۲۷ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۶:۱۴
کد خبر: 82568002
۰ نفر
انحراف در تسهیلات بانكی پایانه گل و گیاه عباس آباد مازندران

نوشهر- ایرنا - عضو كمیسیون كشاورزی ،‌ آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت كه‌ سرمایه گذار پایانه گل و گیاه شمال كشور در عباس آباد بخشی از تسهیلات دریافتی را در جای دیگری مصرف كرده است .

به گزارش خبرنگار ایرنا ، شمس الله شریعت نژاد روز شنبه در نشست شورای اداری شهرستان عباس آباد افزود :‌ طبق بررسی های به عمل آمده مجری این طرح و سرمایه گذار آن حدود حدود 670 میلیارد ریال تسهیلات دریافت كرده كه حدود 30 میلیارد ریال آن بلاعوض بوده است.
وی ادامه داد :‌ با گذشت حدود 12 سال از آغاز كلنگ زنی ، این طرح هنوز به سرانجام نرسیده برای این كه سرمایه گذار بخشی از این تسهیلات بانكی را در بخش های دیگری هزینه كرده كه چنین رویه ای خیانت به مردم شمال كشور بویژه تولید كنندگان و گلخانه داران گل و گیاه در این مناطق است.
شریعت نژاد گفت : ‌نكته مهم تر این كه سرمایه گذار با این كه به تعهداتش عمل نكرده ، بدون اطلاع برای این پایانه سهامدار گرفته است و چنین رویه ای نیز خلاف قانون و خیانت است.
عملیات اجرایی ساخت پایانه گل و گیاه شمال كشور سال 1384 در بیش از 10 هكتار زمین و زیربنای حدود 60 هزار متر مربع با حضور وزیر وقت بازرگانی در منطقه ' اسبچین ' عباس آباد آغاز شد و هنوز به بهره برداری نرسیده است .
طبق وعده ای كه مسئولان وقت در آئین كلنگ زنی داده بودند ، قرار بود این پایانه در مدت حدود 2 سال به بهره برداری برسد .
سه تالار بورس، نمایشگاه دایم گل و گیاه، كارخانه تولید نهالچه های گل و گیاه، سردخانه 60 هزار تنی، بازار بورس گل و گیاه، دانشگاه، بانك، گمرك، اداره استاندارد، قرنطینه گل و گیاه، مركز بذر و نهال، تالار حراج، مركز تخلیه و بارگیری و دسته بندی ، اتاق بازرگانی، دفاتر اداری دولتی، هشت هزار مترمربع فضای گلخانه ای، هتل و مركز تفریحی و گردشگری با پیست اسب سواری و سامان دهی چشمه ای برای جذب گردشگر از بخش های مختلف این طرح ملی بوده است.
نماینده مردم شهرستان های عباس آباد ، تنكابن و رامسر در مجلس شورای اسلامی گفت :‌ برای تعیین تكلیف وضعیت این طرح پی گیری های فراوانی انجام شد و بتازگی نیز از وزیر جهادكشاورزی در این حوزه درخواست كمك شده كه متاسفانه هنوز این پی گیری ها نتیجه نداده است.
** تامین امنیت سرمایه گذاری در كنار حفظ بیت المال
شریعت نژاد یكی از اساسی ترین راههای برون رفت از مشكلات اقتصادی در كشور را تامین امنیت برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی معرفی و تاكید كرد كه در كنار این مهم باید بیت المال هم حفظ شود .
وی افزود :‌ جذب سرمایه گذار به ویژه سرمایه گذار خارجی و ایجاد رقابت نقش كمك كننده ای در حل مشكلات و معضل بیكاری در كشور دارد و چنین اقداماتی در حقیقت گامی به سوی تحقق سیاست های دولت تدبیر وامید است.
خبرنگار : مهراب زكی پور كینجی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7078/ 1602/1654