نشست راه اندازی دالان حمل و نقل جنوب –غرب با حضور ایران برگزار شد

باكو ایرنا – نشست چند جانبه مسئولان راه آهن جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، گرجستان، اوكراین و لهستان برای راه اندازی دالان حمل و نقل جنوب – غرب روز دوشنبه در باكو برگزار شد .

به گزارش ایرنا، سعید محمدزاده، جاوید قربان اف، ماموكا واختادزه، بالچون وویتسخ و كشیشتوف مامینسكی به ترتیب روسای راه آهن جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، گرجستان، اوكراین و لهستان و هیات همراه آنها در این نشست یك روزه راه كارهای هماهنگی فعالیت و همكاری برای راه اندازی این دالان حمل و نقل جهت انتقال بخشی از محموله ها را از هند و از طریق خلیج فارس، ایران، جمهوری آذربایجان، گرحستان، اوكراین و لهستان به اروپا بررسی كردند .
جاوید قربان اف رییس راه آهن جمهوری آذربایجان طی سخنانی در مراسم آغاز این نشست، دالان جنوب – غرب را یك مسیر مناسب تر و باصرفه تر از نظر اقتصادی برای حمل ونقل محموله ها از هند و كشورهای جنوب شرقی آسیا و از طریق خلیج فارس و خاك كشورهای حاضر به اروپا و بالعكس عنوان كرد .
وی با تاكید بر این كه از هند سالانه 72 میلیون تن محموله به اروپا و بالعكس 25 میلیون تن كالا جا به جا می شود، افزود: در حال حاضر كالاها از هند به اروپا به مدت 40 روز حمل و نقل می شود و با راه اندازی دالان جنوب - غرب مدت انتقال كالاها در آن مسیر حداكثر 15 روز خواهد بود و نیز این مسیر از لحاظ قیمت حمل و نقل محموله ها مناسب تر و باصرفه تر می باشد .
به گفته قربان اف، راه اندازی دالان حمل و نقل جنوب – غرب فقط با تلاش های مشترك و همكاری كشورهای حاضر این نشست می تواند موثر شود .
سعید محمدزاده مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیز طی سخنانی ضمن ابراز امیدواری بر این كه نشست پنج جانبه به راه اندازی دالان جنوب –غرب تحرك بخشیده و موجب گسترش همكاری میان كشورهای حاضر در حوزه حمل و نقل ترانزیتی شود، اجرای طرح راه اندازی دالان جنوب –غرب را از طریق فعالیت به صورت یك سازمان یكپارچه اقتصادی كشورهای حاضر امكان پذیر دانست .
وی با اشاره به همكاری های موفقیت آمیز جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه حمل و نقل و اتصال خطوط ریلی دو كشور و آغاز ساخت خط ریلی آستارا – آستارا در سال گذشته میلادی گفت: امیدوار هستیم كارهای در این زمینه در سال جاری به پایان برسد .
محمدزاده افزود: اجرای طرح های ریلی مهم میان ایران و جمهوری آذربایجان سبب شده است كه امروز ما در این نشست حضور داشته و راه اندازی دالان حمل و نقل جنوب – غرب را بررسی كنیم .
مدیر عامل راه آهن ایران با اشاره به مبادلات تجاری بسیار بزرگ میان آسیای جنوب شرقی و كشورهای اروپایی گفت: جای تاسف دارد كه محموله ها در میان این كشورها از مسیر طولانی تر و به قیمت بالاتر حمل و نقل می شود در حالی كه ما یك دالان بسیار ارزشمند داریم و می توانیم در این دالان مشاركت فعال داشته و حمل و نقل كالاها به این دالان جذب كنیم .
سعید محمدزاده نیز راه اندازی این دالان حمل و نقل را منوط به همكاری و فعالیت یكپارچه كشورهای حاضر در این طرح دانست .
وی در این زمینه بر ضرورت دیدار مرتب نمایندگان راه آهن پنج كشور ایران، جمهوری آذربایجان ، گرجستان، اوكراین و لهستان با هدف هماهنگی فعالیت و رفع هرگونه موانع موجود در زمینه راه اندازی این دالان حمل و نقل تاكید كرد .
در پایان این نشست پروتكل پنج جانبه مسئولان راه آهن جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، گرجستان، اوكراین و لهستان برای راه اندازی دالان حمل و نقل جنوب – غرب به امضا رسید .
همچنین توافق شد یك كمیته هماهنگی متشكل از نمایندگان نهادهای راه آهن پنج كشور با حدف بررسی هر گونه مسایل مربوط به این دالان و رفع هر گونه موانع در این زمینه تاسیس شود .
خاورم ** 337**1144
* انتشار دهنده: علیرضا جباری