عربستان، امارات و بحرین خواستار افزایش فشارهای سیاسی بر قطر شدند

تهران-ایرنا- وزیران امور خارجه عربستان، بحرین و امارات متحده عربی با تشدید تنش های سیاسی با قطر خواستار افزایش فشارها بر دوحه و تشدید برخوردها با این كشور شدند .

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری كویت، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان، انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات و خالد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین در مذاكرات تلفنی جداگانه با بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس به بررسی آخرین تحولات بحران خلیج فارس پرداختند و مواضع خود در قبال بحران با قطر را تكرار كردند .
انگلیس از تلاش های میانجی گرانه كویت برای حل و فص بحران خلیج فارس حمایت كرده است .
همزمان با ادامه تنش های سیاسی میان كشورهای عربی حوزه خلیج فارس وزیر امور خارجه امارات دوباره دولت قطر را به حمایت از تروریسم متهم كرد.
«عبدالله بن زاید آل نهیان» در اظهاراتی مطبوعاتی با انتقاد دوباره از سیاست های دوحه در عرصه منطقه ای گفت: قطر امروزه باید تصمیمات سرنوشت ساز و مهمی را اتخاذ كند تا شرایط سیاسی به حالت عادی بازگردد.
بن زاید همچنین با ادعای اینكه قطر در امور داخلی كشورهای همسایه دخالت می كند، گفت: امروزه تریبون هایی كه قطر در بخش اطلاع رسانی در اختیار دارد نیز از رویه تروریسم حمایت می كنند .
این اظهارات مقام اماراتی در حالی است كه مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه تركیه روز پنج شنبه وجمعه مذاكراتی را در كویت و عربستان با مقام های این كشور جهت پیشبرد میانجی گری میان قطر و عربستان انجام داد .
عربستان پیش از این امكان هرگونه میانجی گری میان ریاض با دوحه را رد كرده بود. عربستان به همراه امارات، بحرین، مصر، دولت شرق لیبی، جزایر مالدیو و رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن روابط سیاسی خود را با قطر قطع كردند.
اظهارات منتسب به «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر علیه سیاست های منطقه‌ای عربستان سعودی با واكنش شدید رسانه‌های گروهی و مقام‌های ریاض و ابوظبی علیه وی، همراه شده است.
شبد**خاورم*320**1010
انتشار:حسن معظمی