مقام مسئول: كاهش نیروی انسانی دولت از طریق بازنشستگی و واگذاری خدمات انجام می شود

تهران- ایرنا- رییس سازمان اداری و استخدامی كشور می گوید: در برنامه پنجساله ششم توسعه كشور سیاست كاهش نیروی انسانی دولت ادامه دارد و دولت از طریق بازنشستگی و واگذاری بخشی از خدمات دولتی به بخش خصوصی از نیروی انسانی خود می كاهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «جمشید انصاری» روز شنبه در بخش پرسش و پاسخ نشست خبری با خبرنگاران افزود: براساس ماده 28 قانون برنامه ششم،علاوه بر بازنشستگی كه رویه طبیعی كاهش نیروی انسانی است، دولت موظف است با واگذاری بخشی هایی از خدمات دولتی به همراه كاركنان شاغل در آن بخش، سیاست كاهش نیروی انسانی را اجرا كند.
وی اضافه كرد: در این برنامه سیاست كاهش نیروی انسانی دولت در مقایسه با برنامه توسعه پنجم با شدت بیشتری اجرا می شود و تا پایان برنامه، دولت موظف است 15 درصد نیروی انسانی خود را كاهش دهد.
به گفته انصاری، بر اساس برنامه ششم، دولت تا پایان سال 1397باید 115 هزار نفر و تا پایان برنامه ششم 360 هزار نفر از نیروی انسانی خود را كم كند.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا اعطای مجوزهای جدید استخدام در تضاد با سیاست كاهش نیروی انسانی دولت نیست، تصریح كرد: از ابتدای دولت یازدهم تا الان تعداد نیروهایی كه در بخش دولتی استخدام شده اند 108 هزار نفر است. این 108 هزار نفر شامل كسانی است كه یا مجوز لازم برای استخدام را قبل ازاین دولت گرفتند و یا آنها كه در دولت كار می كرده اند و در آزمون ها مانند آزمون ادواری شركت كرده و قبول شده اند و تبدیل وضعیت پیدا كردند.
رییس سازمان اداری و استخدامی كشور اظهار كرد: در كنار این استخدام محدود، اما دولت كاهش نیرو نیز دارد به طوری كه در پایان سال 1394، دولت تعداد نیروهای خود را در مقایسه با سال 1392 كه دولت را تحویل گرفت 47 هزار واحد كاهش داده است.
انصاری ادامه داد: این مساله نشان می دهد سیاست دولت كاستن از بدنه خودش است و این كار را ادامه می دهد.
در برنامه توسعه پنجم، دولت موظف به كاهش پنج درصد نیروی انسانی خود بود. دولت باید 10 درصد نیروی انسانی خود را كاهش و پنج درصد استخدام می كرد كه خروجی آن پنج درصد كاهش نیروی انسانی دولت بود.
انصاری در ادامه تاكید كرد: براساس آمار منتشرشده، در ابتدای دولت نهم جمعیت شاغل بخش دولتی 2 میلیون و 280 هزار نفربود. مقام های دولتی در آن زمان باید در طول برنامه چهارم و 2 سال از برنامه پنجم كه مسئولیت داشتند، روند كاهش نیروی انسانی را دنبال می كردند.
وی ادامه داد: اما در عمل اتفاقی كه افتاد این بود كه حتی بیش از 10 درصدی كه برنامه مشخص كرده بود از تعداد نیروی انسانی دولت كم شد، زیرا قانون بازنشستگی پیش از موعد تصویب شد و نزدیك بیش از 260 هزار نفر بازنشسته پیش از موعد شدند.
رییس سازمان اداری و استخدامی ادامه داد: با این وجود از هزینه دولت چیزی كم نشد، چون صندوق های بازنشستگی پول نداشتند، در عمل این بازنشسته ها از دولت حقوقشان را می گرفتند و حتی كاهش نیرو نیز با اسخدام های جدید جایگزین شد.
این مقام مسئول تصریح كرد: در انتهای سال 1392 و ابتدای سال 1393 تعداد نیروی انسانی دولت 2 میلیون و 384 هزار و 577 نفر بود و به عبارت دیگر، نه تنها 260 هزار بازنشسته خروجی جایگزین شد بلكه تعداد 100 هزار نفر نیز اضافه بر آنچه كه ابتدای كار دولت تحویل گرفته شده به جمعیت نیروی انسانی دولت اضافه شده بود.
به گفته انصاری، این آمار در ابتدای سال 1395 معادل 2 میلیون و 341 هزار و 726 نفر بوده یعنی ما توانستیم 47 هزار نفر از نیروی انسانی دولت را كاهش بدهیم و به تعهد قانونی خود عمل كنیم.
رییس سازمان اداری و استخدامی كشور هزینه دولت برای هر استخدام را 20 تا 25 میلیون ریال اعلام كرد.
انصاری ادامه داد: در ابتدای سال 1396 آمار نیروی انسانی بخش دولت به 2 میلیون و 50 هزار نفر كاهش یافت در حالی كه این رقم موقع تحویل گرفتن دولت 2 میلیون و 380هزار نفر بود.
به گفته این مقام مسئول عمده این كاهش در سال های 1394 و 1395 انجام شد.
به گزارش ایرنا، انصاری امروز در بخش نخست این نشست خبری گفت: ادغام وزارتخانه ها در دولت گذشته نیز مبنای كارشناسی نداشت.
«آمار بازنشستگان مشمول صندوق بازنشستگی كشوری در پایان سال 1395 یك میلیون و 325 هزار نفر بود در حالی كه در شروع برنامه سوم توسعه این آمار 500 هزار نفر بود، یعنی 825 هزار نفر در طول این مدت از سیستم بازنشسته و خارج شده اند.
رئیس سازمان اداری و استخدامی كشور افزود: این در حالی است كه از تعداد كاركنان دولت كم نشده است در حالی كه اگر قاعده استخدام یك نیروی انسانی به ازای هر سه بازنشسته یا قاعده یك سوم، رعایت می شد، دستكم باید از تعداد كاركنان دولت 500 هزار نفر كم می شد زیرا دولت های نهم و دهم در عمل این قاعده را رعایت نمی كرد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**1063**1561**خبرنگار:رفعت كرمی مهر**انتشار:مژگان توانا

سرخط اخبار اقتصاد