رد ادعای احیای چشمه مروارید شهرستان كوهرنگ

شهركرد- ایرنا- مدیر آب و خاك و امور اراضی سازمان جهاد كشاورزی چهارمحال و بختیاری با رد خبر احیای چشمه مروارید شهرستان كوهرنگ گفت: اخباری كه در خصوص احیای این چشمه منتشر شده صحت ندارد.

سید طاهر نوربخش روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: چشمه مروارید كه در سال های گذشته 1200 لیتر بر ثانیه آبدهی داشت با اجرای طرح تونل كوهرنگ 3 رو به خشكی گذاشت و اكنون آبدهی آن بسیار كم است.
وی تصریح كرد: این موضوع منجر به وارد كردن خسارت های بسیاری به كشاورزان و محیط زیست منطقه شده و مقرر شده تا كارشناسانی از وزارت نیرو به منطقه اعزام شوند و با بررسی جوانب، به كشاورزان خسارت پرداخت شود.
نوربخش در ادامه خشكسالی را مهمترین چالش فراروی كشاورزان این استان دانست و گفت: اثر زیان بار خشكسالی بر محصولات زراعی استان بیشتر بوده و چنانچه این آثار به زمین های باغی استان نیز سرایت كند، خسارت های وارده جبران ناپذیر خواهد بود و كشاورزی استان از بین می رود.
مدیر آب و خاك و امور اراضی سازمان جهاد كشاورزی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان كرد: در پی وقوع خشكسالی های متوالی از 840 قنات حفر شده در این استان یك سوم آن یعنی در حدود 280 رشته قنات به طور كامل خشك شده و مابقی نیز بین 40 تا 60 درصد كاهش آبدهی دارد.
نوربخش، استفاده از روش های نوین آبیاری را مهمترین راهكار كنترل خشكسالی در زمین های كشاورزی دانست و افزود: هم اكنون 46 درصد از اراضی آبی استان كه برابر با 53 هزار هكتار است، زیرپوشش روش های نوین آبیاری از جمله نواری و قطره ای است.
چهارمحال و بختیاری ضمن آنكه از 9 سال گذشته تاكنون دچار خشكسالی، افزایش دما و تغییر اقلیم شده بلكه با اجرای طرح های انتقال آب بین حوضه ای از این استان با چالش خشكیدگی چشمه ها نیز مواجه است.
خبرنگار: خاطره حسین زاده**انتشار: جهانبخش صفری
7363/6021