معاون اول رئیس جمهوری از پروژه آزاد راه تهران - شمال بازدید كرد

كرج-ایرنا- مهندس اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به همراه وزیر راه و شهرسازی و استانداران تهران و البرز صبح شنبه از پروژه آزاد راه تهران - شمال بازدید كردند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی استانداری البرز، در این بازدید روند اجرایی خط یك آزاد راه تهران - شمال مورد بررسی قرار گرفت.
قطعه یك آزاد راه تهران - شمال به طول 32 كیلومتر از تقاطع بزرگراه آزادگان و شهید همت شروع و با عبور از مناطق كن، سولقان، امامزاده عقیل(ع)،
تونل تالون و دره لانیز به سه راهی شهرستانك در استان البرزمی رسد.
با افتتاح این قطعه مسیر تهران به شمال حدود 60 كیلومتر كوتاه می شود.
شركت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل ونقل و شركت آزاد راه تهران - شمال در صدد هستند قطعه یك آزاد راه تهران - شمال را تا چند روز آینده زیر بار ترافیكی ببرند.
این قطعه 32 كیلومتری دارای 16 دهنه پل و 32 هزار متر تونل رفت و برگشت است.
آزادراه تهران - شمال طراحی و معماری آن به گونه ای انجام شده است كه هموطنان هنگام رانندگی در تمام مسیر آن از زیبایی های این آزادراه لذت ببرد.
برای آماده سازی این آزادراه 123 كیلومتری در مجموع باید 145 تونل در باند رفت و برگشت این مسیر بین استان تهران و مازندران به طول تقریبی 88 كیلومتر ساخته شود و تعداد پل‌های بزرگ این مسیر در باند رفت و برگشت نیز 97 پل به طول حدود 13 كیلومتر است و با شیب 6 درصدی جاده، تردد در این محور بیش از 35 درصد كاهش مصرف سوخت خواهد داشت.
برای ساخت این آزاد راه به خصوص در قطعه یك آن مشكلات زیادی در
خصوص زمین های معارض وجود داشت كه خوشبختانه با همكاری تمام دستگاه های اجرایی، وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مستضعفان مشكلات مربوط به زمین های معارض این منطقه حل شد و شركت آزاد راه تهران - شمال كه وابسته به بنیاد مستضعفان و وزارت راه و شهرسازی است در نظر دارد با احداث قطعات دو و سه در نهایت این آزادراه در سال 99 به بهره برداری كامل برسد.
معاون اول رئیس جمهوری، وزیر راه و شهرسازی، رئیس بنیاد مستضعفان و مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل بارها از روند اجرایی ساخت این آزادراه مهم بازدید و برای تسریع در اجرای عملیات آن دستورهای لازم را صادر كرده اند.
پیشرفت قطعه یك این آزاد راه تا پایان سال 1393 و میانگین 19 سال گذشته فقط 33 درصد بوده، اما با تلاش تمام دست اندركاران دولت یازدهم پیشرفت این قطعه از 1394تا 1395 به بیش از 45 درصد رسید و هم اكنون پیشرفت فیزیكی این بخش به بیش از 85 درصد رسیده تا برای بهره برداری هموطنان آماده شود.
در بازدید امروز استانداران تهران و البرز، مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل كشور، رئیس بنیاد مستضعفان و شركت های پیمانكار پروژه حضور دارند.
***قطعه دوم این آزادراه حدفاصل دو آب شهرستانك - پل زنگوله به طول تقریبی 25 كیلومتر است، تونل های بلند البرز هر یك به طول 6 هزار و 450 متر در این منطقه قرار دارد و با اجرای این قطعه طول مسیر جاده فعلی كرج - چالوس حدود پنج كیلومتر كوتاهتر می شود.
***قطعه سوم آزادراه تهران - شمال حد فاصل پل زنگوله - سه راهی دشت نظیر، به طول تقریبی 46 كیلومتر است، این مسیر دارای دو خط رفت و دو خط برگشت بوده و اخیرا شركت آزاد راه تهران - شمال با یك شركت كره ای برای سرمایه گذاری یك میلیارد و 300 میلیون دلاری در این قطعه به توافق رسیده است.
**قطعه چهار آزاد راه تهران - شمال حدفاصل سه راهی دشت نظیر - چالوس به طول حدود 20 كیلومتر است به صورت دو خط رفت و دو خط برگشت بوده و در قسمت های بلند آن یك خط كندرو نیز وجود دارد كه با همت دست اندركاران به خصوص شركت آزادراه تهران - شمال تابستان 94 زیر بار ترافیك رفته است.
8029/ 6155 خبرنگار:حكیمه كشاورز** انتشاردهنده : محمد عزیزپور

سرخط اخبار استان‌ها