ایران و كره جنوبی درساخت واحدهای كوچك ال ان جی مشاركت می كنند

تهران- ایرنا- مدیر امور پژوهش و فناوری شركت ملی گاز ایران می گوید، ایران و كره جنوبی پس از دستیابی به دانش فنی احداث واحدهای كوچك گازطبیعی مایع شده ( مینی ال ان جی MiniLNG)، پس از چهار سال تولید آن را آغاز خواهند كرد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سعید پاك سرشت» مدیر امور پژوهش و فناوری شركت ملی گاز ایران در نشست خبری با تشریح جزئیات توافق ایران و كره جنوبی برای دستیابی به دانش مینی ال ان جی، افزود: در صورت دستیابی به این دانش، امكان حمل ال ان جی و استفاده از آن در مناطق دوردست فراهم خواهد شد.
وی افزود: در سفر هیات ایرانی كه به ریاست «حمیدرضا عراقی» مدیرعامل شركت ملی گاز به كره جنوبی انجام شد، 2 طرف برای مشاركت در صنعت مینی ال.ان.جی توافق كردند.
وی با بیان اینكه قرار است یك كنسرسیوم ایرانی و یك كنسرسیوم كره ای برای دستیابی به دانش فنی و ساخت تاسیسات مینی ال ان جی همكاری كنند، افزود: كره جنوبی تقریبا همه نیاز خود به گاز را از طریق گازطبیعی مایع شده تامین می كند، بنابراین دانش ال ان جی در این كشور، توسعه خوبی داشته است.
مدیر امور پژوهش و فناوری شركت ملی گاز ادامه داد: واحدهای مینی ال ان جی از ظرفیت كمتر از 300 تن در روز برخوردارند كه معمولا از آن برای گازرسانی به نقاط دور دست استفاده می شود.
پاك سرشت درباره توافق ایران و كره جنوبی، گفت: قرار است هر یك از طرفین، 10میلیون دلار در این طرح سرمایه گذاری كند. به دلیل این كه پولی در این توافق، جابجا نمی شود، توافقنامه امضا شده به معنای پایان مذاكرات و آغاز كار به شمار می رود.
مدیر امور پژوهش و فناوری شركت ملی گاز با بیان اینكه اجازه بازاریابی در این توافقنامه به هر 2 طرف داده شده است، افزود: در صورتی كه هر كشور بتواند برای محصولات، بازاریابی كند، 50 درصد سهم ترجیحی به آن داده می شود.
پاك سرشت ادامه داد: بر اساس این توافق، كارشناسانی از ایران، برای دستیابی به فناوری ال ان جی به كره می روند، همچنین كارشناسانی نیز از كره برای آشنایی با مراحل تصفیه و شیرین سازی گاز به كشورمان سفر می كنند.
وی بیان داشت: در نهایت، پس از چهار سال، 2 كشور تولید واحدهای كوچك ال ان جی را به ظرفیت 15 تن در روز آغاز خواهند كرد كه به تدریج تا 300 تن در روز افزایش می یابد.
مدیر امور پژوهش و فناوری شركت ملی گاز گفت: تنها كشورهای آمریكا و آلمان، از فناوری ایزوكانتینر (حمل تاسیسات مینی ال.ان.جی در كانتینرهای مخصوص) برخوردارند و ایران و كره جنوبی تلاش می كنند به این دانش دست پیدا كنند.
پاك سرشت یادآور شد: در صورت دستیابی به این دانش، امكان حمل ال.ان.جی و استفاده از آن در مناطق مختلف و دوردست فراهم خواهد شد.
مدیر امور پژوهش و فناوری شركت ملی گاز با بیان اینكه هدف اصلی از این توافق، دستیابی به دانش فنی صنعت مینی ال ان جی است، اضافه كرد: طرح های دیگری نیز برای توسعه دانش ال.ان.جی در كشور وجود دارد.
وی یادآور شد: بهره گیری از گاز و ال.ان.جی به دلیل افزایش سخت گیری در استفاده از سوخت های فسیلی در حال افزایش است.
به گفته این كارشناس صنعت گاز كشور، استفاده از سوخت فسیلی در ناوگان های دریایی در حال كاهش است، همچنین به استفاده از مینی ال.ان.جی در خودروهای سنگین نیز توجه می شود.
«علی وطنی » معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این نشست گفت: ایران از نظر ذخایر گازی رتبه نخست را در جهان دارد كه باید بر اساس سند چشم انداز 1404 تلاش شود به جایگاه نخست فناوری در منطقه نیز دست یابیم.
وی به نقش شركت های دانش بنیان در ایجاد اشتغال اشاره كرد و افزود: حدود سه هزار و 60 شركت دانش بنیان در كشور فعالیت دارند كه 120 هزار نفر در آنها مشغول كارند.
وطنی با تاكید بر ضرورت توسعه دانش ال.ان.جی در كشور، اضافه كرد: صنعت ال.ان.جی، صنعتی پیچیده است و كشورهای محدودی در دنیا به این دانش دسترسی دارند.
معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: پس از دستیابی كشور به دانش مینی ال ان جی باید به سراغ تولید انبوه ال.ان.جی در كشور رفت.
به گزارش ایرنا، مراسم امضای این توافقنامه در هشتم ژوئن (18 خردادماه) در دفتر شركت اوسنوس (Oceanus) در شهر بوسان كره جنوبی برگزار شد، از طرف كنسرسیوم كره‌ای، مدیرعامل شركت اوسنوس، مدیر مركز تحقیقات كیتچ (KITECH ) و نایب‌رئیس كوگس تك (KoGas Tech) و از طرف هیات ایرانی مدیر پژوهش و فناوری شركت ملی گاز ایران، علی وطنی، رئیس انستیتو ال.ان.جی و منصور بزمی، قائم‌مقام پژوهشگاه صنعت نفت توافقنامه یادشده را امضا كردند.
ریاست كنسرسیوم كره ای با شركت اوسنوس است كه شركت های معتبر كره ای مانند كوگس در آن عضویت دارند.
ریاست كنسرسیوم طرف ایرانی نیز با شركت ملی گاز ایران است كه انستیتو ال.ان.جی دانشگاه تهران، پژوهشگاه صنعت نفت به همراه تعدادی از شركت‌های سازنده تجهیزات و شركت مهندسی و اجرا در این كنسرسیوم قرار دارند.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2022 **1561** خبرنگار:میثم طاهری **انتشار:مژگان توانا

سرخط اخبار جهان