازان كشورمان با انتقاد از رویه رو به رشد واردات كالاهای بی كیفیت چینی به كشورمان، با آثارشان شروع به نقد در این زمینه كردند.
«ناصر فیض» دیگر طنزپرداز حاضر در این مراسم با یادآوری اینكه در جامعه امروز جهانی، مقوله اقتصاد با هنر گره خورده و در هم آمیخته است، تصریح كرد: گاهی حتی جمله ای هنرمندانه می تواند تاثیر خوبی بر فرهنگ مصرفی اجتماع بگذارد؛ موضوعی كه در بسیاری كشورهای جهان به صورت تخصصی به آن پرداخته می شود.
همچنین «اسماعیل امینی» دیگر هنرمند حاضر در این مراسم در جملاتی كوتاه به انتقاد از رویه صادرات در كشور پرداخت و گفت: ایران تنها كشور جهان است كه اجناس خوب آن صادراتی است؛ موضوعی كه عكس آن را در سایر كشورها شاهدیم.
به گزارش ایرنا، این مراسم با هنرنمایی هنرمندان و ارائه اشعار و مطالبی درخصوص استاندارد و فرهنگ مصرفی جامعه ادامه یافت.
«سعید طلایی»، «شروین سلیمانی»، «مصطفی مشایخی»، «نسیم عرب امیری» و «مهدی استاد احمد» از جمله شعرا و هنرمندانی بودند كه در این مراسم به ارائه آثار طنز خود پرداختند.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام** 3065 **1561**خبرنگار: محمد ملك دار ** انتشار:مژگان توانا