آتش سوزی 4هكتار زمین های مرتعی خلیج گرگان مهار شد

گرگان - رییس اداره حفاظت محیط زیست بندرتركمن گفت: با تلاش ماموران این سازمان و همكاری فرمانداری شهرستان آتش سوزی 4 هكتار از اراضی مرتعی حاشیه خلیج گرگان مهار و خاموش شد.

علی بیانی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت كه این اتش سوزی حوالی ساعت 11 امروز در اراضی مرتعی و درختچه زارهای حاشیه خلیج گرگان آغاز شد كه با حضور به موقع مامورین محیط زیست در اسرع وقت مهار شد.
وی ادامه داد: بیشترین پوشش گیاهی منطقه را گیاهان یكساله علفی خانواده پوآسه آ، درختچه های گز و بخشی ازگونه های شور پسند حاشیه خلیج گرگان تشكیل می دادند كه براثر این حریق آسیب دیده اند.
بیانی اضافه كرد: با توجه به فعالیت چند دام سرای غیرمجاز در این محل ، احتمال می رود كه عامل انسانی باعث بروز این آتش باشد.
وی با بیان اینكه در این آتش سوزی تلفات حیات وحش مشاهده نشد، افزود: اما این عرصه ها از مناطق لانه گذاری پرندگان شكاری و كنار آبزی محسوب می شود و جزیی از مناطق تحت مدیریت پناهگاه حیات وحش میانكاله است.
یكی از مامورین حاضر در محل حریق نیز بدون اعلام نامش به خبرنگار ایرنا گفت كه با وجود پیگیری متعدد مامورین و در مدت زمان حدود سه ساعت عملیات اطفای حریق از خودرو و نیروهای آتش نشانی شهرستان خبری نشد.
به گفته بیانی؛ این آتش سوزی در ضلع جنوبی خلیج گرگان و در مراتع حد فاصل روستای یموت و محله استقلال شهر بندرتركمن واقع در غرب استان گلستان روی داده و بخشی از پوشش گیاهی آن از بین رفته است.
به گزارش ایرنا خلیج گرگان تنها خلیج دریای خزر در محدوده جغرافیایی ایران بوده كه طی سال های اخیر به دلیل پسروی زیاد آب و ناتوانی در اجرای طرح های مناسب و كارشناسی، فاصله چندانی با خشكی كامل ندارد.
خلیج گرگان در سال 1354 به همراه تالاب میانكاله و لپوی زاغمرز (در استانهای گلستان و مازندران) به‌ عنوان نخستین مجموعه تالاب بین‌المللی جهان در فهرست تالاب‌های كنوانسیون رامسر به ثبت رسید تا ثابت شود نه فقط این خلیج، بلكه نواحی اطراف آن شامل شبه جزیره میانكاله (پناهگاه حیات‌وحش) و تالاب بین‌المللی گُمیشان یك مجموعه ارزشمند زیست‌محیطی است
خلیج گرگان بخشی از پناهگاه حیات وحش میانكاله محسوب می شود
میانكاله نیز طی یك هفته اخیر چند بار دچار آتش سوزی شده كه با حضور ماموران محیط زیست و منابع طبیعی مازندران خاموش شده است.
7333/1648
خبرنگار: علی قاسمی ** انتشار: پری سالارنیا