مقام مسئول: نسخه اولیه سامانه دریافت مالیات خانه های خالی تا 2 هفته آینده آماده می شود

تهران - ایرنا - مدیركل دفتر برنامه ‌ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به برنامه دریافت مالیات از خانه های خالی گفت: تا دو هفته آینده نسخه اولیه سامانه املاك و مستغلات كشور به صورت آنلاین در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد.

«علی چگنی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: این سامانه به دامنه و پایه های اطلاعاتی املاك و مستغلات زیادی نیاز دارد و این اطلاعات تنها در اختیار وزارت راه و شهرسازی نیست بلكه باید تمام دستگاه های اجرایی برای تكمیل این اطلاعات با یكدیگر همكاری كنند.
به گفته این مقام مسئول، از زمانی كه ماده 169 قانون مالیات های مستقیم وزارت راه و شهرسازی را مكلف كرد كه این سامانه را آماده كند، گروه های كارشناسی زیادی تشكیل و با تمام دستگاه های اجرایی جلسات متعددی برگزار شد تا این سامانه برای دریافت مالیات از خانه های خالی آماده شود. حتی یك گروه هماهنگ كننده با تمام دستگاه های اجرایی با همكاری نهاد ریاست جمهوری تشكیل شد، ضمن این كه همزمان توانمندیهای فنی و تخصصی شركت های زیادی برای ایجاد این سامانه مورد بررسی قرار گرفت.
وی با بیان اینكه تكمیل این سامانه را شركت راهبر بر عهده دارد، گفت: این شركت اطلاعات بازار املاك و ثبت معاملات مسكن، اطلاعات واحدهای اداری و تجاری و سامانه پست و كد ملی كشور را در اختیار دارد و انتظار داریم تا 2 هفته آینده نسخه اولیه این سامانه توسط این شركت آماده شود.
مدیركل دفتر برنامه ‌ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی یادآور شد: برای تكمیل این سامانه ما نیازمند اطلاعات واحدهای مسكونی و املاك كشور بر اساس كد پستی افراد هستیم تا معلوم شود فردی كه در واحدی سكونت دارد، آیا مالك آن است یا این كه به صورت استیجاری از این واحد استفاده می كند تا از این طریق به اطلاعات واحدهای مسكونی خالی دست پیدا كنیم.
چگنی با بیان اینكه این سامانه می تواند وضعیت مالكیت خانه های مسكونی را در كشور در اختیار ما قرار دهد، گفت: در این صورت ما به اطلاعات خانه های خالی دسترسی پیدا خواهیم كرد كه كدام فرد با كد ملی در كدام كد پستی زندگی می كند و كدام كد پستی در كشور هم اكنون خالی مانده است.
به گفته وی، این سامانه در حوزه مسكن و رفاه اجتماعی نیز مورد استفاده قرار می گیرد تا دولت بتواند در حوزه مسكن، رفاه و بهداشت عمومی جامعه نیز برنامه ریزی مناسبی داشته باشد تا برای اقشار كم درآمد جامعه نیز طرح های مناسب حمایتی به مورد اجرا درآید.
چگنی همكاری تمام دستگاه های اجرایی را برای آماده سازی این سامانه ضروری دانست و گفت: با توجه به اینكه این سامانه نیازمند اطلاعات وسیعی است، لذا همكاری ثبت و احوال، ثبت واسناد، سازمان امورمالیاتی، سازمان جغرافیایی كشور، سازمان نقشه برداری كشور، شركت پست و سایر دستگاه های اجرایی برای تكمیل اطلاعات آن ضروری است و هم اكنون گروه های تخصصی مختلفی بر روی این سامانه در وزارت راه و شهرسازی مشغول كار هستند.
به گزارش ایرنا، براساس قانون مالیات‌های مستقیم مقرر شده واحدهای مسكونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یكصد‌ هزار نفر كه به استناد سامانه ملی املاك و اسكان به‌ عنوان واحد خالی شناسایی می‌شوند، از‌ سال دوم به بعد مشمول مالیات بر اجاره شوند و در‌ سال دوم، یك‌ دوم مالیات متعلقه، در‌ سال سوم، برابر مالیات متعلقه و ‌سال چهارم به بعد، یك‌ و نیم برابر مالیات متعلقه مالیات مشمول واحدهای خالی مسكونی كشور خواهد شد.
رئیس انجمن صنفی كانون انبوه‌سازان استان تهران به تازگی به ایرنا گفته است: هم اكنون 2 میلیون و 450 هزار واحد مسكن در كشور خالی مانده و تعداد واحدهای خالی در تهران به بیش ا ز 490 هزار واحد رسیده است.
محتشم درباره میزان سرمایه گذاری در 2 میلیون و 450 هزار واحد مسكن خالی در كشور بیان كرد: بیش از 200 میلیارد دلار در این واحدها سرمایه گذاری شده و به طور عملی این سرمایه گذاری غیرقابل استفاد مانده است و از طرفی مردم نیز به علت كاهش قدرت خرید توانایی خرید این واحدها را ندارند.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**1108**1561** خبرنگار: ایرج منصوری**انتشار:مژگان توانا