الحشد الشعبی، نیروی محبوب عراقی ها و  مبتنی بر قدرت مردم

بغداد-ایرنا- الحشد الشعبی در طول سه سال گذشته در نتیجه پیروزی های بزرگی كه بر گروه تروریستی داعش تحقق بخشیده و امنیت و ثباتی را كه طی همین این مدت كوتاه برای عراق تضمین كرده، باعث شده است كه تبدیل به قدرت نظامی محبوب در عراق شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، الحشد الشعبی كه اساس شكل گیری آن به فتوای معروف جهاد كفایی مرجعیت آیت الله سیستانی در 2014 بر می گردد، توانست طی چند روز از اعلام تاسیس، بالغ بر سه میلیون داوطلب را در داخل عراق برای مبارزه با تروریسم بسیج و خطر حتمی اشغال بغداد توسط گروه تروریستی داعش را خنثی كند.
گرچه الحشد الشعبی به دلایل مسایل مالی، لجستیك و آموزش نظامی فقط توانست 3 درصد از سه میلیون داوطلب را به خدمت بگیرد، اما برغم گذشت سه سال از تاسیس، همان طور كه 'ابومهدی المهندس' نایب رییس این تشكیلات مردمی گفت: هنوز درخواست ها برای پیوستن داوطلبانه به الحشد الشعبی بالاست.
گرچه در ابتدا برخی كوشیدند بر آن برچسب یك تشكیلات صرفا شیعی بدهند اما با پیوستن اقلیت های قومی و دینی و حضور رزمندگان اهل سنت در این تشكیلات مردمی، عملا همه این صداهای ناهنجار علیه الحشد الشعبی مسكوت شد.
این تشكیلات به اعتقاد كارشناسان به دلیل شیوه های چریكی در جنگ و انعطاف پذیری نقشه های جنگی اش و روحیه بسیجی كه بر آن حاكم است، به سرعت اعتماد مردم را در عراق به دست آورد و همین امر یكی از اسباب پیروزی های سریع این تشكیلات مردمی بر گروه تروریستی داعش و حامیان منطقه ای و بین المللی آن به شمار می رود.
برهمین اساس 'جمیله' العبیدی' از نمایندگان اهل سنت استان نینوا در پارلمان عراق در سالروز تاسیس الحشد الشعبی، وجود این نیرو را در استان نینوا تضمینی برای امنیت و ثبات در این استان دانست.
نخست وزیر عراق نیز دو روز پیش در ضیافت افطاری با فرماندهان الحشد الشعبی در بغداد، با اشاره به حضور نیروهای الحشد الشعبی در مرزهای عراق و سوریه در غرب نینوا گفت: دری كه از آن داعش در 2014 وارد عراق شد و بخش هایی از اراضی عراق را اشغال كرد، برای همیشه بسته شد.
'دلدار زیباری' عضو شورای استان نینوا نیز امروز دوشنبه به سایت خبری 'الحشد الشعبی' گفته است كه الحشد الشعبی آخرین سطور پیروزی بر داعش و نابودی این گروه تروریستی را می نویسد.
بسیاری از رهبران دینی و سیاسی اهل سنت عراق امروز به مدافعان اول این تشكیلات مردمی تبدیل شده اند تاجایی كه برخی از شیوخ عشایر الانبار در انتظار قدوم الحشد الشعبی برای بستن آخرین معابر تردد داعش در این استان در مناطق القائم و الولید هستند.
استان صلاح الدین با وجود اینكه به طور كامل از وجود داعش پاكسازی شده اما مقامات محلی این استان همچنان وجود این نیروی مردمی را برای حفظ و امنیت پایدار در این استان ضروری می دانند.
از زمانی كه الحشد الشعبی، استان دیاله را در شرق عراق از وجود داعش پاكسازی كرده، حملات تروریستی در این استان به واسطه وجود نیروهایی از این تشكیلات مردمی به حداقل رسیده است.
در شمال استان بابل مدت هاست كه دیگر از تحركات گروه های تروریستی خبری نیست هرچند هر از چندی هسته های خفته تروریسم می كوشد با دست زدن به حملات كور تروریستی، اعلام موجودیت كند همان طور كه در انفجار اخیر مسیب اتفاق افتاد.
الحشد الشعبی با اعتماد عمومی كه در عراق به دست آورده، مهمترین ماموریت خود را برای بستن كامل مرزهای عراق با سوریه آغاز كرده است كه به گفته 'عبدالكریم خلف' كارشناس برجسته نظامی در عراق، الحشدی ها در شرف مهمترین جنگ با داعش در طول مرزهای عراق با سوریه به سمت الانبار هستند.
به گفته وی، با بستن كامل مرزهای عراق به روی داعش، تروریسم در عراق در حد قابل توجهی مهار می شود.
ابومهدی المهندس نایب رییس این تشكیلات نیز در مراسمی كه یكشنبه شب گذشته در بغداد برگزار شد گفت كه الحشد الشعبی درصدد نابودی كامل داعش و عدم اعطای فرصت به این گروه تروریستی برای تبدیل شدن به گروه دیگر است، همانطور كه برای القاعده قبلا اتفاق افتاد و از رحم آن، داعش متولد شد.
در جریان یورش گروه تروریستی داعش در 2014 و اشغال شش استان توسط این گروه تروریستی و اعلام خلافت دولت اسلامی در موصل در دهم ژوئن 2014 و حركت خطرناك این گروه تروریستی به سمت بغداد و كربلا و نجف، آیت الله سیستانی فتوای جهاد كفایی را در 13 ژوئن 2014 صادر كرد.
الحشد الشعبی با هسته اصلی گروه های مقاومت اسلامی عراق در 15 ژوئن 2014 اعلام موجودیت كرد و فراخوان پذیرش داوطلبان را صادر كرد.
این تشكیلات در 26 نوامبر 2016 با تصویب قانون الحشد الشعبی در پارلمان به عنوان یكی از تشكیلات نظامی رسمی عراق درآمد كه تحت نظارت مستقیم نخست وزیر عراق اداره و مدیرت می شود و تاكنون همه ماموریت های خود را به دستور نخست وزیر به عنوان فرمانده كل نیروهای مسلح عراق، با موفقیت به اتمام رسانده است.
خاورم *4*353*1770*

سرخط اخبار جهان