استقبال لابی صهیونیستی از تحریم های ضد ایرانی سنا

نیویورك – ایرنا - كمیته امور عمومی آمریكا - اسرائیل، (ایپك) روز پنجشنبه ( به وقت محلی) با صدور بیانیه ای از تصویب تحریم های ضد ‏ایرانی در سنای آمریكا استقبال كرد و مدعی شد كه این تحریم ها بر خلاف برجام نیست.‏

به گزارش ایرنا، بیانیه این گروه صهیونیستی مستقر در پایتخت آمریكا از اینكه سنا برنامه موشكی بالستیكی ایران و سپاه ‏پاسداران را تحریم كرده، استقبال كرده و آن را گام مهمی از جانب دو حزب آمریكا دانسته است.‏
این بیانیه از اینكه لایحه سنا به رییس جمهوری آمریكا اجازه می دهد افرادی كه 'ناقض حقوق بشر' هستند را تحریم كند، استقبال كرده است.
ایپك همچنین از مجلس نمایندگان آمریكا درخواست كرده كه به طرح تحریم های ایران رای بدهد.‏
مجلس سنا آمریكا روز پنجشنبه، طرح تحریم های جدید علیه ایران را با اكثریت آرا تصویب كرد‎.‎
98 ‎سناتور به این طرح رای مثبت و 2 سناتور رای منفی دادند‎.
سناتور برنی سندرز از ایالت ورمانت و سناتور رند پال از كنتاكی به این طرح رای منفی دادند‎.
آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت: نمایندگان دمكرات و جمهوری خواه مجلس همیشه چند قطبی سنای آمریكا طرح تحریم های ‏جدید علیه ایران و روسیه را با اكثریت آراء به تصویب رساندند‎.
طرح تحریم ها و متمم های آن علیه ایران همراه با تحریم روسیه در یك لایحه گنجانده شده است.
این تحریم ها به خاطر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا اعمال شده است و بخش های مختلفی مانند اقتصاد، ‏كشتیرانی، معدن، فلزات، راه آهن و... را هدف قرار داده است. اشخاصی كه حملات سایبری را از سوی دولت روسیه انجام داده ‏اند نیز با تحریم ها مورد هدف قرار گرفته اند‎.
قانون جدید تحریم ها علیه ایران اشخاصی را كه در برنامه موشكی ایران دخالت دارند و یا هر شخصی كه با آن ها در ارتباط ‏است و در این رابطه داد و ستد می كند، شامل می شود‎.
این لایحه همچنین تحریم هایی مربوط به سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی و تحریم تسلیحاتی را نیز شامل می شود‎.
سناتورها آمریكا مدعی هستند كه این تحریم ها مانعی برای اجرای توافق هسته ای 1+5 نیست.
در این رابطه خبرگزاری رویترز نیز نوشت: سناتور رند پائول و برنی سندرز تنها سناتورهای مخالف در تصویب این لایحه ‏بودند. این لایحه تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع می كند و مواردی مانند تحریم های موشكی و فعالیت هایی را كه مربوط ‏به توافق هسته ای نمی شود، شامل می شود‎.
برای تبدیل شدن این لایحه تصویب شده به قانون، مجلس نمایندگان نیز باید این لایحه را تصویب كرده و به امضای دونالد ترامپ ‏رئیس جمهوری آمریكا نیز برسد‎.
مشاوران مجلس نمایندگان كنگره آمریكا عنوان كردند كه هنوز نمی توانند درباره نتیجه نهایی نمایندگان كنگره پیش بینی خاصی ‏داشته باشند‎. ‎
اروپام/م.ع*1144
* انتشار دهنده: علیرضا جباری

سرخط اخبار جهان