۲۷ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۸:۰۷
کد خبر: 82567145
۰ نفر
انتشار 2 كتاب جديد در شهرستان مريوان

سنندج- ايرنا- كتاب 'تان و پو' مجموعه اشعار به زبان هورامي و سوراني و كتاب 'سيلاب هاي سيروان' 2 كتاب جديدي است كه در شهرستان مريوان منتشر و وارد بازار كتاب شده اند.

به گزارش ايرنا اين 2 عنوان كتاب جديد از نويسندگان نامي منطقه فاتح سعيدي و دكترحسام ملكي هستند كه توسط انتشارات ريباز مريوان منتشر شده اند.
كتاب 'تان و پو' به معني تار و پود قالي اثر فاتح سعيدي حاوي اشعار هورامي وسوراني است كه در120صفحه نوشته شده است.
اين كتاب در قالب دوبيتي، رباعي و مسمط در موضوعات عرفاني، اخلاقي، تربيت ديني، فلسفي و اجتماعي است و همچنين تضمين اشعاري از شاعران پارسي گوي همچون حافظ شيرازي، اقبال لاهوري و شاعران كرد زبان همچون وفايي مهابادي، صيدي هورامي و احمد بگ كوماسي را انجام داده است.
كتاب تان و پو در مدت سه سال نوشته شده است و در اشعار اين كتاب زيبايي شناسي، اخلاق مداري، آرايه هاي ادبي و عناصر زيبايي سخن مشهود است.
كتاب 'سيلاب هاي سيروان هم ' اثر دكتر حسام ملكي است كه در 200 صفحه تاليف شده و از سوي انتشارات'ئه‌وين'مريوان منتشرشده است.
اين كتاب تحت عنوان شواهد ژئومورفيك سيلاب رودخانه سيروان به منظور ارزيابي تغييرات محيطي منطقه نگاشته شده و يك كتاب تخصصي است.
حسام ملكي استاد دانشگاه، دبير شاغل در آموزش وپرورش مريوان، اهل روستاي دله‌مرز سروآباد و داراي دكتري ژئومورفولوژي است و فاتح سعيدي بازنشسته فرهنگي در آموزش وپرورش مريوان، اهل روستاي شركان هورامان كه پيش از اين كتاب هاي سه‌وقات (سوراني) شه‌به‌ق (سوراني/هورامي) و تريفه (هورامي/سوراني) را به رشته تحرير درآورده است.
شهرستان سروآباد با 2 بخش مركزي و هورامان و جمعيتي افزون بر 52 هزار نفري در فاصله 90 كيلومتري از سنندج مركز استان كردستان واقع شده و 24 كيلومتر مرز با كشور عراق دارد.
7354/1904
**خبرنگار: فرزاد آداك**انتشار دهنده:
** آگاهي از آخرين اخبار استان كردستان در كانال زير:
@IRNASANANDAJ
https://telegram.me/joinchat/DHygAj7hzZXSBJmWuX3Bvg