عملكرد ایران در زمینه مبارزه با پولشویی در دستور كار FATF است

تهران - ایرنا - مدیر كل امور بین الملل بانك مركزی اعلام كرد كه موضوع ایران در دستور كار نشست آتی گروه ویژه اقدام مالی (FATF) است كه اواخر خرداد ماه جاری (18 ژوئن) در اسپانیا برگزار می شود.

«حسین یعقوبی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا یادآور شد: این گروه بین المللی در نشست سال گذشته خود ایران را از فهرست كشورهایی كه لازم است علیه آنها اقدام های متقابل اتخاذ شود، تعلیق كرد و به ایران فرصت داد تا برخی توصیه های مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را اجرایی كند.
وی افزود: در جلسه آتی این نهاد قرار است پیشرفت اقدام ها ایران در زمینه های مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در دو حوزه سخت افزاری و نرم افزاری بررسی شود.
یعقوبی ادامه داد: اگر گزارش این سازمان از اقدام های ایران برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم مثبت باشد، بسیاری از مشكلات كشورمان در امور مالی بین المللی و محدودیت های بانكی رفع می شود.
این مسئول در بانك مركزی تاكید كرد كه برخی كارشكنی های بانك های بین المللی و یا تمایل نداشتن به همكاری با ایران از جایگاه كشورمان در گروه ویژه اقدام مالی (FATF) ناشی می شود كه امیدواریم با خروج كامل نام ایران از فهرست كشورهای غیرهمكار این مشكل حل شود.
به گزارش ایرنا، اجلاس 6 روزه گروه ویژه اقدام مالی از 18 تا 23 ژوئن (28 خرداد تا 2 تیر) با حضور نمایندگانی از 198 كشور عضو و نیز كارشناسانی سازمان ملل، صندوق بین المللی پول، بانك جهانی و دیگر نهادهای همكار در شهر والنسیای اسپانیا برگزار می شود.
حسین قضاوی معاون امور بانك، بیمه و شركت های دولتی نیز در این باره در گفت و گو با ایرنا گفت: با توجه به اقدام های مثبت ایران در حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، انتظار می رود در اجلاس ماه ژوئن گروه ویژه اقدام مالی، وضعیت ایران از تعلیق موقت در گروه كشورهایی كه لازم است علیه آنها اقدام های متقابل انجام شود، به وضعیت تعلیق دائمی تبدیل شود.
وی افزود: در یكسال گذشته ایران پیشرفت های خوبی در زمینه وضع قوانین، مقررات و برنامه های اجرایی در حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم صورت گرفته و گزارش آن به گروه ویژه اقدام مالی ارائه شده است.
وی با یادآوری اینكه سال گذشته رژیم صهیونیستی و برخی كشورهای متخاصم تلاش های بسیاری برای جلوگیری از تعلیق نام ایران از گروه كشورهایی كه لازم است در برابر آنها اقدام های متقابل انجام شود، ابراز امیدواری كرد كه در نشست آتی این گروه، شاهد كارشكنی های سیاسی نباشیم.
به گزارش ایرنا، گروه اقدام مالی (Financial Action Task Force) یا همان FATF در سال 1989 میلادی از سوی كشورهای گروه 7 شكل گرفت و یك گروه بین دولتی است كه هدف توسعه و پیشرفت واكنش بین المللی نسبت به پولشویی را دنبال می كند.
پس از واقعه یازدهم سپتامبر 2001 میلادی، مساله تامین مالی تروریسم به عنوان مسیری تازه برای این سازمان مطرح و این موضوع به عنوان یك ماموریت جدید به آنها محول شد.
در سال 2008، مساله تامین مالی فعالیت های اشاعه ای و تسلیحات كشتار جمعی شیمیایی و اتمی به عنوان دیگر ماموریت های این گروه در فهرست كارشناسی های FATF قرار گرفت.
بنابراین كاركرد كنونی آن، وضع استانداردهایی برای مقابله با پولشویی، تامین مالی تروریسم و سایر جرایمی است كه سلامت نظام مالی را تهدید می كند.
گروه ویژه اقدام مالی تلاش می كند اجرای این استانداردها در كشورها را افزایش دهد و همكاری بین المللی برای مبارزه با سوء استفاده از بنگاه های اقتصادی و نظام مالی و ارتكاب جرایم یادشده را تشویق كند.
این گروه سال گذشته (اجلاس ماه ژوئن 2016 برابر چهارم تیر 94)، به دنبال تصویب و اجرای قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در ایران، برای نخستین بار نام كشورمان را از فهرست كشورهایی كه لازم است علیه آنها اقدام های متقابل اتخاذ شود، حذف كرد.
با این تصمیم FATF نام ایران از گروهی كه در قعر فهرست رده بندی آن قرار داشت (غیرهمكار) حذف شد و به سطح بالاتری ارتقا یافت اگر چه نام ایران همچنان در فهرست كشورهایی قرار دارد كه لازم است در خصوص آن، تدابیر احتیاطی لازم به عمل آید؛ لیكن با حذف اتخاذ اقدامات متقابل علیه نظام مالی ایران از سوی دیگر كشورها، مانع تجاری و بانكی دیگری از پیش پای كشورهایی كه قصد دارند معاملات خود را با ایران از سر گیرند، برداشته شد.
اجلاس های این گروه، معمولاً سه بار در سال تشكیل می شود كه در آن ها وضعیت كشورها از نظر میزان انطباق با استانداردهای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم مورد بررسی قرار گرفته و در پایان، نظرها و تصمیم های اعضا در قالب بیانیه های پایانی آن منتشر می شود.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2025**خبرنگار: لیلا جودی**انتشار

سرخط اخبار اقتصاد