رئیس كمیسیون عمران مجلس: بازنگری در قانون نظام مهندسی ضروری است

شیراز- ایرنا- رئیس كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: بازنگری در قانون نظام مهندسی ضرورتی انكار ناپذیر است و امیدواریم در همین دوره از فعالیت مجلس این امر به طور جدی صورت گیرد.

به گزارش دریافتی چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان نظام كاردانی ساختمان استان فارس، محمدرضا رضایی كوچی
در نشست هیات مدیره سازمان نظام كاردانی ساختمان در شیراز افزود: در اصلاحیه قانون نظام مهندسی، جایگاهی متناسب با اعضای سازمان های نظام كاردانی پیش بینی خواهد شد تا از توانمندی های فنی و اجرایی اعضای این سازمان نیز به صورت بهینه و مطلوب استفاده شود.
وی بیان كرد: در جمع بندی اصلاح قانون نظام مهندسی در كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ورود خواهم كرد و با دعوت از نمایندگان كاردان های فنی، نظرات آنها را اعمال خواهیم كرد.
رئیس كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، ضمن تاكید بر ضرورت حضور كاردان های فنی در طرح های اجرایی، اظهار داشت: لازم است مهندسان و كاردان های فنی در كنار یكدیگر فعالیت داشته باشند و با مشخص كردن وظایف و صلاحیت آنها پاسخگوی مسئولان ذی ربط باشند.
رضایی كوچی، با ابراز نگرانی از طول عمر سازه ها، نحوه نظارت و اجرای آن گفت: با هدف تضمین سلامت و طول عمر سازه ها، حضور تمام وقت مهندسان و كاردان های فنی در پروژه های تحت نظارت آنها بسیار ضروری است.
این نماینده مجلس ادامه داد: گاهی كاردان های با تجربه اموری را توانمند تر از مهندسان انجام می دهند و این خود دلیلی بر مكمل بودن كاردان ها فنی و مهندسان در اجرای صحیح كارهاست.
رضایی كوچی افزود: كاردان های فنی باید ارائه خدمات تعمیر و نگهداری پس از ساخت سازه ها را نیز مد نظر داشته باشند.
وی، در بخش دیگری از مطالب خود از كیفیت پایین برخی از مصالح ساختمانی و استاندارد نبودن آنها گلایه كرد و بیان داشت: هم اینك كشورمان در عرصه صادرات خدمات فنی مهندسی از دنیا عقب تر است و در نظر داریم كارگروهی در این زمینه تشكیل شود تا بتوانیم خدمات فنی و مهندسی را از كشورمان صادر كنیم.

** پاره ای از مفاد كتاب قانون نظام مهندسی كنونی كاربرد ندارد
عضو شورای مركزی و رئیس سازمان نظام كاردانی ساختمان استان فارس نیز در این نشست گفت: انتظار داریم كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در هنگام بازنگری در قانون نظام مهندسی، 11 مورد را به ماده 42 این قانون اضافه كند تا حق از دست رفته كاردان های فنی و معماران تجربی از این طریق ادا شود.
سید محی الدین غازی اضافه كرد: پاره ای از مفاد كتاب قانون نظام مهندسی و آیین نامه اجرایی آن كه قبل از تدوین قانون
نظام مهندسی و پیش از نگارش آیین نامه اجرایی تشكیلات حرفه ای شكل گرفته، امروزه كاربردی ندارد اما متاسفانه هنوز در اكثر استان های كشور به آن استناد می شود.
وی بیان كرد: انتظار ما این است كه كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با ابلاغ توصیه به وزارت راه وشهرسازی، مسئولان ذی ربط سازمان نظام مهندسی و به ویژه مدیر كل دفتر تشكیلات، از اجرای بی مورد این قوانین منسوخ شده جلوگیری كند و باری را از روی دوش سازمان های نظام كاردانی بردارد.
غازی، همچنین خواستار پذیرش معقول دانشجو در رشته های مهندسی و كاردان فنی شد و گفت: باید پذیرش دانشجو در این رشته ها متناسب با بازار كار صورت گیرد به گونه ای كه كشور در سال های آتی با تورم كارشناس و كمبود كاردان فنی مواجه نشود.
وی، برای حل این مشكل پیشنهاد تشكیل كارگروهی متشكل از مسئولان وزارت راه و شهرسازی، كمیسیون عمران مجلس، برنامه و بودجه، رئیس كمیسون برنامه بودجه مجلس، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین روسای شورای مركزی نظام مهندسی و نظام كاردانی داد.
غازی افزود: وظیفه این كار گروه باید برنامه ریزی مدون برای پذیرش دانشجو در رشته های یاد شده در 2بخش كوتاه مدت و دراز مدت و ارائه آن به دانشگاه ها و آموزشكده ها باشد.
7366 /6118
دریافت خبر: مریم احمدی ** انتشار دهنده: پرویندخت پاردسویی شیرازی