۲۸ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۵۷
کد خبر: 82568499
۰ نفر
هم صدايي فراجناحي عليه مداخله خارجي

تهران- ايرنا- روزنامه ايران در گفت وگو با اصولگرايان و اصلاح طلبان به بررسي سخنان ركس تيلرسون وزير امور خارجه آمريكا در ارتباط با وضعيت داخلي ايران پرداخت.

در ادامه در گزيده اي از اين گفت وگو مي خوانيم: در ادامه سياست‌هاي ضدايراني دولت «دونالد ترامپ» رئيس‌ جمهوري امريكا، دو نفر از مقامات ارشد امريكا بار ديگر خواستار تغيير نظام در ايران شدند. به گزارش نامه نيوز، «ركس تيلرسون» وزير امور خارجه امريكا در يك جلسه استماع كليدي كنگره گفت كه سياست جديد امريكا در قبال ايران شامل تغيير نظام مي‌شود. «جان مك‌كين»، رئيس كميته نيروهاي مسلح سنا نيز ضمن تأكيد بر اظهارات تيلرسون مدعي شد كه زمان آن رسيده است كه مردم ايران يك جامعه آزاد و باز و يك دموكراسي عملي داشته باشند.

مك‌كين بعد از ديدار با «رضا پهلوي» پسر شاه مخلوع ايران كه اخيراً در كنگره برگزار شد، مدعي شد:«در حال حاضر ايران راهرويي را ايجاد كرده كه از تهران به سمت بيروت مي‌رود. اين خطرناك است و بنابراين ما اقدامات زيادي براي انجام دادن داريم اما معتقديم كه مردم ايران ماهر هستند. آنها باسواد هستند و آزادي مي‌خواهند. پيام ما اين است كه كمك در راه است.» مك كين تصريح كرد: «ما كارهاي زيادي براي انجام دادن داريم و من هميشه نمي‌توانم اقدامات ترامپ را پيش‌بيني كنم اما مي‌توانم پيش‌بيني كنم كه در اطراف او بهترين افرادي وجود دارند كه در سال‌هاي بسيار زياد مشاهده كردم.»


تغيير رژيم در ايران با مداخله در امور داخلي و صف بندي نيروهاي سياسي كشورمان . اين خواسته وزير خارجه امريكا با انواع و اقسام محكوميت‌ها در ايران مواجه شده است. هر دو طيف سياسي در كشورمان سخنان ركس تيلرسون را «محكوم» كرده‌ و گفته‌اند به او چنين اجازه‌اي داده نخواهد شد. دو روز پيش جمعي از چهره‌هاي سرشناس اصلاح‌طلب در بيانيه مشتركي سخنان تيلرسون را محكوم كردند.

اصلاح طلبان در بيانيه خود از تمام كنشگران سياسي و روشنفكران ايراني و جهاني خواستند كه با محكوم كردم چنين اظهاراتي اجازه ندهند كه بيش از اين بر زخم‌هاي منطقه نمك پاشيده شود كه در جهان جهاني شده كنوني بحران به منطقه محدود نخواهد شد و دود آن به چشم همه از جمله مردم امريكا خواهد رفت. در حالي كه برخي از چهره‌هاي امضاكننده اين بيانيه در گفت‌وگو با «ايران» تأكيد كرده‌اند كه مبارزه با مداخله خارجي در ايران اصلاح‌طلب و اصولگرا نمي‌شناسد، چهره‌هايي از طيف منتقد و مخالف دولت نظير حسين نقوي حسيني نيز تهيه و انتشار اين بيانيه را يك «اقدام مثبت» در مقابل سخنان اخير تيلرسون ارزيابي كردند. حالا بعد از اختلافاتي كه درخصوص موضع سياست خارجي بين دو جريان اصلي در ايران بود، واكنش به سخنان وزير خارجه امريكا از جمله نقاط عطفي است كه باعث شده تا چهره‌هاي هر دو جريان با موضعي واحد به ابراز عقيده بپردازند.

**حمايت دو اصولگرا از نامه اصلاح‌طلبان
حسين نقوي حسيني، نماينده اصولگراي مجلس معتقد است كه «امريكايي‌ها از ابتداي انقلاب مترصد بهره‌برداري از شكاف‌ها و اختلافات داخلي در ايران بودند تا به همين بهانه بتوانند روزنه نفوذ و حضور خود را در كشور و تغيير مسير انقلاب را فراهم كنند.» او به روزنامه ايران مي‌گويد: «اين سياست تنها مختص يك دولت و يا حزب خاص در امريكا نيست و معتقدم كه همه آنها به شكلي چنين سياستي را دنبال مي‌كنند. تنها تفاوت بين دولت‌ها و گرايش‌هاي مختلف سياسي امريكا در اين زمينه تفاوت‌هاي تاكتيكي آنهاست.»

او با مثبت ارزيابي كردن بيانيه اصلاح‌طلبان تأكيد مي‌كند: «بايد اين موضوع در كشور درك شود كه در زمان تهديد امنيت ملي ما ديگر شرايط به وجود آمده اصلاح‌طلب و اصولگرا نخواهد شناخت و همه ما درگير مشكل مي‌شويم.»

در همين حال، حميدرضا ترقي، عضو ارشد حزب مؤتلفه اسلامي هم با تأكيد بر اتحاد گروه‌هاي سياسي داخلي در قبال سخنان وزير خارجه امريكا، به «ايران» مي‌گويد: «سخنان تيلرسون در شرايطي مطرح شد كه ايران يك انتخابات كاملاً رقابتي با حضور مقتدرانه مردم را پشت سر گذاشت كه در آن نامزدها و گروه‌ها توانستند برخلاف ادعاي غربي‌ها براحتي و در آزادي كامل سخنان خود را بگويند و بعد از آن هم آرامش در جامعه همچنان حكمفرما باشد.»

وي معتقد است: «چنين وضعيتي با تصويري كه غرب از ايران ترسيم كرده كاملاً متفاوت است و قطعاً آنها به دنبال راهكاري هستند تا بتوانند تفسير جديدي از اين وضعيت ارائه كنند و اين سخنان در راستاي همين تلاش‌هاست.»

**اصلاح‌طلبان: وحدت را تقويت كنيم
در آن سو، اصلاح‌طلباني هم كه در محكوميت سخنان وزير خارجه امريكا بيانيه صادر كردند، معتقدند كه بايد در داخل ايران خيلي سريع‌تر و محكم‌تر براي موضعگيري در مقابل اين دست سياست‌ها به همگرايي سياسي رسيد.

علي تاجرنيا، يكي از امضاكنندگان اين بيانيه به «ايران» مي‌گويد: «نه امريكا و نه هيچ ابرقدرت ديگري در دنيا، به دنبال منافع ديگر كشورها و از جمله ايران در تحولات بين‌المللي نيست. هر چند ما معتقديم كه بهتر است بيشترين سطح از مناسبات دوستانه با كشورها را داشته باشيم و با سياست تنش‌زدايي جلو برويم اما اين بدان معنا نيست كه از اين اصل هم غافل بمانيم كه ابرقدرت‌ها و از جمله امريكا در تحولات مختلف تنها به دنبال منافع خود هستند.»

اين نماينده اسبق مجلس مي‌گويد: «در اين شرايط مهم‌ترين اصل اين است كه در ميدان رقابت‌هاي داخلي، رقابت به نزاع و جنگ تبديل نشود. چرا كه چنين وضعيتي استحكام داخلي ما را خدشه‌دار مي‌كند و اين همان چيزي است كه طرف خارجي، يعني امريكايي‌ها خواهان آن هستند.»

حسين كاشفي، ديگر فعال سياسي اصلاح‌طلبي كه بيانيه اخير را امضا كرده هم معتقد است: «در شرايط فعلي بايد بپذيريم كه سخنان وزيرخارجه امريكا مي‌تواند تبديل به يك سياست شود كه امريكايي‌ها در پي آن هستند. ما در داخل ايران بايد كاري كنيم كه امريكايي‌ها از تبديل كردن اين موضع‌گيري به يك سياست اجرايي عقب‌نشيني كنند و چنين كاري تنها با ايجاد يك وحدت داخلي ممكن خواهد بود.»

وي به «ايران» مي‌گويد: «چنين وحدتي نه به معناي يكدست شدن و فراموشي اختلاف‌نظرهاست بلكه به اين معناست كه اختلاف ديدگاه‌هاي بين خودمان را در جاي خودش بها بدهيم و در جريان رقابت، منافع ملي را خرج منافع حزبي خود نسازيم.»

كاشفي همچنين مي‌گويد: «يكي از اهداف امريكايي‌ها از طرح چنين مباحثي كه به روشني زمان آن در عرصه بين‌المللي سال‌هاست به پايان رسيده، ايجاد تفرقه و دو دستگي در داخل ايران است تا بر اثر يك صف آرايي داخلي، اقتدار ملي ما دچار خدشه شود و موقعيت افزايش فشار براي امريكايي‌ها ايجاد گردد.»

در همين زمينه تاجرنيا هم مي‌گويد: «دولت جديد امريكا قطعاً چشم اميدي به افزايش اختلافات داخلي ما دارد و چندان بيراه نيست كه بگوييم در پيش گرفتن خط اختلاف‌افكني در ايران را بايد در سياست‌هاي آنها مد نظر و توجه قرار داد و از رفتن به اين سمت حذر كرد.»

**تأكيد بر رفتارهاي سنجيده مقابل سياست‌هاي امريكايي
آذر منصوري، عضو شوراي مركزي حزب اتحاد ملت هم در ارزيابي از هدف تيلرسون براي پيش كشيدن چنين بحثي مي‌گويد: «امريكا با توجه به وضعيت منطقه بشدت تمايل دارد تا ايران را به عنوان مركز ثبات خاورميانه به سمت يك تندروي سوق دهد تا زمينه‌هاي اجماع جهاني براي يك رويارويي را ايجاد كند.»

او توضيح مي‌دهد: «دولت امريكا براي برخورد جدي با كشور ما با سدي به نام برجام مواجه است. دولت ترامپ در ماه‌هاي گذشته دريافته كه نمي‌تواند اين سد را يكطرفه از ميان بردارد و به همين دليل دست به حركت‌هايي مي‌زند تا بلكه ضربه زدن به برجام از داخل ايران آغاز شود و به عبارتي اين ايران باشد كه اولين بهانه براي نقض برجام را به دست غرب و امريكا بدهد. در آن صورت اقدامات امريكايي‌ها عليه كشورمان هم مقبوليت پيدا مي‌كند و هم مي‌تواند برخي بازيگران را با اين كشور همراه سازد.»

اين امضاكننده بيانيه محكوميت سخنان تيلرسون هم تأكيد مي‌كند: «در شرايط فعلي مهم‌ترين اصل آن است كه متوجه باشيم، تهديد خارجي يك تهديد عمومي است كه به هيچ عنوان خط و ربط‌هاي سياسي داخلي بر شدت يا ضعف فشار آن بر گروه‌هاي مختلف تأثيري ندارد و به عبارتي هر فشار خارجي، همه ما را در داخل به يك اندازه خواهد آزرد.»

جلال جلالي‌زاده هم ديگر چهره اصلاح‌طلبي است كه بر تحكيم همگرايي داخلي در مقابل تهديدهايي از اين دست تأكيد دارد و معتقد است: «حركتي كه در امريكا شروع شده مشخصاً به دنبال آن است تا ايران را به سمت حركت‌هاي تند سوق دهد، پس بايد در اولين گام نيروهاي سياسي ايران از جريان‌هاي مختلف متوجه اين نيرنگ باشند و در چنين بازي‌سازي گرفتار نشوند.»

جلالي‌زاده تأكيد مي‌كند: «امريكا بعد از روي كار آمدن دولت ترامپ در وضعيتي به سر مي‌برد كه حداقل به نظر مي‌رسد در اروپا متحدين قديمي او از آن فاصله بيشتري گرفته‌اند و اين فاصله به نفع ماست. سخنان تيلرسون از منظر حقوق بين‌الملل هم آنقدر چالش‌برانگيز و سخيف هستند كه مي‌توانند در صورت استفاده صحيح از فرصت‌ها موقعيت ما را بهتر كنند. به شرط آنكه در اين برهه زماني ضمن حفظ وحدت خود بتوانيم وجهه منطقي و دموكراتيك خود را در منطقه و دنيا حفظ كنيم.»

*منبع: روزنامه ايران، 1396.3.28
**گروه اطلاع رساني**9370**2002** انتشار دهنده: فاطمه قنادقرصي