۲۵ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۰۶
کد خبر: 82566042
T T
۰ نفر
تابستان سخت در انتظار مردم چهارمحال و بختیاری

شهركرد- ایرنا- خشكسالی برای نهمین سال پیاپی در چهارمحال وبختیاری تداوم دارد و مردم این استان در آستانه فصل تابستان با چالش تامین آب مواجه هستند.

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری دارای یك درصد از مساحت كل كشور است كه در بستر سلسله جبال زاگرس قرار دارد. این استان با وجود مساحت كم نقش مهمی در تولید آب شیرین در كشور ایفا می كند و سرچشمه 2 رودخانه كارون و زاینده رود و سرچشمه بخشی از رودخانه دز در این استان است.
تا چند سال گذشته عنوان می شد كه این استان 10 درصد از منابع آب كشور را در اختیار دارد اما امروز بسیاری از كارشناسان و مسئولان حوزه آب نسبت به كمبود شدید آب در این منطقه هشدار می دهند.
حدود 9 سال است كه كاهش نزولات آسمانی و تغییر شكل بارش ها از برف به باران از یكسو و افزایش دمای هوا از سوی دیگر سبب كاهش منابع آبی این استان و پایین رفت سطح آب سفره های زیرزمینی شده است.
در این 9 سال، بارش نزولات جوی در چهارمحال و بختیاری نه تنها به حد نرمال نرسیده بلكه از حد میانگین نیز بسیار كمتر بوده است، همچنین تغییر الگوی بارش ها از برف به باران و تغییر زمان بارش ها روند خشكسالی را در استان تشدید و اثرات مخرب زیادی بر محیط زیست و به ویژه منابع آبی این استان گذاشته است.
خشكیدگی 70 هزار هكتار از جنگل ها و 200 هزار هكتار از مراتع این استان، ممنوعه شدن هشت دشت از 11 دشت استان و افت شدید سفره های آب زیرزمینی، فرونشست زمین و كاهش شدید سطح ایستابی در دشتها، خشك شدن 58 درصد از آب چشمه ها، قنات ها و چاه ها، شكل گیری چشمه های گرد وخاك و گسترش پدیده بیابان زایی بخشی از تبعات خشكسالی در این استان است كه هرسال عمیق تر و گسترده تر می شود.
اما تنش آبی و بحران تامین آب در شهرها و روستاهای استان در آستانه فصل گرما یكی از مهمترین تبعات پدیده شوم خشكسالی در این استان است كه پیش بینی می شود امسال هم تابستان سختی در انتظار مردم استان باشد.
به گفته مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری چهارمحال و بختیاری هم اكنون شهرهای بروجن، فرادنبه، سفید دشت و فرخشهر با تنش آبی مواجه است و شهر سامان مشكل تامین آب دارد.
قدرت الله بیگلری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین شهرهای سردشت و سفید دشت با تانكر آبرسانی می شود كه البته این آبرسانی با رعایت موارد بهداشتی انجام می گیرد و آب از طریق تانكر به مخازن تزریق می شود.
به گفته وی نصب شیرهای فشارشكن، نصب شیرهای كنترل دبی، زون بندی شبكه، حفر چاه، اجاره چاه و اجرای طرح های انتقال آب از جمله اقداماتی است كه برای رفع مشكل تامین آب در استان به كار گرفته شده است، اما این اقدامات نمی تواند مانع تشدید روند خشكسالی و بحران تامین آب شود.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری چهارمحال و بختیاری با بیان اینكه هم اكنون 144 چاه در استان وارد مدار است، تصریح كرد: كاهش مخازن آب زیرزمینی و كاهش میانگین بارندگی در استان سبب شده تا با خشكسالی متوالی مواجه شویم كه این وضعیت، صرفه جویی در مصرف آب را اجتناب ناپذیر كرده است.
همچنین به گفته مدیرعامل شركت آب و فاضلاب روستایی چهارمحال و بختیاری هم اكنون 40 روستا در استان به شكل سیار آبرسانی می شود كه این تعداد در فصل تابستان به بیش از 100 روستا می رسد.
تورج احمدپور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با وجود تمهیداتی كه در راستای بهره مندی مردم روستاهای استان از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی انجام گرفته است، اما در تابستان تامین نیاز آبی بیش از 100 روستا از طریق آبرسانی سیار انجام می گیرد.
وی ادامه داد: این روستاها بیشتر در شهرستانهای لردگان، اردل، كیار و بروجن قرار دارد كه با تكمیل و بهره برداری از مجتمع های در دست احداث پیش بینی می شود بخشی از مشكلات این بخش برطرف شود.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب روستایی چهارمحال و بختیاری تصریح كرد: كاهش نزولات آسمانی و خشكسالی های مداوم در استان سبب كاهش دبی آب چاه ها، كاهش آبهای سطحی و خشك شدن قنات ها و چشمه ها شده و همین امر آبرسانی به مناطق روستایی را با بحران مواجه كرده است.
احمدپور، تعداد چاه های در اختیار این شركت را 160 حلقه اعلام كرد و گفت: از این تعداد در سال های اخیر 21 حلقه چاه خشك و از مدار خارج شده و هم اكنون آب شرب مناطق روستایی استان از 270 منبع از جمله قنوات، چاه ها و چشمه ها تامین می شود.
در آخرین گزارش مركز ملی خشكسالی در خصوص پهنه بندی خشكسالی هواشناسی در سطح كشور با استفاده از شاخص خشكسالی بارش، تبخیر و تعرق، استان چهارمحال و بختیاری جزو استانهای دارای خشكسالی شدید قرار گرفته است كه این وضعیت در مناطق شرقی و بخش هایی از مناطق مركزی و شمالی استان محسوس است.
این وضعیت می طلبد تا نگاه ها به استان چهارمحال و بختیاری به عنوان یك استان آبخیز تغییر كند و با اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری مانع خشكیدگی دشت ها شد و منابع موجود آب را برای حیات منطقه حفظ كرد.
گزارشگر: خاطره حسین زاده**انتشار: جهانبخش صفری
7363/6021