ابتكارخواستار بررسی ممنوعیت مطلق روشن كردن آتش در هوای باز در فصل گرما شد

تهران-ایرنا-رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به منظور پیشگیری از وقوع حوادث آتش سوزی در جنگل ها و مراتع كشورهمزمان با فصل گرما، خواستار بررسی ابعاد مختلف ممنوعیت مطلق روشن كردن آتش در هوای باز در فصل گرما برای اجرای آن در ایران شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، معصومه ابتكار در جلسه ستاد ملی مقابله با آتش سوزی جنگل ها گفت: گزارش های دو سازمان حفاظت محیط زیست و جنگل ها، مراتع و آبخیزداری نشان می دهد تعداد آتش سوزی ها طی سه ماهه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به علت افزایش پوشش گیاهی به دلیل بارندگی های مناسب افزایش یافته است.
وی افزود: ضروری است برای ادامه روند كاهشی وسعت مناطق درگیر آتش سوزی در سالجاری برنامه ریزی ها با جدیت بیشتری دنبال شود.
معاون رییس جمهوری با بیان اینكه طبق آمار بیش از 95 درصد آتش سوزی ها بر اثر عامل انسانی است، اظهار كرد: از این رو آموزش و آگاهی افزایی مردم در خصوص راهكارهای پیشگیری از وقوع آتش سوزی در مناطق جنگلی و مراتع، همچنین نحوه مشاركت در اطفاء حریق بسیار مهم است و سازمان های هواشناسی، مدیریت بحران، جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، حفاظت محیط زیست باید با همكاری رسانه ها هكچون رسانه ملی بر این امر مهم اهتمام ورزند.
ابتكار افزود: دستاوردهای مثبت دو سال گذشته نتیجه اقدامات و هماهنگی های شكل گرفته بین دستگاهی همچون پشتیبانی هوایی، تدوین طرح جامع مقابله با آتش سوزی جنگل ها، انجام مانورهای آمادگی برای مقابله با آتش سوزی های جنگلی، اجرای طرح های آموزشی و اطلاع رسانی بود.

*** 8 تیرماه مانور سراسری مقابله با آتش سوزی جنگل ها برگزار می شود
معاون رئیس جمهوری ضمن تاكید بر اهمیت برگزاری مانورهای آمادگی برای مقابله با آتش سوزی های جنگلی به ویژه از طریق مشاركت بین استان ها همچون مانور اطفاء حریق جنگلی در استان گلستان كه با همكاری سه استان برگزار شد، تصریح كرد: علاوه بر برگزاری مانور سراسری مقابله با آتش سوزی جنگل ها در8 تیرماه سالجاری، این مانورها تا پایان فصل گرما به منظور افزایش هماهنگی میان دستگاه های مختلف استانی و ملی و مردم باید تداوم داشته باشد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن یادآوری اهمیت موضوع مقابله با آتش سوزی جنگل ها و حفظ پوشش جنگلی كشور از سازمان برنامه و بودجه خواست برای تخصیص تجهیزات اطفای حریق به دو سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و حفاظت محیط زیست به صورت خارج از نوبت، همچنین تخصیص اعتبار ویژه برای مقابله با آتش سوزی جنگل ها همكاری لازم را داشته باشد زیرا این اعتبارات در واقع برای حفظ سرمایه های ملی كشور تخصیص می یابد.
وی خاطرنشان كرد: با توجه به شرایط موجود، عدم اطفاء حریق های جنگلی در لحظات نخستین وقوع آتش سوزی می تواند منجر به تكرار فجایعی همچون آتش سوزی هزاران هكتاری در پارك ملی گلستان طی سال های 88 و 89 شود كه این موضوع با توجه به پوشش ناچیز و آسیب پذیر جنگلی در ایران، همچنین تشدید آثار منفی تغییر اقلیم در كشور و به ویژه بر عرصه جنگلی، بسیار تاسف بار خواهد بود.
ابتكار با یادآوری وقوع آتش سوزی های یك هفته ای در عرصه های جنگلی كشورهایی همچون كانادا، آلاسكا، استرالیا و كالیفرنیا به علت عدم كنترل و اطفاء حریق در ساعات نخستین آتش سوزی، گفت: این كشورها به رغم امكانات وسیع پس از گسترش آتش سوزی توانایی مقابله با آتش را از دست دادند و در نتیجه مناطق وسیعی از جنگل ها در این كشورها از بین رفت و این می تواند تجربه بسیار خوبی برای كشورهایی همچون ما به لحاظ توجه به ضرورت اطفاء حریق در ساعات اولیه باشد.
این مقام مسئول همچنین بر ضرورت اطلاع رسانی گسترده شماره تماس های مردمی سازمان های حفاظت محیط زیست (1540) و جنگل ها، مراتع و آبخیزداری (1504) برای گزارش سریع مشاهده آتش در مناطق جنگلی و مراتع تاكید كرد و افزود: پایش، پیش بینی ماهواره ای و پیش آگهی از آتش سوزی در مناطق جنگلی و مراتع دیگر مواردی است كه باید در دستور كار قرار گیرد.
معاون رییس جمهوری اشاره ای هم به قانون بسیاری از كشورها در خصوص ممنوعیت مطلق روشن كردن آتش در هوای باز طی بازه های زمانی حساس داشت و گفت: این موضوع در ایران نیز باید پیگیری و اجرا شود از این رو ضروری است موضوع ممنوعیت مطلق روشن كردن آتش در هوای باز برای تمامی اقشار همچون كشاورزان و گردشگران در فصل گرما و خطر آتش سوزی جنگل ها و مراتع از ابعاد مختلف همچون بعد حقوقی مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری كرد: روند كاهشی وسعت مناطق جنگلی درگیر آتش سوزی طی سال های 94 و 95، در سال جاری نیز تداوم یابد.

*** سطح حریق جنگلی در ایران پایین تر از میانگین جهانی است
همچنین، ناصر مقدسی قائم مقام سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به آمار جهانی تخریب جنگل، گفت: طبق این آمار، به صورت میانگین یك درصد جنگل ها یعنی حدود 40 میلیون هكتار به صورت سالیانه بر اساس آتش سوزی به صورت غیر قابل بازگشت تخریب می شوند.
مقدسی افزود: خوشبختانه سطح حریق جنگلی در ایران بسیار پایین تر از میانگین جهانی است و البته تمام تلاش ما این است كه با توجه به پوشش كم جنگلی در ایران، این آمار هر چه بیشتر كاهش پیدا كند.
قائم مقام سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: مساله ورود نیروهای ارتش و دفاعی برای مقابله و اطفاء حریق در قانون حفاظت پیش بینی شده است و پیشرفت های خوبی هم در این زمینه صورت گرفته است. سند مورد اجماع همه دستگاه های مرتبط، طرح جامع مقابله با اطفاء حریق است.
وی از بهره برداری و فعالیت چهار پایگاه اطفاء حریق استان های كرمانشاه، ایلام، گلستان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری خبر داد و گفت: چهار پایگاه استان های فارس، كردستان، كرمان و لرستان نیز در جریان احداث و اتمام به منظور بهره برداری است.
مقدسی با اشاره به اقدام سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در شناسایی كانون های بحرانی تمامی استان های كشور، اظهار كرد: دفتر مهندسی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری نیز به صورت آنلاین محل وقوع حریق را به یگان حفاظت و از آنجا به استان ها اطلاع می دهد.
بنابراین گزارش، محمد اسلامی معاون امور صنعتی و تحقیقات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ضمن اشاره به برخی چالش های اعتباری در این حوزه، گفت: برای توان افزایی در حوزه مقابله و اطفاء حریق های جنگلی به تخصیص اعتبارات خاص نیاز داریم.

*** كاهش 67 درصدی وسعت مناطق جنگلی طعمه حریق شده طی دو سال/ استقرار بالگرد اطفاء حریق جنگل در خوزستان
همچنین علی تیموری مدیركل دفتر حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با ارائه آمار تعداد و وسعت آتش سوزی های مناطق جنگلی، گفت: سال 93 با 216 مورد، 94 با 277 مورد و 95 با 221مورد حریق رو به رو بودیم كه اگرچه به لحاظ تعداد، عدد افزایشی را شاهد بودیم ولی به لحاظ وسعت درگیر حریق، شاهد كاهشی چشمگیر بودیم به گونه ای كه در سال 93 حدود شش هزار و 574 هكتار، 94 حدود سه هزار و 394 هكتار و 95 حدود دو هزار و 123 هكتار از اراضی جنگلی طعمه حریق شد.
تیموری افزود: بر این اساس در سال 94 و در مقایسه با سال 93، شاهد كاهش 51 درصدی وسعت درگیر با حریق بودیم كه این عدد در سال 95 و در مقایسه با سال 94 به 36 درصد و در سال 95 و در قیاس با سال 93 یعنی طی بازه ای دو ساله به 67 درصد رسید.
وی كاهش وسعت آتش سوزی ها را ناشی از انجام اقدام های مختلف همچون شناسایی نقاط حساس آتش‌سوزی، استقرار چادرهای آتش‌بانی در مناطق حساس، ایجاد گشت‌های سیار در مناطق حساس، هماهنگی با مسئولان استان برای همكاری هنگام وقوع آتش ‌سوزی، نصب تابلوهای هشدار دهنده و اعلام شماره 1540 روی تابلوها و بنرها به منظور ارائه گزارش‌های آتش سوزی از سوی مردم، فعال شدن ستادهای واكنش سریع در سطح ملی و استانی، استفاده از بالگرد و هلی برد نیرو برای خاموش كردن آتش طی توافق با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان هوافضا از سال 94 دانست.
مدیركل حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با ارائه آماری از تعداد و وسعت آتش سوزی های جنگلی در مناطق تحت مدیریت سازمان از ابتدای سال جاری تاكنون، گفت: در استان های خوزستان و ایلام شاهد افزایش آتش سوزی ها نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بودیم.
تیموری ادامه داد: در حالی استان خوزستان با 14 مورد حریق در وسعت 172 هكتار در صدر آتش سوزی های سه ماهه نخست سالجاری قرار گرفته است كه در مدت مشابه سال گذشته هیچ آتش سوزی را در این استان شاهد نبودیم، همینطور ایلام پنج مورد آتش سوزی در وسعت 23 هكتاری را شاهد بوده در حالی كه در مدت مشابه سال گذشته تنها یك مورد حریق در پنج هكتار را در این استان شاهد بودیم.
وی با بیان اینكه به طور كلی استان های ایلام و فارس از جمله استان های پر مخاطره در وقوع آتش سوزی های جنگلی هستند، اظهار كرد: البته امسال به دلیل شرایط ویژه خوزستان و افزایش بسیار قابل توجه دما هوا در این استان، یك بالگرد خاص استان خوزستان در این استان مستقر شده است.
مدیركل حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به شرایط بارش كشور، افزایش پوشش گیاهی طی سالجاری، آغاز زود هنگام فصل گرما و تشدید دما هوا، نسبت به خطر مستعد بودن مناطق برای آتش سوزی هشدار داد و خاطرنشان كرد: در صورتی كه طی ساعات نخستین آتش سوزی ها با آن مقابله نشود، امكان رخ دادن فاجعه بسیار زیاد خواهد بود.

*** تغییر كاربری توپولف به منظور استفاده در اطفاء حریق های جنگلی/ امكان پرواز همزمان سه بالگرد از یك پایگاه برای اطفاء حریق های جنگلی
همچنین، مصطفایی مدیریت بحران وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با ارائه گزارشی از همكاری های بین دستگاهی همچون وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در اطفاء حریق های جنگلی كشور، گفت: اواسط سال 94، كمیته اطفاء حریق هوایی متشكل از همه سازمان های بهره بردار و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تشكیل شد و تا ابتدای سال 95 هم برنامه جامع اطفاء آماده و هم برنامه ریزی برای پایگاه های پشتیبانی هوایی صورت گرفت.
وی با بیان اینكه در سال 96 به دلیل محدودیت های ایلوشین همچون فرود در فرودگاه ایلام، توپولف نیز با تغییر كاربری در این حوزه وارد شد، افزود: ایلوشین هواپیمای باری بود و از این رو مخازن باید بر هواپیما سوار می شد و در نتیجه هواپیما كاربری خود را از دست می داد اما توپولف می تواند 16 تن آب بپاشد.
مصطفایی اشاره ای هم به همكاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با سازمان های حفاظت محیط زیست و جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در خصوص تامین تجهیزات مورد نیاز یگان ها، همچنین تجهیزات مورد نیاز برای مقابله و اطفاء حریق داشت و اظهار كرد: همچنین در سال 95 مركز كنترل اطفاء حریق هوایی كشور در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایجاد شد.
وی ضمن یادآوری این موضوع كه در حال حاضر 16 پایگاه مستقر برای اطفاء حریق هوایی جنگل ها در كشور وجود دارد، خاطرنشان كرد: در هر پایگاه و با هماهنگی كمیته اطفاء حریق و نمایندگان رسمی معرفی شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، سه بالگرد می تواند به صورت همزمان پرواز كند كه در صورت نیاز به پرواز تعداد بالگرد بیشتر باید دستور معاون وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اخذ شود.
مصطفایی اشاره ای هم به اقدامات پژوهشی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای عملكرد بهتر و سریع تر در اطفاء حریق مناطق جنگلی داشت و ادامه داد: به طور كلی كارایی هواپیما به ویژه در محیط های متراكم بیشتر از بالگرد است و از این رو بخش مهمی از فعالیت ها در این حوزه متمركز شده است.
بنابراین گزارش، قاسم سبزعلی فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی این سازمان برای جلوگیری از آتش سوزی جنگل ها و كاهش سطح درگیر با آتش در مناطق جنگلی، گفت: كاهش 37 درصدی حریق در جنگل ها طی سال 95 نشان دهنده نتایج مثبت اقدامات صورت گرفته بود.
وی افزود: البته باید برنامه ریزی ویژه ای نیز برای كاهش حریق در مراتع داشته باشیم چرا كه آمار نشان دهنده افزایش 50 درصدی حریق در این مناطق است هر چند بخشی از این چالش به دلیل تغییر الگوی بارش یا آتش روشن كردن در مزارع است.
سبزعلی خاطرنشان كرد: اقدام وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سایر نهادهای مرتبط در پشتیبانی هوایی برای اطفاء حریق بسیار ارزنده و پر ثمر بوده است كه باید با قدرت بیشتری ادامه پیدا كند.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به موقعیت خاص استان خوزستان طی سال جاری، گفت: متاسفانه در استان خوزستان سه مورد حریق در سطح 100 هكتار از اراضی جنگل، چهار مورد حریق در سطح 125 هكتار از مراتع و در كل 225 هكتار آتش سوزی طی سال 96 را شاهد بودیم.
وی ادامه داد: طی دو ماهه نخست سالجاری 31 مورد حریق در وسعت 261 هكتار در سراسر كشور را شاهد بودیم كه مهم ترین چالش ما در استان خوزستان است.
علمی ** 9014**1440
** دریافت كننده: كیمیا عبدالله پور ** انتشار: گلشن