مذاكرات مالی طیب نیا در سئول؛ یك قدم تا جذب 13 میلیارد یورو فاینانس

تهران - ایرنا - وزیر امور اقتصادی و دارایی برای رایزنی در زمینه توسعه روابط بانكی ایران و كره جنوبی و ایجاد خطوط اعتباری بین دو كشور به سئول سفر كرده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، پس از اجرایی شدن برجام، كمیته راهبری تامین مالی خارجی با عضویت بانك مركزی و سازمان برنامه و بودجه در وزارت امور اقتصادی و دارایی تشكیل شد تا نسبت به تسریع و تسهیل در برقراری خطوط اعتباری و استفاده از تسهیلات مالی خارجی اقدام شود.
كره جنوبی یكی از كشورهای هدف این كمیته در جذب خطوط اعتباری و تسهیلات مالی خارجی بوده كه بر اساس رایزنی های اولیه انجام شده، قرار است «اگزیم بانك» كره‌جنوبی هشت میلیارد یورو، «كا-شور» كره‌جنوبی پنج میلیارد یورو فاینانس به پروژه های ایران اختصاص دهند.
براساس گزارش وزارت امور اقتصادی ودارایی ، «علی طیب نیا » كه برای شركت در اجلاس بانك زیربنایی آسیا به كره جنوبی سفر كرده است، با «یو ایل هو» وزیر دارایی و استراتژی كره جنوبی دیدار كرد.
در این دیدار در زمینه ایجاد خطوط اعتباری بین بانك های دو كشور، برقراری روابط كارگزاری و افتتاح شعب بانك های ایرانی در كره جنوبی گفت و گو شد.
مذاكره با بانك های كره جنوبی برای ایجاد خطوط اعتباری در حال نهایی شدن است اما برای حل برخی موضوع ها باید توافق هایی بین وزیران اقتصادی دو كشور انجام شود.
همچنین اقدام هایی كه در گذشته در زمینه برقراری روابط كارگزاری و فراهم آوردن شرایط افتتاح شعب بانك های ایرانی در كره جنوبی صورت گرفته، نیازمند پیگیری بیشتر بانك ها برای توسعه این همكاری ها است كه وزیران دارایی ایران و كره جنوبی در این زمینه قول مساعد دادند.
تسهیل تبدیل ارزهای حاصل از فروش و انتقال نفت از دیگر موضوعات مورد بحث وزیر اقتصاد كشورمان با وزیر دارایی و استراتژی كره جنوبی در سفر به این كشور بود.
به گزارش ایرنا، مبادلات مالی و تجاری ایران و كره جنوبی از شهریور ماه پارسال و با سفر رئیس جمهوری پیشین این كشور به تهران وارد مرحله تازه ای شد و دو كشور توافق كردند مبادلات تجاری خود را با ارز یورو تسویه كنند.
در جریان رایزنی های هیات كره ای در تهران كه پس از برجام انجام شد، كره جنوبی از آمادگی بانك های این كشور برای اختصاص خطوط اعتباری و فاینانس برای طرح های ایرانی خبر داد كه اكنون مذاكرات اولیه برای نهایی شدن آن در دست انجام است.
بانك سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا یك مؤسسه مالی بین‌المللی است كه به پیشنهاد چین تأسیس شده و ایران نیز یكی از سهامداران آن است.
هدف اصلی از تاسیس این بانك، ارائه تسهیلات مالی برای كشورهای حوزه جاده ابریشم و تقویت زیرساخت های توسعه در قاره كهن است؛ ایران به طور رسمی از آذرماه 95 به عضویت این بانك درآمد و اكنون با در اختیار داشتن 1.61 درصد سهام آن، در رتبه یازدهم قرار دارد.
آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
IRNAeco@
https://telegram.me/irnaeco
اقتصام**2025**1561**خبرنگار: لیلا جودی**انتشار:مژگان توانا