زيرساخت‌هاي آب و فاضلاب كهگيلويه و بويراحمد ازنيازها تا خدمات انجام شده

ياسوج- ايرنا- زيرساخت‌هاي آب و فاضلاب كهگيلويه و بويراحمد با وجود خدمات ارزنده دولت تدبير و اميد هنوز نيازمند تلاش بيشتر براي توسعه در مناطق روستايي و شهري در اين استان است.

به گزارش ايرنا، تكميل عمليات اجرايي طرح‌هاي بزرگ پس از سال‌ها انتظار مردم، آغاز عمليات اجرايي طرح‌هاي بزرگ عمراني در شهرها و روستاها و افزايش چشمگير تعداد مشتركان آب و فاضلاب دستاورد تلاش دولتمردان در اين بخش به‌ويژه در چهار سال گذشته بوده است.
تكميل عمليات اجرايي 100 طرح زيرساخت‌هاي آب روستايي، تكميل عمليات اجرايي تأمين آب آشاميدني به شهرهاي تازه تأسيس و تكميل تصفيه خانه‌هاي در حال ساخت از نيازهاي مهم اين حوزه در استان كهگيلويه و بويراحمد است.

** دستاوردهاي تأمين آب آشاميدني در مناطق روستايي
مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي كهگيلويه و بويراحمد گفت كه 155 روستاي اين استان در دولت يازدهم از نعمت آب آشاميدني سالم برخوردار شدند.
فيض الله پاسره اظهار داشت كه اين تعداد روستا بيش از 11 هزار و 600 خانوار با 47 هزار و 87نفر جمعيت را شامل مي‌شود.
كهگيلويه و بويراحمد يكهزار و 676 روستاي داراي سكنه است.
يكهزار و 420 روستا از اين تعداد داراي تأسيسات آب‌رساني هستند.
وي تصريح كرد كه اين تعداد روستا در قالب 65 طرح آب‌رساني با اعتبار افزون بر 240 ميليارد ريال از آب آشاميدني سالم بهره‌مند شدند.
مديرعامل آبفاي روستايي كهگيلويه و بويراحمد گفت كه شاخص بهره‌مندي از آب سالم در اين استان هم اينك با پنج درصد افزايش نسبت به سال 92 از 68 درصد به حدود 73.15 درصد رسيده است.

**چشم انداز روشن آينده
وي گفت كه هم اينك افزون بر 100 طرح و مجتمع آب‌رساني روستايي در سطح اين استان با اعتباري افزون بر يكهزار و 143 ميليارد ريال در حال اجراست.
پاسره اظهار داشت كه تاكنون افزون بر 723 ميليارد ريال از اين ميزان اعتبار تخصيص يافته است.
وي تصريح كرد كه با بهره برداري و اجراي اين تعداد طرح، تحول عظيمي در شاخص آب‌رساني به روستاهاي اين استان رخ خواهد داد.
پاسره اجراي 18 مجتمع آب‌رساني روستايي در كهگيلويه و بويراحمد را يادآور شد و گفت كه افزون بر 381 ميليارد ريال از محل بند ج تبصره پنج قانون بودجه سال 1394(صندوق توسعه ملي) به اين طرح‌ها اختصاص يافت.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي كهگيلويه و بويراحمد افزود كه اين 18 مجتمع آب‌رساني روستايي حدود 470 روستاي فاقد آب آشاميدني سالم با جمعيتي افزون بر 107 هزار نفر را شامل مي‌شود.
206 روستا در اين استان نيز فاقد تأسيسات و شبكه‌هاي آب‌رساني هستند كه تنها 6 روستا از اين تعداد بالاي 20 خانوار جمعيت دارند.
به گفته پاسره، آب‌رساني به اين تعداد روستاي فاقد آب آشاميدني سالم به‌وسيله 11 تانكر سيار صورت مي‌گيرد.

** افزايش اعتبارات آب و فاضلاب شهري
مديرعامل شركت آب و فاضلاب كهگيلويه و بويراحمد گفت كه اعتبارات عمراني اين شركت در دولت تدبير و اميد 115 درصد افزايش داشته است.
سيد علي لدني نژاد اظهار داشت: اعتبارات عمراني شركت آب و فاضلاب كهگيلويه و بويراحمد در اين مدت از 292 ميليارد و 758 ميليون ريال به 630 ميليارد و 656 ميليون ريال رسيد.
وي افزود كه تعداد مشتركان فاضلاب در شهرهاي هفده‌گانه كهگيلويه و بويراحمد در سه و نيم سال اخير با 59 درصد رشد از 21 هزار و 949 نفر در سال 1392 به 34 هزار و 800 نفر در سال 1395 افزايش يافته است.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب كهگيلويه و بويراحمد بيان كرد: تعداد مشتركان آب در شهرهاي استان در اين مدت از 125 هزار نفر به 152 هزار نفر رسيد كه افزايش 22 درصدي را نشان مي‌دهد.

**تكميل تصفيه خانه‌هاي فاضلاب، نيازمند توجه بيشتر
مديرعامل شركت آب و فاضلاب شهري كهگيلويه و بويراحمد گفت: براي تكميل و بهره برداري از طرح‌هاي تصفيه فاضلاب در شهرهاي مختلف استان سه هزار و 600 ميليارد ريال اعتبار نياز است.
لدني نژاد اظهار داشت كه طرح‌هاي تصفيه خانه فاضلاب كه پس از 10 تا 13 سال معطل مانده بودند عمليات اجرايي آنها در دولت يازدهم آغاز شد.
وي بيان كرد: ميزان جمع آوري تصفيه فاضلاب در شهرهاي كهگيلويه و بويراحمد از 35 هزار متر مكعب به ازاي هر شبانه روز در سال 92 به بيش از 55 هزار مترمكعب در پايان سال 95 رسيد.
وي تصريح كرد كه تصفيه خانه فاضلاب شهر دوگنبدان مركز شهرستان گچساران نيز در 2 فاز پس از 11 سال در دولت فعلي به بهره برداري رسيد.
وي با اشاره به سفر رئيس جمهوري و هيات دولت در مرداد ماه سال گذشته به كهگيلويه و بويراحمد گفت: آب‌رساني به چهار شهر چرام، دهدشت، سوق و لنده از طريق سد كوثر يكي از مصوبات مهم اين سفر در حوزه آب‌رساني بوده است.
اعتبار تصفيه خانه اضطراري آب شهر ياسوج 150 ميليارد ريال و مدت زمان اجراي آن نيز يك سال است.
لدني نژاد ادامه داد كه تأمين آب آشاميدني سالم به ميزان يكهزار و 700 ميليون مترمكعب براي جمعيتي افزون بر 152 هزار نفر در اين چهار شهر پيش بيني شده است.
وي با اشاره به ساير اقدام‌هاي شركت آب و فاضلاب كهگيلويه و بويراحمد در دولت يازدهم گفت: اصلاح و توسعه 140 كيلومتر شبكه آب شهرهاي استان، ساخت مخزن يكهزار متر مكعبي بتني چيتاب، ساخت مخزن 2 هزار مترمكعبي بتني مارگون و اجراي رينگ مخازن دوگنبدان به طول 11 كيلومتر از جمله اين اقدام‌ها بوده است.
وي گفت: يكهزار و 362 كيلومتر شبكه آب‌رساني تا سال 92 در استان احداث شده بود كه اين ميزان در سال 95 به يكهزار و 431 كيلومتر افزايش يافته است.
وي بيان كرد: حجم مخازن آب آشاميدني كهگيلويه و بويراحمد در اين مدت از 102 هزار و 940 مترمكعب به 125 هزار و 560 متر مكعب رسيده است.

** آغاز عمليات اجرايي طرح‌هاي بزرگ
اين طرح‌ها شامل تصفيه خانه اضطراري آب شهر ياسوج، آب‌رساني به شهر مادوان از «تنگه كبوتري»، تصفيه‌خانه فاضلاب شهر سي سخت و تصفيه‌خانه فاضلاب شهر چرام است.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب شهري كهگيلويه و بويراحمد گفت كه اين چهار طرح جزء مصوبات سفر استاني رئيس جمهوري و اعضاي هيات دولت به استان در روزهاي 24 و 25 مرداد سال 1395 بوده و كارفرماي تمامي آنها نيز شركت آب و فاضلاب است.
لدني نژاد اظهار داشت: اعتبار تصفيه خانه اضطراري آب شهر ياسوج 150 ميليارد ريال و مدت زمان اجراي آن نيز يك سال است.
وي افزود كه جمعيت زير پوشش اين طرح 60 هزار نفر بوده و ظرفيت توليد فازهاي اول و دوم آن نيز به ترتيب 200 و 300 ليتر بر ثانيه است.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب شهري كهگيلويه و بويراحمد بيان كرد: اعتبار طرح آب‌رساني به شهر مادوان در شهرستان بويراحمد از «تنگه كبوتري» 85 ميليارد ريال و مدت زمان اجراي آن نيز 6 ماه است.
لدني نژاد عنوان كرد كه جمعيت زير پوشش اين طرح 40 هزار نفر بوده و ظرفيت توليد فاز نخست آن نيز 200 ليتر بر ثانيه است.
وي ابراز داشت: اعتبار تصفيه خانه فاضلاب شهر سي سخت مركز شهرستان دنا 39 ميليارد ريال از محل تأمين اعتبار ملي و مدت زمان اجراي آن نيز 6 ماه است.
لدني نژاد گفت كه جمعيت زير پوشش اين طرح هشت هزار نفر و ميزان دبي خروجي آن نيز يكهزار و 200 مترمكعب در شبانه روز است.
وي اظهار داشت: اعتبار تصفيه خانه فاضلاب شهر چرام از توابع شهرستان كهگيلويه 70 ميليارد ريال، محل تأمين اعتبار ملي استاني شده و مدت زمان اجراي آن نيز يك سال است.
لدني نژاد افزود كه جمعيت زير پوشش اين طرح هشت هزار نفر بوده و ظرفيت تصفيه آن نيز سه هزار مترمكعب در شبانه روز است.
آب آشاميدني مورد نياز بخش عمده‌اي از جمعيت مناطق شهري اين استان از طريق سفره‌هاي زيرزميني تأمين مي‌شود.
در حال حاضر به‌جز بخشي از آب آشاميدني مردم گچساران كه از طريق سد كوثر تأمين مي‌شود، آب آشاميدني مورد نياز 16 شهر ديگر كهگيلويه و بويراحمد با حفر چاه‌هاي با عمق 200 تا 250 متر تأمين مي‌شود.
98 درصد از جمعيت شهري كهگيلويه و بويراحمد زيرپوشش آب و فاضلاب شهري است.
استان كهگيلويه و بويراحمد با 713 هزار نفر جمعيت در جنوب غربي ايران قرار دارد.
خبرنگار: فرزانه شريفي** انتشاردهنده:سيد ولي موسوي
8143/6110/8005

سرخط اخبار استان‌ها