دریاچه نمك قم وضعیت بحرانی تری نسبت به دریاچه ارومیه دارد

قم-ایرنا - مدیركل حفاظت محیط زیست قم ضمن هشدار نسبت به اوضاع نامطلوب زیست محیطی این استان گفت: وضعیت دریاچه نمك قم بسیار بحرانی تر از دریاچه ارومیه است.

به گزارش ایرنا، سید رحمان دانیالی عصر چهارشنبه درجلسه شورای اسلامی استان بار دیگر موضوع واگذاری حقابه های تخصیص یافته به دریاچه نمك قم را مورد تاكید قرار داد، و اظهار داشت: همان گونه كه در برنامه ششم توسعه كشور نیز آورده شده، 10 درصد حجم منابع آبی كشور باید به حقابه ها تعلق بگیرد.
وی گفت: 154 میلیون متر مكعب از حقابه های كشور به دریاچه نمك قم اختصاص پیدا كرده ولی محقق نشده كه لازم است استانداری پیگیری های لازم را انجام دهد.
دریاچه نمك در ناحیه شرقی استان قم و در حد فاصل سه استان قم، سمنان و اصفهان قرار گرفته و بزرگترین دریاچه فصلی و فراشور كشور است كه حدود 200 هزار هكتار وسعت داشته و یك سوم آن در محدوده جغرافیایی استان قم قرار گرفته است و دارای ساختار زمین شناختی كم نظیر شامل پوسته نمكی و حاشیه باتلاقی است.
این دریاچه كه در دهه های گذشته از طریق رودخانه های كرج، جاجرود، شور، قمرود و قره چای كاملا پرآب بوده است، اكنون با قطع حقابه ها، خشكسالی مستمر و برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی كه باعث پیشروی آب های فراشور در سفره های زیرزمینی به سمت دشت ها و نابودی پوشش گیاهی و اكوسیستم منطقه شده، به یكی از كانون های فعال القاء ریزگردها در منطقه تبدیل شده است.
وی همچنین توسعه روز افزون صنایع آلاینده درقم را از دیگر معضل های زیست محیطی این استان ذكر كرد، و افزود: برغم وجود صنایع موجود، هنوز گرایش به صنعت و توسعه شهرك های صنعتی درقم وجود دارد.
وی اضافه كرد: اداره كل حفاظت محیط زیست به هیچ وجه مخل صنعت نیست، و مغایرتی را هم نمی بینیم، ولی یك حد و نصابی باید رعایت شود.
وی با اشاره به تلاش های انجام شده برای احیای مجدد شهرك صنعتی محمود آباد و توسعه یكهزار و 500 هكتاری منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان را یادآور شد، و افزود: با این حساب به نظر می رسد توسعه صنعتی برای قم كافی است، چون دیگر برای شهر قابل تحمل نیست، مگر اینكه با مطالعه و نیاز سنجی تنها واحدهایی كه مورد نیاز شهر است، ایجاد شوند.
مدیركل محیط زیست قم با ضروری خواندن در اولویت قرار گرفتن انتقال برخی از واحدهای صنعتی به مناطق خاصی از استان، افزود: به طور حتم تولید دمپایی و كفش ماشینی یكی از نقاط قوت تولید استان محسوب می شود، از این رو اگر تلاش خود را جهت انتقال این واحد صنعتی به شهرك صنعتی كه در جاده قم - گرمسار شكل می گیرد، متمركز كنیم، كار ارزنده ای را انجام داده ایم.
قم دارای هفت شهرك صنعتی شكوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمود آباد، ثامن الائمه(ع) -قنوات- و فن آوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین چهار ناحیه صنعتی خورآباد، سیرو، دستجرد و طغرود است.
دانیالی همچنین با اشاره به قابل تامل بودن جاذبه های گردشگری و معدنی در استان، اذعان داشت: اقدام های لازم در این زمینه در حد یك حرف باقی مانده و به آن بهای لازم داده نمی شود.
وی همچنین هرگونه مطالبه در این خصوص را به حق توصیف كرد، و افزود: با توجه به موقعیت ویژه و خاص قم بواسطه قرار گرفتن در شاهراه مواصلاتی 17 استان كشور بسیاری از صنایعی كه می خواهد در این استان بوجود آید، آلودگی های عدیده ای به ارمغان می آورد، و آن گونه كه باید و شاید اقدام مجدانه ای انجام نپذیرفته است.
7403/ 6133/ خبرنگار محسن آقاگلی ** انتشار دهنده: جعفرمسلمی