ژنرال بازنشسته ارتش لبنان: داعش دست پرورده سعودی و آمریكاست

صیدا – ایرنا – ژنرال «امین حطیط» استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل در گفت و گو با ایرنا داعش را ساخته و پرداخته سعودی و آمریكا دانست كه از طرف آنها حمایت و خط دهی می شود.

حطیط با اشاره به تهدیدهای اخیر «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد سعودی كه گفته بود «جنگ را به داخل ایران می كشانیم»، گفت: حملات تروریستی اخیر اولین گام عملی برای اجرای تهدیدهایی بود كه محمد بن سلمان آشكارا مطرح كرد. وقتی چنین تهدیدی مطرح می شود معنایش این نیست كه با ارتش به ایران حمله خواهد كرد و كسی چنین برداشتی از حرف های وی نكرد بلكه معنای حرف او این بود كه دست به اقدامات تروریستی در داخل ایران خواهد زد. گروه داعش نیز با همه چرندیاتی كه درباره دشمنی و مبارزه عربستان با داعش مطرح می شود دست پروده آمریكاست و از افكار وهابی و پول های سعودی تغذیه می شود.
وی افزود: عربستان و آمریكا حمایت و خط دهی داعش را بر عهده دارند و بر همین اساس هم محمد بن سلمان به سرعت و در این فاصله كوتاه تهدید خود را عملی كرد. نكته دیگر اینكه آمریكا اخیرا طراح ترور شهید «عماد مغنیه» را به عنوان مسئول بخش عملیات تروریستی در سازمان سیا منصوب كرد.
ژنرال بازنشسته ارتش در ارزیابی عملیات تروریستی صورت گرفته گفت: از حیث نظامی باید این عملیات را شكست خورده به حساب آورد چون با وجود 17 شهید و حدود 40 مجروح، هدف اصلی عملیات یعنی وقوع انفجار در داخل حرم و نیز سیطره بر ساختمان مجلس و گروگان گیری تحقق پیدا نكرد علاوه بر اینكه نهادهای امنیتی ایران توانستند یك باند تروریستی سوم را پیش از انجام ماموریت دستگیر كنند. برای همین می توان گفت كه نهادهای امنیتی ایران عملكرد برجسته ای در این قضیه داشتند كه اهمیت زیادی برای آینده دارد و كار اجرای عملیات را پیچیده تر و دشوارتر از قبل خواهد كرد.
حطیط با اشاره به اینكه ایران در طول هفت سال گذشته از آتش افروخته شده در منطقه بركنار مانده گفت: به نظر می رسد حمله تروریستی اخیر با طراحی و برنامه ریزی قبلی از سوی اداره كنندگان آتش افروزی های منطقه ای و با هدف بر هم زدن امنیت در ایران انجام گرفته است.
وی در خصوص واكنش ایران به این اتفاق گفت: ایران در مقام واكنش و پاسخ همیشه با خونسردی و نگاه عمیق و برنامه ریزی راهبردی عمل كرده است و ایرانی ها با محاسبه دقیق كاری انجام نمی دهند كه دشمن بتواند از آن بهره برداری كند. در ده سال گذشته نیز آمریكا و سعودی دام های زیادی برای پهن كردند كه ایران توانست از همه آنها در امان بماند. به اعتقاد من ایران همانند حزب الله كه تروریسم را در حومه جنوبی بیروت ریشه كن كرد و خطر تروریسم را از آن دور ساخت همین رفتار را در بعد وسیعتر در پیش خواهد گرفت. برای رسیدن به این هدف سه عنصر نیاز است: اول تدابیر میدانی برای جلوگیری از اجرای موفقیت آمیز عملیات تروریستی؛ دوم تعقیب و رهگیری عوامل تروریستی در داخل و در مرزها؛ و عنصر سوم وارد كردن ضرر و زیان راهبردی به كشورهایی كه پشت این قضیه قرار دارند.
چهارشنبه گذشته در دو حمله تروریستی جداگانه، ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی (ره) هدف تیراندازی مهاجمان انتحاری مسلح قرار گرفت كه تاكنون شهادت 17 نفر و مجروح شدن 52 نفر تائید شده است.
به گفته منابع امنیتی، با هوشیاری ماموران حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره)، یكی از مهاجمان انتحاری قبل از اقدام مورد اصابت گلوله قرار گرفت و فرد انتحاری دیگر نیز خود را منفجر كرد. از سه مهاجم به مجلس شورای اسلامی یك تروریست خود را منفجر كرد و 2 تن دیگر توسط نیروهای امنیتی و حفاظتی به هلاكت رسیدند.
گروه تكفیری تروریستی داعش مسئولیت این حملات را بر عهده گرفته است.
خاورم*383*390*2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی

سرخط اخبار جهان