رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی برنامه سفر هیات  آلمان را تشریح كرد

بجنورد- ایرنا- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و كشاورزی خراسان شمالی برنامه های سفر دو روزه هیات تجاری آلمان به این استان را تشریح كرد.

محمد صمدی روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار كرد: هیات تجاری آلمان در روزهای 22 و 23 خرداد ماه در این استان حضور خواهند یافت.
وی افزود: این هیات متشكل از 16 نفر از تجار و بازرگانان آلمان است، بر اساس برنامه ریزی انجام شده این هیات فردا در محل فرودگاه بجنورد مورد استقبال نمایندگان اتاق بازرگانی و مقامات عالی استان قرار می گیرند.
صمدی افزود: در این راستا نشست مشتركی در محل فرودگاه بجنورد در زمینه معرفی قابلیت ها و توانمندی های استان برگزار خواهد شد.
وی بازدید از محل های تعیین شده و واحدهای تولیدی استان برای سرمایه گذاران این هیات را از دیگر برنامه های روز اول هیات تجاری آلمان ذكر كرد.
رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بازدید از محل ساخت كارخانه انرژی خورشیدی و بادی در شهرستان های گرمه و جاجرم و محصولات كشاورزی بجنورد را از برنامه های صبح روز دوم سفر این هیات ذكر كرد.
وی اظهار كرد: ساعت 15 روز سه شنبه نیز این هیات نشستی در محل اتاق بازرگانی استان با فعالان اقتصادی و تجار و بازرگانان خراسان شمالی در زمینه های مختلف خواهند داشت.
صمدی ابراز امیدواری كرد: نتیجه این سفر منجر به انعقاد تفاهم نامه های مشترك در زمینه های مختلف اقتصادی، سرمایه گذاری مشترك، ساخت كارخانه های انرژی خورشیدی با توجه به قابلیت بالای استان و همچنین در حوزه كشاورزی، گردشگری، صنعت و ... شده و در نتیجه اشتغال و درآمد سرانه استان افزایش یابد.
به گزارش ایرنا پارسال 560 هزار تن انواع كالا به ارزش 50 میلیون دلار به 22 كشور صادر شده بود.
تعداد كارت های بازرگانی این استان 300 مورد است كه از مجموع این تعداد 100 كارت فعال و 200 كارت به علت مسائل و مشكلاتی از قبیل مالیات، بیمه و سایر موارد غیر فعال هستند.
استان 936 هزار نفری خراسان شمالی با تركمنستان 300 كیلومتر مرز دارد كه این استان با داشتن 344 هزار هكتار عرصه باغی و زراعی توانمندی خوبی در بخش كشاورزی دارد.
این استان همچنین دارای واحدهای تولیدی بزرگ نظیر مجتمع پتروشیمی خراسان، كارخانه سیمان، كارخانه قند شیروان، طرح آلومینای جاجرم و مجتمع فولاد اسفراین است.
خراسان شمالی حدود 400 واحد تولیدی و صنعتی با سرمایه گذاری 13 هزار میلیارد ریال و اشتغال 11هزار نفر دارد كه از لحاظ داشتن صنایع بزرگ صنعتی در بین 31 استان كشور رتبه دهم را داراست.
سهم اشتغال در این استان در سه بخش كشاورزی با 39.6 درصد، صنعت با 24.3 درصد و خدمات 36.1 درصد است.
سهم این استان همچنین در حوزه كشاورزی بیش از میانگین كشور است اما در حوزه صنعت و خدمات پایین تر است.
*** بلیت سفر به بجنورد در جیب سرمایه گذاران اروپایی
هیئتی از صاحبان صنایع و سرمایه گذاران مقیم اروپا، فردا دوشنبه با دعوت استاندار خراسان شمالی به این خطه سفر می كنند تا از نزدیك، با ظرفیت های اقتصادی بالفعل و قابلیت های بالقوه این دیار آشنا شوند و طبق پیش بینی ها در نهایت، به انعقاد قراردادهایی در حوزه های گوناگون ختم خواهد شد.
اوایل اسفند سال گذشته بود كه هیئت اقتصادی به ریاست محمدرضا صالحی استاندار و با حضور جمعی از فعالان بخش خصوصی با عزیمت به دو كشور آلمان و فرانسه كوشیدند با معرفی فرصت های سرمایه گذاری این استان به صاحبان صنایع و سرمایه اعم از شركت های خارجی و ایرانیان مقیم اروپا، هم چنین بازاریابی برای محصولات تولیدی بومی این خطه، گام دیگری برای توسعه ظرفیت های اقتصادی و رونق بیشتر عرصه كار و تولید بردارند. حضور مدیران و فعالان اقتصادی مرتبط با سه حوزه كشاورزی، گردشگری و صنعت و معدن به عنوان اولویت های اصلی توسعه خراسان شمالی در این هیئت، نویدبخش جذب سرمایه گذاران علاقه مند و ارزآوری و اشتغال زایی مناسب برای این استان در حال توسعه بود.
مقام عالی دولت در خراسان شمالی در پایان آن سفر با ارائه گزارش هایی از دیدارهای انجام شده با سرمایه گذاران آلمانی، فرانسوی، هلندی و اسپانیایی و نیز شماری از هموطنان مقیم اروپا خاطرنشان كرد: در این دیدارها تلاش شد با بهره گیری از فضای پسابرجام، خراسان شمالی به طرف مقابل، معرفی و شناسانده شود. مهندس صالحی همان زمان در تشریح ارزیابی خود از سفر هیئت اقتصادی استان به اروپا، ضمن موفقیت آمیز خواندن این رویداد، تصریح كرد: در این دیدارها اطلاعات صنایع بزرگ استان و ظرفیت های توسعه آن ها و لزوم ایجاد صنایع وابسته یا پایین دستی را ارائه كردیم كه مقرر شد طرف های مذاكره ما با سفر به استان، با این ظرفیت ها از نزدیك آشنا شوند. به گفته وی، قابلیت های خدادادی خراسان شمالی در حوزه انرژی های پاك و قابلیت ایجاد نیروگاه های برق خورشیدی و بادی، از دیگر مزیت های معرفی شده به سرمایه گذاران مشتاق اروپایی بود كه با استقبال آنان همراه بود. وی در آن روزها ابراز امیدواری كرد: طی ماه های آینده با حضور طرف های خارجی مذاكره شونده در این سفر و عملیاتی شدن سرمایه گذاری های بالقوه، نتایج عملی این رویداد برای عموم مردم استان ملموس تر شود.
اكنون با سفر متقابل هیئت تجاری و سرمایه گذاری اروپایی به خراسان شمالی، زمینه توسعه همكاری های دوجانبه و انعقاد قرارداد در حوزه های مورد علاقه دو طرف، بیش از پیش فراهم می شود. این در حالیست كه خراسان شمالی سال گذشته با كسب رتبه نخست صدور مجوزهای سرمایه گذاری خارجی كه مبلغی معادل 3 میلیارد و 378 میلیون دلار را شامل می شد، ركوردار بهره گیری از فضای پسابرجام شد.

*** سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی خراسان شمالی به نشانی http://www.irna.ir/nkhorasan و كانال تلگرامی این خبرگزاری به نشانی https://t.me/irnabojnurd در دسترس افراد برای اطلاع از آخرین اخبار و رویدادهای استان است.
نشانی ایرنای خراسان شمالی در اینستاگرام هم https://www.instagram.com/irnabojnurd است.
همچنین مردم می توانند دیدگاه ها و پیشنهادهای خود را به نشانی https://t.me/irnaBOJ تگرام كنند.
3007/ 1744 خبرنگار: ربابه صانعی ** انتشار دهنده: علی اصغرافتاده