۲۷ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۵۷
کد خبر: 82567660
۰ نفر
ضيافت رمضان در كنار كودكان مبتلا به سوء تغذيه

همدان- ايرنا- مگر نه اين است كه فلسفه ذاتي ضيافت رمضان، تمرين سخاوت و نوع دوستي و كمك به همنوع است پس چگونه مي توان در اين ماه مهماني خدا بر خوان نعمت پروردگار نشست و از بركات اين سفره تناول كرد اما به كودكاني كه بر اثر فقر و تنگناهاي اقتصادي به سوءتغذيه مبتلا شده اند فكر نكرد.

به گزارش ايرنا مگر مي شود كه در ماه رمضان بر سر سفره هاي پربركت افطار و سحر نشست و لقمه بر دهان كودكان خود گذاشت اما غصه 200 هزار كودكي كه طبق آمارها در كشورمان بر اثر ناتواني مالي والدين خود از سوء تغذيه رنج مي برند را نخورد؟
مگر نه اين است كه بايد در اين ماه پربركت ياد گرفت كه به حكم انسان بودن، هر آنچه كه از الطاف بيكران الهي نصيبمان شده را با هم نوعان نيازمند خود تقسيم كنيم و نگذاريم در شبهايي كه با شكم سير سر بر بالين مي گذاريم چند خانه آن طرف تر كودكي با كمبود غذايي شديد مواجه باشد.
چه خوب بود اگر مي توانستيم جايي هرچند كوچك در كنار سفره افطار و سحر خود براي كودكان مبتلا به سوءتغذيه باز كنيم و سهمي هرچند كوچك در رفع كمبودهاي غذايي اين كودكان داشته باشيم.
حال اگرچه اين امكان وجود ندارد اما مي توان خوشحال بود كه برخي ارگان هاي حمايتي همچون كميته امداد امام خميني(ره) در قالب طرح 'همسفره' در راستاي تامين حداقل نياز غذايي كودكان نيازمند زير 6 سال كشور كه سرپرستان آنها توانايي مالي كافي را ندارند گام برداشته و با توزيع ماهانه بسته هاي غذايي سايه حمايتي خود را بر سر اين كودكان گسترانيده است.
طرح سوء تغذيه كودكان زير 6 سال كه از سال 86 با همكاري وزارت بهداشت و كميته امداد كليد خورد تاكنون توانسته حمايت هاي خوبي از كودكان زير شش سال مبتلا به سوء تغذيه داشته باشد و در اين راستا كميته امداد استان همدان نيز با توزيع سبد غذايي براي تامين ‌بخشي از نيازهاي غذايي اين كودكان گام برداشته است.
به گفته معاون حمايت و سلامت خانواده كميته امداد امام خميني(ره) استان همدان، هم اكنون سه هزار كودك در استان همدان داراي سوء تغذيه هستند كه طبق برنامه كميته امداد، به هريك از اين كودكان ماهانه 750 هزار ريال براي رفع سوء تغذيه آنان پرداخت مي‌شود.
جعفر هاشمي با بيان اينكه طرح درمان سوء تغذيه در كودكان زير 6 سال، براي كودكان نيازمند تحت حمايت كميته امداد و ساير نيازمندان غير تحت پوشش اين نهاد حمايتي اجرا مي شود اظهار كرد:اين طرح با هدف كمك به سلامت جسمي كودكان محروم در حال اجرا است و بودجه امسال براي اين طرح 26 ميليارد و 700 ميليون ريال است.
وي با بيان اينكه اجراي طرح رفع سوء تغذيه كودكان كمتر از 6سال از اختلال در رشد جسمي و تكامل مغزي اين افراد جلوگيري مي كند ادامه داد: طبق آخرين نياز سنجي توسط دانشگاه علوم پزشكي بيش از سه هزار كودك زير 6 سال مبتلا به اين بيماري در استان شناسايي شده اند و تمامي اين كودكان از كارت هاي تغذيه بهره مند هستند.
معاون حمايت و سلامت خانواده كميته امداد استان همدان در مورد نحوه شناسايي اين كودكان گفت: پس از انجام پايش كودكان توسط مراكز بهداشتي و درماني دانشگاه ، كودكان دچار سوء تغذيه به كميته امداد معرفي و سبد غذايي مورد نظربراي آنان تهيه مي شود.
هاشمي با بيان اينكه آموزش هاي لازم هم در كنار سبد غذايي به مادران اين كودكان ارائه مي شود، افزود: پس از پايان يك دوره ، اين كودكان مورد پايش مراكز بهداشتي درماني قرار مي گيرد و در صورت بهبود افراد جديدي جايگزين مي شوند.
وي ياد آور شد: خانواده هاي داراي كودكان كمتر از 6سال مبتلا به سوء تغذيه با مراجعه به فروشگاه‌هايي كه طرف قرارداد با اين طرح هستند سبد غذايي خود را تهيه مي كنند.
وي با بيان اينكه خيران مي توانند براي همسفره شدن با اين كودكان در تامين اين مواد غذايي و تهيه سبد و اهداي آن به خانواده ها كمك كنند افزود: اقلام اين سبد توسط اداره تغذيه و مركز بهداشت استان تعيين مي شود.
وي گفت: مدت طرح رفع سوء تغذيه كودكان نيازمند زير 6 سال، 15 سال است كه در استان همدان در حال اجرا است و افراد واجد شرايط دريافت سبد غذايي از سوي مراكز بهداشت معرفي مي شوند.
وي گفت: سال گذشته نيز 3 هزار كودك زير 6 سال مبتلا به سوء تغذيه از حمايت هاي كميته امداد استان بهره مند شدند و 26 ميليارد ريال براي اين امر هزينه شد.
رئيس گروه تغذيه معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي همدان نيز در گفت و گوي اختصاصي با ايرنا گفت: در حال حاضر اين مركز علاوه بر برنامه هاي آموزشي برخي برنامه هاي حمايتي را به كودكان زير 6 سال و مادران باردار مبتلا به سوءتغذيه ارائه مي دهد.
آرزو كاوه اي با بيان اينكه برنامه هاي حمايتي اين مركز براي گروهاي كمتر برخوردار و آسيب پذير كه اغلب زير پوشش سازمان هاي حمايتي نيستند اجرا مي شود افزود: در قالب اين برنامه هاي حمايتي، ماهيانه يك سبد غذايي براي افراد زير پوشش تعيين شده است و اين سبدهاي غذايي شامل كودكان و مادران بارداري است كه بعد از مشاوره و آموزش هاي لازم همچنان وضعيت رشد و وزن گيري خوبي ندارند.
وي درباره نحوه شناسايي كودكان مبتلا به سوءتغذيه و حمايت از آنها گفت: پرونده مراقبت تمام كودكان استان در درمانگاه هاي شهري و روستايي فعال است و وقتي اين كودكان به همراه والدين خود مراجعه مي كنند قد و وزن آنها توسط مراقبان سلامت با منحني هاي رشد استاندارد، ارزيابي مي شود و اگر از نظر استانداردها مشكل سوءتغذيه وجود داشته باشد و بعد از مشاوره با خانواده مشخص شود كه وضعيت اقتصادي نامطلوبي دارند اين كودكان ابتدا به مركز بهداشت شهرستان و پس از آن به صورت محرمامه به كميته امداد معرفي مي شوند.
وي اظهار كرد: كميته امداد امام خميني(ره) نيز اين افراد را زير پوشش قرار مي دهد و ماهيانه سبد غذايي تعريف شده اي با اقلام مشخص شده همچون روغن، برنج، حبوبات، ماكاروني، گوشت قرمز يا مرغ، كنسرو ماهي را در اختيار آنها قرار مي دهد.
به گزارش ايرنا رئيس گروه تغذيه معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي همدان بيان كرد: اين كودكان علاوه بر دريافت سبدهاي غذايي به صورت مستمر، آموزش هاي لازم در راستاي درست مواد غذايي را در يافت مي كنند و هر شش ماه يكبار روند بهبودي اين كودكان ارزيابي مي شود.
كاوه اي تاكيد كرد: پس از بهبود روند رشد اين كودكان، از آنجا كه ممكن است قطع كردن سهميه، اين كودكان را به حالت اول بازگرداند لذا سبد غذايي حداقل براي چهار دوره ديگر تمديد و به صورت مستمر پايش مي شوند و مي توانند از آموزش ها و مشاوره هاي تغذيه به صورت رايگان بهره مند شوند.
وي ادامه داد: وقتي سن اين كودكان به 6 سال برسد از پوشش اين طرح خارج مي شوند و به ازاي نفرات جديدي كه شناسايي شده اند وارد طرح مي شوند .
به گفته رئيس گروه تغذيه معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي همدان، برنامه هاي حمايتي براي خانم هاي بارداري كه روند وزن گيري مناسب ندارند ، مبتلا به كم خوني فقر آهن هستند و از وضعيت اقتصادي نامناسبي برخوردارند نيز اجرا مي شود و به اين افراد به صورت محرمانه بسته هاي غذايي ارسالي از سوي بنياد علوي اعطا مي شود.
كاوه اي با بيان اينكه هم اكنون 2 هزار مادر باردار در سطح استان از سبدهاي غذايي استفاده مي كنند بيان كرد:حمايت از اين مادران از پايان ماه سوم بارداري آغاز مي شود و اين افراد مي توانند تا 6 ماه بعد از زايمان از اين سبد غذايي استفاده كنند و هر شش ماه يكبار نيز مورد ارزيابي و پايش قرار مي گيرند.
پس بياييد در اين ماه پر بركت فرصت همدلي را از دست ندهيم و با شركت در طرح همسفره و واريز كمك هاي خيرخواهانه خود از طريق شماره حساب 2222 بانك ملي و يا با شماره گيري كد *780*2222# ويا پرداخت از سايتwww.hamsofreh.ir براي همسفره شدن با كودكان مبتلا به سوء تغذيه گام برداريم.
1181/6993
خبرنگار:الهام تدين**انتشار دهنده:اكبر بهاروند

سرخط اخبار استان‌ها