جمهوری اسلامی ایران عضو هیات مدیره سازمان جهانی كار شد

تهران- ایرنا- جمهوری اسلامی ایران برای سومین دوره متوالی به عنوان عضو اصلی هیات مدیره سازمان جهانی كار (I.L.O) انتخاب شد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دولت،در این دوره از انتخابات كه در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو برگزار شد، علی ربیعی وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی نیز حضور داشت.
جمهوری اسلامی ایران اولین كشور اسلامی محسوب می شود كه برای سومین بار متوالی به عضویت هیات مدیره سازمان جهانی كار درآمده است.
این موفقیت در حالی نصیب جمهوری اسلامی ایران شده است كه برخی دولت ها تلاش كردند تا با سنگ اندازی مانع از راه یابی مجدد كشورمان به هیات مدیره سازمان جهانی كار بشود.
به غیر از ایران از گروه كشورهای آسیا و اقیانوسیه سه كشور بحرین، كره جنوبی و تایلند نیز در تركیب اعضای اصلی هیات مدیره سازمان جهانی كار حضور دارند.
سازمان بین‌المللی كار یكی از موسسات تخصصی سازمان ملل متحد است كه به امور مربوط به كار و كارگران می‌پردازد. این سازمان در سال ۱۹۱۹ و در نتیجه بحث‌های كنفرانس صلح پاریس تأسیس شد.
سازمان بین‌المللی كار در آغاز وابسته به جامعه ملل بود و پس از تأسیس سازمان ملل متحد از سازمان‌های وابسته به آن شد. منشور فعلی سازمان كه به بیانیه فیلادلفیا معروف است در سال ۱۹۴۴ تصویب شد.
مقر این سازمان در شهر ژنو سوئیس است.این سازمان هر سال در ماه خرداد كنفرانسی برگزار می‌كند.
شبك**1983**1917**دریافت كننده: مرتضی رنجبران**انتشار دهنده: سید محمد باقر نوربخش