15 میلیارد دلار قرارداد جدید نفتی امسال امضا می شود/آزادگان و فاز 11 پارس جنوبی در اولویت توسعه

تهران- ایرنا- معاون وزیر نفت از آماده شدن شرایط برای امضای قراردادهای جدید نفتی خبر داد و گفت: توسعه فاز 11 پارس جنوبی، میدان آزادگان و لایه نفتی پارس جنوبی در اولویت قرار دارند.

«علی كاردر» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره امضای قراردادهای جدید نفتی، بیان داشت: برآورد می شود تا پایان سال جاری بتوانیم بیش از 15 میلیارد دلار قرارداد جدید نفتی را با شركت های بین المللی امضا كنیم.
مدیرعامل شركت ملی نفت درباره طرح هایی كه قرارداد آنها به امضا می رسد، ابراز امیدواری كرد توسعه فاز 11 پارس جنوبی، میدان آزادگان و لایه نفتی پارس جنوبی به مرحله امضای قرارداد برسند.
وی یادآور شد: این میدان ها به دلیل مشترك بودن، دراولویت توسعه قرار دارند و وزارت نفت بر توسعه آنها تاكید دارد.
كاردر افزود: مناقصه میدان مشترك آزادگان بزودی برگزار می شود كه در آن شركت های بین المللی حضور خواهند داشت.
در سال های تحریم، كشورهای همسایه با استفاده از منابع مالی شركت های چند ملیتی، میدان های نفت و گاز مشترك با ایران را به بهره برداری رسانده و سود سرشاری كسب كردند.
همچنین به دلیل كمبود منابع مالی و سوءمدیریت در دولت های نهم و دهم ، ایران نتوانست این میدان ها را توسعه دهد و در نتیجه همسایگان بیشترین بهره را از غفلت مسئولان پیشین بردند.
بر این اساس، دولت یازدهم تلاش كرد توسعه میدان های مشترك را دراولویت قرار داده و با ارایه مدل جدید قراردادهای نفتی كه مدل تكامل یافته قراردادهای بیع متقابل است، كاستی های گذشته را جبران كرده و توسعه میدان های مشترك را شتاب دهد.
پیش از این بیژن زنگنه وزیر نفت در گفت وگو با ایرنا از احتمال امضای نخستین قرارداد جدید نفتی تا پایان كار دولت یازدهم خبر داده و گفته بود: از شركت های بین المللی و صاحب فناوری درخواست كرده ایم پیشنهادات خود را درباره توسعه میدان های نفتی ارایه كنند.
وی درباره برگزاری نخستین مناقصه بین المللی صنعت نفت، یادآور شده بود: اكنون، مقدمات برگزاری مناقصه توسعه میدان آزادگان در حال انجام است.
وزیر نفت اظهار امیدواری كرده بود نخستین قرارداد جدید تا پایان كار دولت یازدهم امضا شود.
پس از اجرا شدن برجام (برنامه جامع اقدام مشترك) و لغو تحریم ها، شركت های نفتی بین المللی برای حضور در صنعت نفت ایران مذاكراتی را آغاز كرده اند كه در برخی موارد به امضای تفاهمنامه و یا توافقنامه اصولی منجر شده است.
وزارت نفت اعلام كرده است میدان آزادگان، جزو نخستین میدان هایی خواهد بود كه برای آن، مناقصه بین المللی برگزار می شود.
میدان آزادگان بزرگ ترین میدان نفتی ایران به شمار می رود كه با كشور عراق مشترك است.
فاز 11 پارس جنوبی، طرح اولویت دار دیگر صنعت نفت است كه در ماه های آتی، قرارداد نهایی توسعه آن امضا خواهد شد.
شركت ملی نفت ایران هجدهم آبان ماه سال 1395 موافقتنامه اصولی طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی را در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی با كنسرسیومی متشكل از توتال فرانسه، شركت ملی نفت چین (سی.‌ان‎.پی.‎سی) و پتروپارس ایران امضا كرد.
ارزش موافقتنامه اصولی طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی چهار میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار است كه با به ثمر رسیدن این طرح توسعه‌ای، روزانه 56میلیون مترمكعب به ظرفیت برداشت ایران از این میدان گازی مشترك با قطر افزوده می‌شود.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام*2022**1561** خبرنگار: میثم طاهری**انتشار: مژگان توانا

سرخط اخبار اقتصاد