۲۷ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۷:۵۳
کد خبر: 82568110
۰ نفر
مقام اماراتي: خواهان نظارت غربي ها بر رفتار قطر هستيم

تهران - ايرنا - همزمان با تشديد تنش ميان امارات و عربستان سعودي از يك سو و قطر از سويي ديگر، وزير مشاور در امور خارجه امارات بار ديگر ضمن متهم كردن قطر به حمايت از تروريسم خواهان نظارت كشورهاي غربي بر رفتار دوحه شد .

به گزارش روز شنبه نشريه القبس، انور قرقاش وزير مشاور در امور خارجه امارات ساعتي پيش در گفت وگويي مطبوعاتي با اشاره به ادامه روند بحران سياسي در روابط با قطر گفت: امارات از كشورهاي غربي مي خواهد تا به صورت دقيق سياست ها و رويكردي قطر را تحت نظارت قرار دهند و منابع مالي كه اين كشور در خارج هزينه مي كند، كنترل كنند.
وي با متهم كردن قطر به حمايت از تروريسم گفت: قطر بايد براي اعمال هرگونه تغييري در شرايط كنوني حمايت هاي خود را از گروه هاي اسلامگرا متوقف كند و دست از حمايت گروه هاي اخوان المسلمين حماس و القاعده بردارد .
قرقاش همچنين با ادعاي اينكه عربستان هيچ گاه از گروه هاي تروريستي حمايت نكرده است، گفت : امارات تا زماني كه دوحه به اين رويكرد سياسي ادامه دهد به تحريم دوحه ادامه خواهد داد .
عربستان پيش از اين امكان هرگونه ميانجي گري ميان رياض با دوحه را رد كرده بود. عربستان به همراه امارات، بحرين، مصر، دولت شرق ليبي،جزاير مالديو و رئيس جمهور فراري و مستعفي يمن روابط سياسي خود را با قطر قطع كردند.
اظهارات منتسب به «شيخ تميم بن حمد آل ثاني» امير قطر عليه سياست هاي منطقه‌اي عربستان سعودي با واكنش شديد رسانه‌هاي گروهي و مقام‌هاي رياض و ابوظبي عليه وي، همراه شده است.
اين اظهارات كه يك روز پس از سفر دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا به رياض صورت گرفت و نشانه وجود اختلاف عميق ميان قطر و عربستان در مورد سياست‌هاي منطقه‌اي 2 كشور عضو شوراي همكاري خليج فارس است، دستاوردهاي آل سعود از مانور سياسي در اجلاس رياض را تحت الشعاع قرار داد.
خاورم*320**1144
* انتشار دهنده: عليرضا جباري

سرخط اخبار جهان