۲۷ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۵:۱۹
کد خبر: 82567924
۰ نفر
بایدها و نبایدهای دولت در مقابل هجمه بی امان مخالفان

تهران- ایرنا -دولت یازدهم در حالی آخرین هفته های عمر خود را سپری می كند و رییس جمهوری در تدارك تشكیل دولت دوازدهم است كه مخالفان بر حجم هجمه ها و تخریب های خود علیه آن افزوده اند.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، تب انتخابات یك ماهی می شود كه فروكش كرده ، اما رفتار و كنش برخی گروه ها و جریان های سیاسی، همچنان فضای رقابت های انتخابات را مجسم می كند. مخالفان تند، در روزهای پایانی دولت یازدهم هم دست از تخریب وهجمه بر نمی دارند ، گویی هنوز پیام مردم در انتخابات 29 اردیبهشت ماه را دریافت و درك نكرده اند.
«حسن روحانی» رییس جمهوری اما با توجه به پیمانی كه از سال 1392 با مردم بسته و اهداف و برنامه هایی كه در جریان دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری برای خود تعریف كرد، موظف است به صورت كاملا جدی و جهادی در مسیر برآورده كردن مطالبات مردم گام بردارد.
تلاش دولتمردان در چهار سال گذشته به تحقق بخش قابل توجهی از مطالبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مردم انجامید، هرچند با توجه یه عمق و ژرفای مشكلات و كارشكنی برخی مخالفان داخلی و خارجی، تحقق كامل خواسته های مردم عملی نشد و بخشی از انجام برنامه های دولت یازدهم به دولت دوازدهم منتقل شد.
مردم اما با آگاهی نسبت به مقدورات و محذورات دولت در جامه عمل پوشاندن به وعده ها، بار دیگر به روحانی اعتماد كردند و زمام اداره امور را برای یك دوره دیگر به او سپردند. مخالفان داخلی اما با نادیده گرفتن خواست اكثریت مردم كه در انتخابات اخیر نمود یافت، به سیاق چهار سال گذشته همچنان بر طبل مخالفت با روحانی می كوبند و به نظر می رسد قرار است همین روال را در مواجهه با دولت دوازدهم ادامه دهند.
روحانی و دولت او كه این بار با پشتوانه ای قوی تر از چهار سال گذشته سكان اداره كشور را در دست خواهد گرفت و با مطالبات سیاسی و فرهنگی گسترده تر و جدی تری از سوی مردم مواجه است، باید برای مدیریت این تخریب ها و كارشكنی ها تدبیری جدی بیاندیشد. در این خصوص چند نكته لازم به یادآوری است.

1- مجموع مخالفت ها با دولت را می توان در طیفی وسیع از انتقاد تا تخریب و كارشكنی طبقه بندی كرد. نباید همه مخالف خوانی ها را به یك چوب راند. برخی مخالفت ها كه در قالب انتقاد مطرح می شوند، حاصل واكاوی و نگاهی موشكافانه منتقدان است كه در بازخورد سیستمی موجب بهبود عملكرد دولت می شود. بنابراین دولت باید به انتقادهای منصفانه و سازنده توجه كند و نه تنها در مقام حذف آنها برنیاید، بلكه از نكات مثبت و سازنده آنها بهره ببرد.
هدف همه مخالفت ها اما ارتقای كیفیت عملكرد دولت نیست، رفتارهایی چون نقد غیرمنصفانه، تخریب و كارشكنی مقصودی جز اخلال در كار دولت ندارند.مخالفان تند دولت در چهار سال گذشته با ابزارهای مختلفی چون سیاه نمایی، تهمت زنی، شایعه سازی، توهین، وارونه نمایی و ... در كار دولت سنگ اندازی كرده اند. چنانكه از فضای پسا انتخاباتی می توان دریافت، قرار نیست این گروه در چهار سال آینده دست ار رفتارهای تخریبی علیه دولت بردارند.
دولت اما باید در برابر چنین رفتارهایی بی توجهی نشان دهد. مسوولان اجرایی بدون اینكه خود را گرفتار حاشیه ها كنند و حتی در مقام پاسخگویی و منكوب كردن مخالفان برآیند، باید روی مسوولیت های اصلی خود متمركز شوند. مهم این است كه مردم قاضی نهایی این میدان هستند و كژ رفتاری ها را می شناسند. انتخابات اردیبهشت گذشته نشان داد كه مردم فریب رفتارهای غیرمنصفانه مخالفان را نمی خورند.

2- یكی از مهمترین نقدهایی كه كارشناسان و صاحبنظران به دولت یازدهم وارد می كنند، ضعف اطلاع رسانی است. بازوی رسانه ای و اطلاع رسانی بالاترین دستگاه اجرایی كشور، طی چهار سال گذشته چنان كه باید در معرفی دستاوردهای دولت موفق عمل نكرد. كاستی های دولت در بخش اطلاع رسانی، امكان مانور مخالفان تند دولت در شایعه سازی و وارونه نمایی و تهمت زنی را افزایش داد.
دولت یازدهم دولتی عملگرا است. چنانكه رییس جمهوری در مناظره های انتخاباتی هم بر آن تاكید كرد، دولت عمل می كند، وقتی به نتیجه رسید، از طریق رسانه ها مردم را نسبت به عملكرد خود آگاه می كند. دولت دوازدهم هم باید ضمن حفظ عملگرایی با تقویت بخش های اطلاع رسانی خود، مردم را در جریان برنامه ریزی، تدارك و اجرایی سازی برنامه ها بگذارد و به این ترتیب همدلی و همراهی آنها را پشتوانه عملگرایی خود كند.

3-دولت باید چالش های پیش روی فعالیت رسانه های سنتی و رسانه های نوین را مرتفع كند. در دولت یازدهم بسیاری از رسانه های نزدیك به دولت از سوی برخی نهادها و گروه های خاص در تنگنا قرار گرفتند. دولت باید به مطالبات سیاسی – فرهنگی مردم در زمینه آزادی بیان و آزادی مطبوعات جامه عمل بپوشاند، چرا كه هر چقدر فضای كار رسانه ای بازتر و آزادتر باشد، دولت با مردم تعامل بهتری خواهد داشت و تخریب ها و هجمه ها به صورت آشكارتری خود را نشان می دهد.
گشایش در فضای رسانه ای موجب می شود مردم در فضای شفاف تر و شیشه ای تری مسایل جامعه را رصد كنند و سره را از ناسره تشخیص دهند. مخالفان تندروی دولت در چنین فضایی امكان مانور كمتری دارند و دولت می تواند در فضایی سالم تر به فعالیت بپردازد. ایجاد فضای آزاد رسانه ای از سویی دیگر پاسخگویی دولت و ارتقای كیفی فعالیت مسوولان را هم به دنبال خواهد داشت.
روش های تخریبی كه برخی مخالفان علیه دولت پیش گرفته اند، حاصلی جز شیوع دلسردی و یاس در جامعه نخواهد داشت. رای 57 درصدی مردم در انتخابات اردیبهشت ماه به روحانی در حالی در پرونده انتخابات كشورمان به ثبت رسید كه فعالیت تخریبی مخالفان علیه دولت شدت گرفته بود. رای مردم در واقع «نه» به تندروی و بداخلاقی های سیاسی و «آری» به اعتدال و تحمل مخالف بود. كاش مخالفان یك بار برای همیشه، كنش سیاسی خارج از قانون و عرف خود را مورد بازبینی قرار می دادند و همدل و همراه با دولت، در مسیر تامین منافع ملی گام بر می داشتند، تا پیام انتخابات 96، عملیاتی می شد.
پژوهشم**9275**1601**خبرنگار: اعظم حمیدپور** انتشاردهنده: شهناز حسنی

سرخط اخبار سیاست