توافق مشاركت اقتصادی ایران و اتحادیه اوراسیا نهایی شد

مسكو - ایرنا - جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اوراسیا برای متن موافقت نامه ایجاد محدوده آزاد اقتصادی توافق كردند و این پیمان برای دیگر مراحل مرتبط از جمله امضا نهایی شد.

به گزارش ایرنا، دفتر مطبوعاتی اتحادیه اقتصادی اوراسیا روز شنبه اعلام كرد: مطابق این سند، ایران و كشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اصول اساسی سازمان تجارت جهانی را رعایت و شرایط مساعد برای تجارت تمام كالاها در چارچوب همكاری های بازرگانی را تامین می كنند.
برپایه برنامه ریزی ها، هیات های ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به مذاكره برای ایجاد تسهیلات بیشتر برای دسترسی آسان تر به بازارهای یكدیگر از جمله توافق در باره تعهدات تعرفه ای ادامه می دهند.
همچنین به گزارش خبرگزاری اسپوتنیك، خانم ورونیكا نیكیشینا وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا به خبرنگاران گفت: ایران در چارچوب همكاری های خود با كشورهای عضو اوراسیا در مورد تمامی كالاها مورد توافق تسهیلات قائل می شود كه اهمیت فراوانی دارد.
ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از حدود 18 ماه پیش برای ایجاد محدوده ازاد اقتصادی با یكدیگر مذاكره می كنند.
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس ایرانی كمیسیون مشترك همكاری های ایران و روسیه به تازگی با خانم ورونیكا نیكیشینا وزیر تجارت این اتحادیه دیدار و دو طرف، ابعاد مختلف موافقت نامه همكاری را كه قرار است منعقد شود، بررسی كردند.
در این دیدار كه در حاشیه نشست بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ (12 خرداد) برگزار شد، واعظی گفت: پیشرفت مذاكرات مربوط به انعقاد قرارداد تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، رضایت بخش است.
وی با اعلام دعوت از مقام اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای سفر به ایران گفت: ایران با 200 قلم كالا آغاز كرده است و می توانیم افزایش نیز بدهیم. طبق توافق قرار است پس از امضا سه سال تعرفه ترجیحی برقرار باشد و سپس به سمت تجارت آزاد حركت كنیم.
نیكیشینا وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز در این دیدار گفت: سران كشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا از پیشرفت مذاكرات با ایران رضایت دارند و تاكید كرده اند، گفت وگوها ادامه یابد و امیدواریم در نشست بعدی رئیسان جمهوری متن پایانی برای بررسی ارائه شود.
وی همچنین افزود: آماده ایم تا پایان فصل تابستان به مذاكرات پایان دهیم و خود برای رسیدن به این هدف اقدام خواهم كرد. موافقت نامه شامل سه بخش متن، بندهای مربوط به كالاهای صنعتی و محصولات كشاورزی است كه در بخش دوم حدود 99 درصد كار پیشرفت كرده است و نكته های دیگر در متن نیاز است روشن شود.
روسیه، ارمنستان، قزاقستان، بلاروس و قرقیزستان اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند كه 2/2 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی و 3/1 تریلیون دلار تولیدات صنعتی دارند و همچنین تجارت خارجی كشورهای عضو به خارج از اتحادیه بالغ بر 877 میلیارد دلار یعنی برابر 7/3% صادرات و 3/2% واردات كل جهان است.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا كه با ایران برنامه همكاری های گسترده تجاری و اقتصادی را تنظیم كرده است، جمعیتی معادل 180 میلیون نفر را در برمی‌گیرد. ویتنام از ماه مه 2015تفاهم نامه منطقه تجارت آزاد با این اتحادیه را امضا كرده است و چین، تركیه، تونس، هند، نیوزیلند و مغولستان نیز خواهان ایجاد چنین منطقه آزاد مشتركی هستند.
اروپام 391 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

سرخط اخبار جهان