ارزش صادرات منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس به بیش از یك میلیارد دلار رسید

بندرعباس - ایرنا- مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت: میزان صادرات تولیدات صنایع مستقر در این منطقه طی سال 95 در مقایسه با سال قبل از آن با 22 درصد افزایش به بیش از یك میلیارد دلار افزایش یافت.

حسن خلج طهرانی روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا ارزش صادرات از این منطقه را درسال 94 حدود 828 میلیون دلار عنوان و اظهار كرد: این رقم در سال 95 به بیش از یك میلیارد دلار افزایش یافت.
وی افزود: از لحاظ تناژ نیز میزان صادرات از این منطقه از 2 میلیون و 64 هزارتن سال 94 به بیش از2 میلیون و 677 هزارتن در سال 95 رسید.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس افزود : میزان تولیدات صنایع مستقر دراین منطقه نیز از سه میلیون و 784هزارتن سال 94 با 13 درصد رشد به چهار میلیون و 275هزارتن در سال 95 افزایش یافت.
این مقام مسئول در ایمیدرو یادآور شد: آمارهای ارائه شده نشان از رشد همه جانبه تولید و صادرات و همچنین آهنگ شتابان رو به پیشرفت صنایع مستقر دراین منطقه دارد.
وی یكی از مهمترین اهداف پیش روی مدیریت این منطقه را، كمك به كاهش قیمت تمام شده كالاهای صادراتی و در نتیجه حداكثر كردن سود صنایع مستقر دراین منطقه ذكر كرد.
فولاد، آلومینیوم، روی و قیر از مهمترین تولیدات صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس و همچنین صادرات آنها به خارج از كشور محسوب می شود.
خلج طهرانی ازسواحل هرمزگان بخصوص منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس به عنوان منطقه ای فوق العاده برای سرمایه گذاری در زمینه صنایع انرژی بر و حمل ونقل و ترانزیت نام برد و با اشاره به درخواست های ارائه شده از سوی شركت های بین المللی گفت: برجام باعث شد تا آنها و همچنین بخش خصوصی داخل تمایل بیشتری به سرمایه گذاری دراین منطقه پیدا كنند.
وی با تشریح دیگر فعالیت های این منطقه ابراز داشت: با ایجاد بسترهای لازم و توسعه فعالیت ها، میزان تخلیه واگن ها به وسیله سامانه خودكار واگن برگردان این منطقه در دو ماه ابتدای امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال با چهار هزارو 26 واگن افزایش به بیش از 15هزار واگن رسید.
خلج طهرانی، افزایش آمار تخلیه واگن های صادراتی، تخلیه و بارگیری گندله مورد نیاز صنایع فولادی را نشان دهنده توسعه فعالیت و افزایش تولید صنایع فولادی مستقر دراین منطقه طی سال گذشته به این طرف دانست.
به گفته وی بارگیری گندله به مقصد 2 كارخانه احیای فولاد هرمزگان و همچنین احیای فولاد كاوه جنوب كیش(مستقر در این منطقه) در دو ماه ابتدای امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نیز با 127هزارو 423 تن افزایش به 441هزارتن رسید.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی وفلزی خلیج فارس یادآورشد: با توجه به زیرساخت ها و توانایی های موجود، این منطقه به مهمترین محل استقرار صنایع انرژی بر كشور تبدیل شده است.
دراطلاعات منتشره دسترسی به راههای بین المللی چهارگانه با محوریت آبهای آزاد و راه آهن بین المللی، مجاورت با پالایشگاههای بزرگ نفت ستاره خلیج فارس، و بندرعباس، مجتمع بندری شهید رجایی، 2 نیروگاه بزرگ برق، آب شیرین كن ها، اسكله اختصاصی با ظرفیت 12میلیون تن تخلیه و بارگیری مواد فله معدنی و فلزی مجهز به 32كیلومتر نوار نقاله(رفت و برگشت) و سامانه خودكار (مكانیزه) تخلیه واگن بعنوان بخشی از ویژگی های منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس ذكرشده است.
این درحالی است كه اسكله اختصاصی تخلیه و بارگیری مواد نفتی، امضای قرارداد پنج ساله برای صادرات فرآورده های پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، آماده سازی سایت توسعه، استانداردسازی الگوهای زیست محیطی و تمدید گواهینامه های ایزو از موسسه های بین المللی بعنوان بخشی دیگر ازویژگی های این منطقه معرفی شده است.
در اطلاعات مذكور میزان اشتغال ایجاد شده دراین منطقه حدود12هزارنفر ذكر و پیش بینی شده؛ با بهره برداری كامل از طرح های در دست ساخت طی برنامه ششم توسعه ازجمله توسعه صادرات فرآورده های نفتی و همچنین اعلام آمادگی تعدادی از شركت های خارجی برای سرمایه گذاری دراین منطقه رقم مذكور به حدود دو برابر افزایش یابد.
در استان هرمزگان 6 منطقه ویژه اقتصادی به نامهای قشم، صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، بندر شهید رجایی، كشتی سازی خلیج فارس، منطقه انرژی بر پارسیان (غرب استان) و منطقه ویژه اقتصادی لاوان ( نفتی) و همچنین 2 منطقه آزاد تجاری كیش و قشم فعالیت دارند درحالی كه با موافقت هیات دولت منطقه آزاد صنعتی و نفتی جاسك نیز به آنها اضافه شده است.
منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس (ازواحدهای وابسته به ایمیدرو زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت) در 13كیلومتری غرب شهر بندرعباس قرار دارد.
6149 /6048/1484
خبرنگار : رضا گیلانی** انتشار دهنده : اصغر رضاخانی