فتاح:كمك به طبقات محروم با استفاده ازظرفیت مساجد یكی ازاولویت ها است

تهران - ایرنا - رئیس كمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینكه رسیدگی به معیشت و زندگی طبقات كم بضاعت جامعه را از نظر كمی و كیفی یكی از اولویت های این نهاد انقلابی است، گفت: ‌كمیته امداد امام راحل با برنامه ریزی منسجم و كارشناسی در تلاش است با بهره مندی از ظرفیت مساجد سطح زندگی طبقات كم بضاعت را ارتقا و بهبود بخشد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از كمیته امداد، سید پرویز فتاح درمراسم امضای تفاهم نامه همكاری كمیته امداد و مركز رسیدگی به امورمساجد با بیان اینكه از صدراسلام خصوصا در زمان حكومت امام علی(ع) مساجد به عنوان پایگاهی برای رفع مشكلات مردم بوده است، اظهاركرد: پس از انقلاب اسلامی با تاسی از ائمه معصومین(ع) این فرهنگ ترویج پیدا كرده است و اكنون ضرورت دارد در اولویت امور فرهنگی ما قرار گیرد.
وی با تاكید برنقش مساجد درتامین نیازهای ضروری خانواده های بی بضاعت از جمله تامین جهیزیه برای نو عروسان این خانواده ها بیان داشت: با مشاركت پررنگ مردم خیر و نهادهای مردمی هم اكنون متقاضی دریافت جهیزیه دركمیته امداد به صفر رسیده و این درحالی است كه بیش از 94 هزار جهیزیه در سال 95 به خانواده های تحت حمایت این نهاد انقلابی پرداخت شده است.
فتاح در ادامه با اشاره به اهمیت اطعام نیازمندان به ویژه در ماه مبارك رمضان یادآورشد: با توجه به مشاركت خیران و مسئولان دراطعام نیازمندان، این موضوع درمیان مردم فرهنگ سازی شده است كه در این زمینه مساجد هم می توانند نقش اساسی برای اطعام نیازمندان داشته باشند.
وی رسیدگی به وضعیت ومعیشت نیازمندان را وظیفه ذاتی نظام اسلامی برشمرد وافزود: تعداد زیادی ازمراكز نیكوكاری در مساجد مستقر هستند تا نسبت به مشكلات نیازمندان هر محله رسیدگی كنند كه در نظر داریم در آینده با امضای این تفاهم نامه مشاركت تعداد بیشتری از مساجد را در این طرح داشته باشیم.

** مساجد پناهگاه، صیانت بخش و فریادرس افراد جامعه
رئیس مركز رسیدگی به امور مساجد كشور در این مراسم با بیان اینكه كمیته امداد از افتخارات انقلاب و نظام اسلامی است، گفت: تلاش كمیته امداد برای بهره مندی از ظرفیت مساجد به عنوان پایگاه ماموریت های الهی در جهت خدمت رسانی به محرومان جامعه، شایسته تبریك است.
حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اكبری، با اشاره به كاركردهای آموزشی، فرهنگی، عبادی، ایمانی و اجتماعی مساجد یادآورشد: مساجد در حوزه های ایجاد وحدت و اخوت بین مسلمانان و سبك زندگی اسلامی نقش موثری داشته است.
وی با اشاره جایگاه مساجد درمحلات برای گره گشایی از مشكلات مردم، اظهاركرد: مساجد از ابتدا پناهگاه، صیانت بخش و فریادرس افراد جامعه بوده و باید برای امداد رسانی، تلطیف كننده فضای كشور و محیطی برای زدودن غم از دل ها و مركز تربیت الهی انسان ها باشد.
كمیته امداد در این تفاهم نامه متعهد شده است علاوه برحمایت از محوریت مساجد به عنوان تشكل های نیكوكاری مردمی درجمع آوری كمك های مردمی و توزیع آن میان نیازمندان، نسبت به شناسایی نیازمندان و معرفی به مسجد با اولویت مددجویان تحت حمایت ساكن درمحله و سایر محلات اقدام كند.
همچنین اطلاع رسانی عمومی در خصوص شیوه های دریافت و مصرف وجوه جمع آوری شده به منظور افزایش اعتماد عمومی، جذب مشاركت های مردمی، تبدیل آن به اقلام جهیزیه و توزیع آن بین نیازمندان و گردآوری قرآن های مازاد بر نیاز با محوریت مساجد و ارائه به محرومان درسطح محله از جمله تعهدات مركز رسیدگی به امور مساجد كشور است.
بر اساس این تفاهم نامه و با توجه به اجرای طرح «هر مسجد یك جهیزیه» مقرر شد در مرحله نخست مساجد استان تهران در ارتباط با موضوع تامین حداقل 500 جهیزیه برای نیازمندان اقدام كنند و در مرحله دوم فعال سازی تشكل های نیكوكاری مردمی در مساجد مستعد استان انجام شود.
این تفاهم نامه در 7 بخش و 35 بند با مدت اجرای دو ساله به امضای طرفین رسید.
اجتمام*1724*3377
خبرنگار: سمانه زین العابدین * انتشار: ‌حسین فتح الهی

سرخط اخبار جامعه