مازندران به اندازه 15 استان كشور كتابخانه نیمه تمام دارد

ساری - ایرنا - مدیركل كتابخانه های عمومی مازندران گفت : مازندران با دارا بودن 39 پروژه نیمه تمام كتابخانه ها به اندازه 15 استان كشور در زمینه كتابخانه نیمه تمام پروژه دارد .

آرزو ولیپور روز شنبه در جلسه انجمن كتابخانه های عمومی مازندران در ساری افزود : زیربنای این تعداد پروژه كتابخانه نیمه تمام 25 هزار متر مربع است .
وی اعتبار موردنیاز برای اجرای این تعداد پروژه را 200 میلیارد ریال اعلام كرد و گفت : در حالی كتابخانه های عمومی مازندران با این تعداد كتابخانه های نیمه تمام مواجه است كه اعضای كتابخوان با كمبود فضا مواجه هستند.
مدیر كل كتابخانه های عمومی مازندران تاكید كرد : آنقدر پیشرفت فیزیكی ساخت كتابخانه ها كند است كه خیران نیز برای كمك به ساخت این پروژه ها كم میل هستند .
وی با قدردانی از نگاه ویژه سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران در تخصیص اعتبار بیشتر برای اجرای كتابخانه های نیمه تمام استان افزود : امسال 14 میلیارد ریال اعتبار برای این منظور در نظر گرفته شده است .
سال گذشته سازمان مدیریت چهار میلیارد و 400 میلیون ریال اعتبار برای تكمیل كتابخانه های مازندران تخصیص داد .
به گفته ولیپور كتابخانه های عمومی مازندران امسال یك هزار و 500 برنامه فرهنگی در قالب 18 عنوان در كتابخانه ها برگزار می كنند.
معاون اداره كل امور شهری و شوراهای اسلامی استانداری مازندران نیز در این نشست گفت : شهرداری های استان بابت حق السهم نیم درصدی 80 میلیارد ریال به كتابخانه های عمومی بدهكار هستند .
به گفته مهدی مرادی این میزان بدهی مربوط به سالهای 83 تا 94 است كه البته حق سهم كتابخانه های عمومی مازندران از شهرداری ها در خصوص نیم درصددر این سالها 206 میلیارد ریال بود كه تاكنون 124 میلیارد ریال آن محقق شده است .
استان مازندران دارای 115 باب كتابخانه عمومی است و تعداد اعضای این كتابخانه ها حدود 220 هزار نفر است كه نسبت به جمعیت حدود سه میلیون و 200 هزار نفری استان ، تنها هفت درصد جمعیت عضو كتابخانه های عمومی هستند.
خبرنگار : فاطمه قنبری قادیكلایی** انتشاردهنده : سیدمحسن حسن نیا
/1899/2096

سرخط اخبار فرهنگ