۲۹ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۲۸
کد خبر: 82569752
۰ نفر
نانوذرات حاوی آنتی‌بادی برای رهاسازی دارو به سطح قرنیه

تهران- ایرنا- پژوهشگران هندی نانوذراتی حاوی نوعی آنتی‌بادی طراحی كردند كه می‌تواند به سطح قرنیه متصل شده و دارو را به‌صورت كنترل شده آزاد كند. این نانوذرات برای درمان كراتیت چشم در موش‌ها و انسان مورد آزمایش قرار گرفته است.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری، دانشمندان نانوذره‌ای ساختند كه می‌توان از آن برای رهاسازی دارو به چشم استفاده كرد.
این نانوذره ماندگاری دارو در محیط چشم را افزایش داده و قادر به كنترل التهاب چشم است.
گروه تحقیقاتی از مركز زیست‌شناسی مولكولی و سلولی در حیدرآباد هند نشان دادند كه داروی ضدقارچ با استفاده از این نانوذرات وارد محیط چشم شده و التهاب را كاهش می‌دهد. این سامانه دارویی روی موش‌های آزمایشگاهی و انسان مورد آزمایش قرار گرفته است.
كراتیت یك بیماری‌ چشم است كه در آن قرنیه دچار آسیب شده و ممكن است فرد را گرفتار مشكل بینایی كند.
این نانوذرات برای درمان كراتیت مورد آزمایش قرار گرفته است. در حدود 30 درصد از بیماران دچار كراتیت، در نهایت دچار نابینایی می‌شوند. دلیل این امر پروتئاز تولید شده توسط پاتوژن است كه موجب آسیب به قرنیه چشم می‌شود. این نانوذرات رساندن دارو به قرنیه را بهبود داده و می‌تواند اثربخشی آن را افزایش دهد؛ همچنین قادر است التهاب چشم را مدیریت كرده و آن را بهبود دهد.
براساس گزارش‌های محققان، درمان كراتیت بسیار چالش برانگیز است؛ چرا كه هم عفونت و هم التهاب باید درمان شود.
چالش دیگر، حفظ سطح دوز مناسب دارو در سطح قرنیه است؛ چرا كه اشك چشم و پلك‌زدن موجب شسته شدن دارو از سطح چشم می‌شود. در روش جدید، محققان از نوعی آنتی‌بادی استفاده كردند كه روی سطح نانوذرات قرار می‌گیرد و قادر به اتصال به قرنیه است. با اتصال نانوذرات به سطح قرنیه، ماندگاری آن در چشم افزایش یافته و رهاسازی دارو با كارایی بالاتری انجام می‌شود. پروتئاز تولید شده توسط قارچ موجب از بین رفتن نانوذرات ژلاتینی شده و دارو رهاسازی می‌شود. همین تأثیر پروتئاز روی نانوذرات نیز می‌تواند موجب كاهش آسیب به قرنیه شود.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Condition responsive nanoparticles for managing infection and inflammation in keratitis در نشریه Nanoscale منتشر شده‌است.
علمی**9031**
دریافت كننده: عادل پازیار*انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me