مدير عامل بانك ملي: نسبت تسهيلات به سپرده بانك ملي ايران به 90 درصد رسيد

تهران - ايرنا - مديرعامل بانك ملي ايران اعلام كرد: اين بانك نسبت هاي مالي و اعتباري مورد تاكيد بانك مركزي را به خوبي رعايت كرده و به 90 درصد رسيده است.

به گزارش ايرنا از بانك ملي ايران، محمدرضا حسين زاده روز يكشنبه اينكه اين بانك نسبت به بخشنامه ها و ابلاغ هاي بانك مركزي به شدت حساس است، گفت: انضباط مالي، در راس امور بانك ملي ايران است و به همين دليل همه تلاش همكاران من اين است كه نسبت هاي مالي را به درستي رعايت كنند.
رئيس هيات مديره بانك ملي ايران درباره اينكه اكنون نسبت تسهيلات به سپرده در اين بانك چقدر است، اظهار كرد: اكنون اين نسبت در بانك ملي ايران 90 درصد است كه عددي استاندارد و مورد تاييد بانك مركزي است.
پيش از اين بانك مركزي درباره افزايش نسبت تسهيلات به سپرده ها در نظام بانكي به بيش از 100 درصد هشدار داده بود.
به گزارش ايرنا، يكي از نسبت هايي كه وضعيت شبكه بانكي را از لحاظ منابع و مصارف اندازه گيري مي كند، «نسبت تسهيلات به سپرده پس از كسري قانوني» است. به اين معني كه بانك ها پس از كسر قانوني مقدار مورد نظر از سپرده ها چه كسري از سپرده ها را به عنوان تسهيلات در اختيار مشتريان قرار مي دهند.
به طور كلي با احتساب معيارهاي بين المللي نسبت تسهيلات به سپرده معادل 85 درصد در نظر گرفته مي شود و بالاتر بودن از اين معيار به اين معني است كه ريسك ها در بانك ها و موسسات اعتباري افزايش يافته است.
براي آگاهي از آخرين اخبار اقتصادي ايران و جهان با كانال اقتصادي ايرنا در تلگرام همراه شويد:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2025*1579*تنظيم: ليلا جودي**انتشار:مرضيه فاتحي